Newsletter

Krynica Forum: Sądecczyzna to region wyjątkowo przedsiębiorczych mieszkańców

15.09.2023, 11:36aktualizacja: 15.09.2023, 12:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/M. Moryl (1)
Fot. PAP/M. Moryl (1)
W Krynicy-Zdroju wszystko ułożyło się w dobrej kolejności, najpierw powstało uzdrowisko, później pojawiła się rehabilitacja, następnie doszły sport i turystyka, które uzupełniły ofertę miasta - wyliczał Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju podczas panelu „Sądecczyzna - region gospodarz Krynica Forum 2023 i jego genius loci. Na czym polega fenomen polskiej kolebki przedsiębiorczości?”

Uczestnicy panelu dyskutowali o fenomenie Sądecczyzny, regionu, który dzięki naturalnym zasobom, a także umiejętnościom i determinacji jego mieszkańców przyciąga coraz więcej turystów z Polski i zagranicy. Biorący udział w dyskusji przedstawiciele nauki, lokalnych władz oraz politycy zgodzili się, że mieszkańcy Sądecczyzny mają w sobie „gen przedsiębiorczości” - zespół cech, który pomaga w prowadzeniu biznesu i przyczynia się do rozwoju regionu.

Grzegorz Biedroń, radny województwa Małopolskiego, przewodniczący Komisji Rozwoju Regionu, Promocji i Współpracy z Zagranicą, przekonywał, że turystyka w regionie rozwija się bardzo dobrze. W tym roku wzrost ruchu polskich turystów w regionie sięgnął 5 proc., zagranicznych 100 proc.

„W turystyce w tym roku jest doskonale, mamy najazd turystów zagranicznych. Dobra komunikacja powoduje, że turyści jadą tam, gdzie mogą dojechać z głównych ośrodków kraju. Bardzo pomogły nam Igrzyska Europejskie, których efekt będziemy odczuwać jeszcze przez kilka lat" - mówił Grzegorz Biedroń. (III Igrzyska Europejskie odbyły się w dniach 21 czerwca - 2 lipca 2023 r. Gospodarzami wydarzenia były Małopolska oraz miasto Kraków. W Krynicy-Zdroju odbyła się część zawodów sportowych.) 

Dr Dariusz Woźniak, prof. WSB NLU, rektor Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu przekonywał, że sukces Sądecczyzny to w dużej mierze efekt transferu wiedzy, który odbywa się nie tylko wewnątrz firm, ale także na korytarzach uczelni, a nawet w restauracjach.

„Najistotniejszy jest dialog, nie tylko formalny, na poziomie samorządów, ale także nieformalny. Ważne, żeby przedsiębiorcy potrafili się porozumieć, nawet, jeśli ze sobą konkurują" - mówił rektor WSB.

Przedstawiciel tej samej uczelni dr Michał Mółka przekonywał, że Sądeczanie mają w sobie geny wolności, solidarności i przedsiębiorczości. Jego zdaniem znakiem firmowym WSB jest to, że szkoła uczy studentów kreatywności, pomysłowości oraz tego, żeby nie bali się iść pod prąd. 

Z kolei Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza, przekonywał, że za sukcesem Sądecczyzny stoi przywiązanie mieszkańców do swojego regionu.

„Ludzie, którzy wyjeżdżali do Irlandii, wracali i inwestowali tutaj. To później zapracowało. Ludzie chcą wracać nie tylko na emeryturę, ale również w poszukiwaniu życiowej stabilizacji. Nikt się oglądał, że ktoś przyjdzie i zrobi coś za nich” - mówił Jacek Lelek.

Zdaniem Marcina Krzemińskiego, prezesa zarządu Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S.A., atutem regionu jest trwający przez cały rok sezon.

„Nad morzem sezon trwa cztery miesiące, u nas można korzystać z wód uzdrowiskowych i podziwiać piękne krajobrazy przez dwanaście miesięcy w roku. Wszyscy zaczynamy dbać o zdrowie, przyjeżdżają coraz młodsi ludzie i wykupują celowe zabiegi, żeby leczyć stres i inne dolegliwości” - tłumaczył Marcin Krzemiński.

Burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba podkreślał, że mieszkańcy regionu potrafią osiągać sukcesy, mimo trudnych warunków - surowego klimatu i słabych gleb pod uprawy.

„To, co wydawało się wadą, później okazało się zaletą. Dobre, śnieżne zimy spowodowały rozwój bazy turystycznej. Mamy sześć stacji narciarskich, jesteśmy na topie, jeśli chodzi o ten biznes. W lutym czeka nas Puchar Świata w snowboardzie” - tłumaczył burmistrz.

Podkreślał, że do regionu napływają inwestorzy, którzy chcą budować kolejne hotele i obiekty rekreacyjne, np. aquapark.

„Moim głównym założeniem, kiedy obejmowałem urząd, było wydłużenie sezonu i cieszę się, że to się udało. Zaprocentowała ciężka praca i kreatywność mieszkańców. Górale często robią na przekór, stawiają się, a to przynosi wymierne efekty" - mówi Piotr Ryba.

O zaletach Sądeczan mówił także biorący udział w dyskusji Patryk Wicher, poseł na Sejm RP (PiS). 

„Mieszkańcy potrafią prowadzić twardy dialog. Ich siłą jest to, że się nie poddają i dążą do realizacji planów. Tutejsze przedsiębiorstwa nie mają jeszcze potencjału globalnego, ale mają zalążek, by się stać takimi firmami" - podkreślał Patryk Wicher.

Krynica Forum 2023, wydarzenie łączące biznes, politykę i środowisko akademickie, odbywa się w dniach 13-15 września w Krynicy-Zdroju, jednym z najpiękniejszych polskich uzdrowisk.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.09.2023, 11:36
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ