Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- KPRM informuje:
Premier odwiedziła krakowską hutę ArcelorMittal Poland (dawna Huta im. Sendzimira). Podczas wizyty przedstawiła działania rządu na rzecz hutnictwa zawarte w Programie Śląsk 2.0. Dzięki nim ArcelorMittal zdecydował o zainwestowaniu w krakowskim oddziale ponad 500 mln zł.
Śląsk 2.0 na rzecz przemysłu hutniczego
Rząd przedstawił w czerwcu w Katowicach Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Śląsk 2.0. Zakłada on m.in. ułatwienia dla przemysłu energochłonnego, którego największymi odbiorcami są spółki z branży metalurgicznej i hutniczej.
„Dla mojego rządu wspieranie przemysłu ciężkiego jest priorytetem. Ogłaszając program Śląsk 2.0 mówiłam, że zrobię wszystko, aby przedsiębiorstwa energochłonne stały się konkurencyjne, bardziej rentowne i nie musiały redukować zatrudnienia”- mówiła premier w Krakowie.
Wśród rozwiązań wspierających branżę hutniczą premier wymieniła:
- Zwolnienie z akcyzy na energię elektryczną
Zwolnienie przedsiębiorstw reprezentujących przemysł energochłonny z części akcyzy wliczonej do ceny energii elektrycznej. Rozwiązanie to zostanie wprowadzone w formie zmiany Ustawy o podatku akcyzowym. Ustawa została uchwalona przez Sejm 23 lipca 2015 r. Senat przyjął ustawę bez poprawek 7 sierpnia 2015 r. Obecnie oczekuje na podpis prezydenta. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.
- Zwolnienie z części kosztów finansowania Odnawialnych Źródeł Energii
Zwolnienie przedsiębiorstw reprezentujących przemysł energochłonny (w tym przede wszystkim górnictwo, hutnictwo, metalurgię oraz przemysł chemiczny) z części kosztów systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii (tj. obowiązku zakupu zielonych certyfikatów oraz od 2016 roku obowiązku uiszczania tzw. opłaty OZE), które stanowią element składowy kosztów energii elektrycznej.
- Program E-KUMULATOR - wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki.
Mogą skorzystać z niego przedsiębiorcy, dla których ważnym elementem działalności gospodarczej jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przemysłu na środowisko. Premier Ewa Kopacz przekazała, że firma ArcelorMittal będzie korzystała z tego rozwiązania.
Tworzenie dobrych warunków do rozwoju przemysłu
Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że efektem działań wspierających przemysł ciężki jest m.in. decyzja firmy ArcelorMittal o zainwestowaniu ponad 500 mln zł w oddziale w Krakowie. „Te pieniądze mają się przełożyć na utrzymanie zatrudnienia” – poinformowała premier. W sześciu oddziałach firmy w województwach małopolskim, śląskim i opolskim zatrudnionych jest ok 11 tys. osób.
„Kiedy jest dobre zrozumienie, współpraca między przedsiębiorcą a rządem, efekty mogą być takie, że stan zatrudniania nie zmniejsza się, a my stajemy się bardziej konkurencyjni” – mówiła premier. „Import stali będzie się zmniejszał. Będziemy więcej eksportować” - dodała.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
ksz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.08.2015, 21:33 |
Źródło informacji | Kancelaria Prezydenta |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |