Newsletter

KR: Należy znaleźć ogólnounijną definicję ubóstwa energetycznego – postuluje Europejski Komitet Regionów

15.10.2015, 17:20aktualizacja: 15.10.2015, 17:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Członkowie polskiej delegacji w Komitecie Regionów Fot. Komitet Regionów
Członkowie polskiej delegacji w Komitecie Regionów Fot. Komitet Regionów
Przedstawiciele Europejskiego Komitetu Regionów przekonują, że samorządy, ze względu na swą rolę producentów i odbiorców energii, odgrywają kluczową rolę w tworzeniu odpornej i konkurencyjnej europejskiej unii energetycznej.

Ich zdaniem pełne zaangażowanie samorządów jest podstawowym warunkiem powodzenia tego projektu. Konieczne jest zatem, w ocenie członków KR-u, szersze włączanie lokalnych władz w prace organów regulujących energetykę na szczeblu krajowym i europejskim.

W przyjętej w środę opinii KR-u, będącej oficjalnym dokumentem wyrażającym stanowisko europejskich samorządów, w sprawie tzw. pakietu energetycznego wezwano do wypracowania ogólnounijnej definicji ubóstwa energetycznego. Zaapelowano też o podjęcie „ambitnych działań” na rzecz inteligentnych sieci.

Na początku roku Komisja Europejska zainicjowała jedną z głównych części programu europejskiej unii energetycznej. Jego celem jest udostępnienie Europie bezpiecznej, konkurencyjnej i przyjaznej dla klimatu energii po przystępnej cenie.

Zdaniem marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka, który brał udział w tworzeniu ostatecznego kształtu stanowiska strony samorządowej, unia energetyczna to kolejny bardzo ważny wymiar integracji europejskiej i jeden z kluczowych projektów obecnej kadencji Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Woźniak, który pełni funkcję przewodniczącego polskiej delegacji w Komitecie Regionów, zaproponował zmiany w opinii przygotowanej przez radnego regionu Alzacji we Francji Pascala Mangina.

Poprawki dotyczyły m. in. pomocy, jakiej powinny udzielać sobie państwa członkowskie w sytuacjach kryzysowych, zwiększenia przejrzystości rynku gazu i elektryczności, a także dywersyfikacji dostawców, źródeł i tras przesyłu surowców.

Marszałek podkreślił, że kwestia odnawialnych źródeł energii jest ważna, ale należy pamiętać o energii bilansującej OZE. Ponadto zwrócił uwagę na problem strat spowodowanych brakiem infrastruktury i niską przejrzystością rynku energii szacowanych na 11-18 mld euro. „Dlatego trzeba zadbać, aby podpisywane umowy były zgodne z prawem unijnym” – zaznaczył.

Od poniedziałku w Brukseli trwa Europejski Tydzień Regionów i Miast „Open Days”. Równolegle z nim odbywały się obrady Europejskiego Komitetu Regionów, na których przyjęto opinie m.in. w sprawie pakietu energetycznego oraz instrumentów zwrotnych. Autorem tej drugiej jest marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.

Europejski Komitet Regionów jest organem doradczym Unii Europejskiej, w skład którego wchodzą przedstawiciele samorządów z 28 krajów. Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej muszą zasięgać opinii Komitetu Regionów w odniesieniu do dziedzin polityki mających wpływ na regiony i miasta.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.10.2015, 17:20
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ