Newsletter

Krynica Forum 2023: zmiany w podatkach muszą być ewolucją, nie rewolucją

14.09.2023, 17:25aktualizacja: 14.09.2023, 17:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kampania wyborcza zawsze stanowi olbrzymie wyzwanie dla budżetu państwa, gdyż składane w jej toku obietnice i zobowiązania polityków wiążą się z dodatkowymi, wielomiliardowymi wydatkami. Warunkiem ich sfinansowania jest sprawnie działający system podatkowy, którego kształt musi pozostać wyłączną domeną polskiego rządu — ocenili uczestnicy panelu eksperckiego otwierającego drugi dzień Krynica Forum 2023.

Ostatnie lata dla kondycji finansowej państwa i całego systemu podatkowego stały pod znakiem istotnych zmian, przybierających niekiedy gwałtowny charakter. Z jednej strony wpływy budżetowe w porównaniu z 2015 rokiem uległy więcej niż podwojeniu, a rząd pochwalić się może również historycznymi sukcesami w walce z szarą strefą czy tzw. luką VAT-owską. Z drugiej jednak — samo Ministerstwo Finansów otwarcie przyznaje się do szeregu błędów i niedopatrzeń, jakie towarzyszyły implementacji tzw. Polskiego Ładu.

Wszystkie te kwestie stanowiły przedmiot debaty eksperckiej pt. „Podatki AD 2023. W poszukiwaniu polskiej drogi rozwoju gospodarczego. Jak godzić rosnące potrzeby budżetowe z nadchodzącymi wyzwaniami?" na Krynica Forum 2023.

„To była rewolucja, która nauczyła nas, że w kwestii podatków warto stawiać raczej na stopniową i dobrze przemyślaną ewolucję. Przyjmując do wiadomości słuszne zarzuty stawiane Polskiemu Ładowi, warto jednak zaznaczyć, że finalnie przyniósł on największą w historii obniżkę podatku dochodowego oraz pozostawił w kieszeniach podatników około 37 miliardów złotych” – powiedział Artur Soboń, wiceminister finansów.

Przedstawiciel rządu dodał, że polski system podatkowy wciąż nie jest „domknięty”, co oznacza, że pewne kwestie będą wymagać zmian legislacyjnych, które jednak będą wprowadzane etapami i w wyniku dialogu z przedsiębiorcami oraz stroną społeczną.

„Kluczowa nie jest wysokość podatków, ale ich przewidywalność, z czym w ostatnim okresie mieliśmy niestety problem” – mówił Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Apelował, aby zmiany fiskalne nie były wprowadzane w sposób doraźny lub tuż przed rozpoczęciem kolejnego roku podatkowego, gdyż zaburza to rachunek ekonomiczny polskich przedsiębiorców, zniechęcając ich do inwestowania w obawie przed niepewną przyszłością

Z tą opinią zgodził się Jarosław Sachajko, poseł na Sejm RP z koła poselskiego Kukiz’15, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

„Podatki powinny być przewidywalne, bo proces inwestycyjny rozpoczyna się od decyzji, czy warto w ogóle angażować się finansowo w daną branżę. Wiedząc, jak ona będzie się rozwijała w kolejnych latach, inwestor podejmuje świadomą decyzję” – podkreślał parlamentarzysta.

Jako dobry przykład tego, jak powinny być komunikowane i wprowadzane zmiany podatkowe, eksperci wskazali na mapę akcyzową, czyli harmonogram zmian stawek tego podatku na alkohol i wyroby tytoniowe rozpisany do 2027 roku.

„Ta mapa pozwala przedsiębiorcom planować obciążenia podatkowe w pięcioletniej perspektywie i przygotować się na to, jak będzie wyglądał ich bilans. Branża bardzo ją sobie ceni i należy zastanowić się nad powieleniem podobnego rozwiązania w stosunku do innych podatków, uwzględniając oczywiście specyfikę i sposób rozliczania każdego z nich” – ocenił Wojciech Bronicki, doradca podatkowy.

Uczestnicy panelu zgodzili się, że fundamentalną kwestią jest zachowanie pełnej decyzyjności, jeśli chodzi o kształt systemu podatkowego przez rządy poszczególnych państw członkowskich UE — zwłaszcza w czasie, gdy te uprawnienia są na forum unijnym podważane.

„Stoimy tutaj na straży ducha i litery prawa pierwotnego Unii Europejskiej. Ustalanie wysokości poszczególnych stawek podatkowych, niezależnie od tego, jakich produktów czy usług dotyczą, stanowi wyłączną kompetencję rządów krajowych” – deklarował Artur Soboń.

Polska na forum UE od dłuższego czasu podnosi kwestie poszanowania suwerenności państw członkowskich w podejmowaniu kluczowych decyzji, o czym wspominał m.in. rzecznik polskiego rządu Piotr Müller https://www.pap.pl/aktualnosci/rzecznik-rzadu-nie-zgodzimy-sie-na-zmiany-traktatow-ktore-beda-przekazywaly-kolejne-0.

Jako ilustrację tego problemu goście Krynica Forum 2023 wskazywali na toczącą się obecnie debatę nad wysokością akcyzy na wyroby tytoniowe, o której dotychczas decydowały rządy narodowe. Komisja Europejska dąży do tego, aby przejąć kompetencje państw członkowskich do decydowania o stawkach podatku akcyzowego poprzez zmianę zasad przyjmowania mandatu negocjacyjnego – z jednomyślności na większość kwalifikowaną. Dzięki temu Komisja będzie mogła ominąć zasadę jednomyślności w zakresie stanowienia prawa podatkowego i wdrożyć wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Tysiące gości z kraju i zagranicy, setki prelegentów, dziesiątki paneli — w dniach 13-15 września podczas Krynica Forum 2023 liderzy polityki, gospodarki, samorządu, wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki dyskutują o najistotniejszych wyzwaniach stojących obecnie przed Polską oraz całym kontynentem.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.09.2023, 17:25
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ