Newsletter

Londyn umacnia się na prowadzeniu, Nowy Jork notuje szybki wzrost, a Tokio utrzymuje 3. miejsce w globalnym rankingu

18.10.2018, 14:01aktualizacja: 18.10.2018, 14:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport Fundacji Mori Memorial
Raport Fundacji Mori Memorial
Raport Fundacji Mori Memorial przedstawił wyniki tegorocznego rankingu globalnego potencjału miast (ang. Global Power City Index - GPCI), w którym ujęto 44 najbardziej atrakcyjne miasta na świecie.

TOKIO - (BUSINESS WIRE) - Londyn, Nowy Jork, Tokio i Paryż zostały uznane za najatrakcyjniejsze miasta na świecie według tegorocznego rankingu GPCI, którego wyniki zostały dzisiaj opublikowane przez Instytut Strategii Miejskich (ang. Institute for Urban Strategies) Fundacji Mori Memorial, organu badawczego ustanowionego przez wiodącego tokijskiego dewelopera Mori Building. Raport publikowany od 2008 r. ma za zadanie ocenę i stworzenie rankingu 44 miast pod kątem ich „magnetyzmu“ oraz ogólnie postrzeganego potencjału przyciągania kreatywnych osób i firm z całego świata. Miasta oceniane są za pomocą 70 wskaźników w sześciu kategoriach: gospodarka, badania i rozwój, interakcja kulturowa, komfort życia mieszkańców, środowisko i dostępność.

Niniejszy komunikat prasowy zawiera multimedia. Pełna wersja komunikatu dostępna na stronie: https://www.businesswire.com/news/home/20181017005307/en/

Londyn pozostaje niekwestionowanym liderem, Nowy Jork notuje szybki wzrost, Tokio dystansuje konkurencję, a Paryż odbudowuje swoją pozycję.

Cztery pierwsze miejsca pozostają niezmienne w stosunku do zeszłego roku - Londyn, Nowy Jork, Tokio i Paryż po raz kolejny sklasyfikowano odpowiednio na miejscach od 1. do 4. Londyn pozostaje na czele, zwiększając przewagę, jaką wypracował od Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich zorganizowanych w 2012 r. Miasto odnotowało poprawę pod względem komfortu życia stanowiącego kategorię, w której dotąd osiągało najsłabsze wyniki. Jednocześnie Londyn buduje swoją przewagę w kategorii integracja kulturowa. Mimo niepewnej sytuacji powstałej w kontekście wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, dobry bilans mocnych stron w kilku kategoriach stwarza Londynowi potencjał do przekształcania wyzwań w szanse, umacniania przywództwa i utrzymania się na pozycji lidera wśród miast.

Mając za sobą globalny kryzys finansowy, Nowy Jork zanotował najwyższy w skali roku wzrost w historii rankingu, między innymi dzięki bardzo dobrym wynikom w kategorii środowiska sprzyjającego start-upom i zróżnicowania miejsc pracy. Nowy Jork utrzymał również czołową pozycję w kategoriach badania i rozwój oraz gospodarka, dzięki poprawie notowań w obszarze podatku od osób prawnych. Potencjalnie negatywny wpływ napięć w dziedzinie handlu na wzrost amerykańskiego PKB może być odczuwalny w przyszłych notowaniach miasta. Słabymi punktami Nowego Jorku pozostają natomiast kategorie środowisko i komfort życia. Tokio sklasyfikowano w czołowej dziesiątce we wszystkich kategoriach z wyjątkiem środowiska. Dzięki poprawie wyniku w obszarze łącznej liczby godzin pracy miasto znalazło się w dziesiątce najlepszych miast w kategorii komfort życia. Tokio umacnia stopniowo swoją pozycję od 2015 r., jednak z uwagi na słabe zaangażowanie w działania w dziedzinie klimatu odnotowało znaczny spadek z 12. miejsca na miejsce 29. w kategorii środowisko. Podobnie jak Londyn w 2012 r. Tokio liczy na poprawę notowań w związku z planowaną na 2020 r. organizacją Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich. Paryż, po spadku na czwarte miejsce wskutek licznych ataków terrorystycznych w 2015 r., odbudowuje swoją pozycję, m.in. pod względem liczby zagranicznych turystów. Po oficjalnym ogłoszeniu, że Paryż będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2024 r., można zakładać, że będzie on konkurować z Tokio o przewagę w tym obszarze wzrostu.

Inne istotne wyniki (miasta sklasyfikowane na miejscach 5-10)

• Singapur (miejsce piąte), który tradycyjnie notuje dobre wyniki w zakresie wolności gospodarczej, podatku od osób prawnych i konferencji międzynarodowych, w tym roku zajął pierwsze miejsce na świecie pod względem zadowolenia z życia wśród pracowników oraz pierwsze miejsce w Azji pod względem Środowiska sprzyjającego start-upom. Wzrost liczby zagranicznych turystów i wysokie notowania pod względem liczby zagranicznych mieszkańców umocniły pozycję Singapuru jako wiodącego w Azji międzynarodowego centrum biznesowego.

• Amsterdam (miejsce szóste) nadal postrzegany jest jako miasto wspierające przedsiębiorstwa i otwarte na technologie. Pod względem zdolności wdrażania i rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych Amsterdam zajął pierwsze miejsce w rankingu, zaś pod względem środowiska sprzyjającego start-upom miejsce ósme. Według ocen miasto oferuje wysoką jakość życia, plasując się na drugim miejscu (za Singapurem) pod względem zadowolenia z życia wśród pracowników. Amsterdam wraz z położonym w pobliżu Frankfurtem (miejsce 15.) uzyskał również wysoki wynik w kategorii dostępność (6. miejsce w rankingu globalnym).

• Seul (miejsce siódme) po raz kolejny uzyskał wysokie miejsce w kategorii badania i rozwój, plasując się na trzeciej pozycji pod względem liczby przeprowadzonych badań, piątej pod względem wydatków na badania i rozwój oraz drugiej pod względem liczby pacjentów. W kategorii środowisko wyprzedził inne azjatyckie miasta pod względem zaangażowania w działania w dziedzinie klimatu (14. miejsce w rankingu globalnym) oraz wskaźnika recyklingu odpadów (1. miejsce w rankingu globalnym).

• Berlin (miejsce ósme) uzyskał najwyższy wynik w rankingu w kategorii komfort życia oraz szóste miejsce w rankingu globalnym w kategorii interakcja kulturowa, dzięki rozległym możliwościom, jakie oferuje w tym obszarze. Berlin posiada niewątpliwe atuty w kategorii środowisko, zajmując pierwsze miejsce w Europie (a czwarte w rankingu globalnym) pod względem wskaźnika recyklingu odpadów oraz czołowe miejsce wśród krajów z pierwszej dziesiątki (piąte w rankingu globalnym) pod względem stref ekologicznych.

• Hong Kong (miejsce dziewiąte) zajął piąte miejsce w rankingu globalnym w kategorii gospodarka. Dzięki polityce przyjaznej przedsiębiorstwom miasto zajęło pierwsze miejsce pod względem wolności gospodarczej i drugie pod względem podatku od osób prawnych. Dzięki dobrze prosperującemu portowi Hong Kong sklasyfikowano na pierwszym miejscu w obszarze międzynarodowych przepływów towarów. Miasto znalazło się również na czele pod względem wiodących uczelni w Azji (oraz na trzecim miejscu w rankingu globalnym).

• Sydney (miejsce dziesiąte) zajęło piąte miejsce pod względem wolności gospodarczej i siódme pod względem zróżnicowania miejsc pracy. Uzyskało również świetny wynik w kategorii środowisko, zajmując czołowe miejsce wśród krajów z pierwszej dziesiątki w rankingu GPCI. Dzięki doskonałej jakości powietrza miasto sklasyfikowano na czołowej pozycji pod względem stężenia SO2 i NO2 oraz na czwartym miejscu pod względem stężenia SPM. Sydney uplasowało się także na szóstej pozycji pod względem zaangażowania w działania w dziedzinie klimatu.

Wersja źródłowa dostępna w serwisie businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20181017005307/en/

Źródło: Fundacja Mori Memorial

Dalsze informacje:

Fundacja Mori Memorial

Instytut Strategii Miejskich

Peter Dustan

tel. +81-3-6406-6800

faks +81-3-3578-7051

e-mail: info@mori-m-foundation.or.jp

http://mori-m-foundation.or.jp/english/ius2/gpci2/

lub

Dane kontaktowe:

International Media

Weber Shandwick

Reina Matsushita / Kaya Tanabe

tel. +81-(0)80-2375-0295 / +81(0)90-7726-7027

e-mail: moribldg@webershandwick.com

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.10.2018, 14:01
Źródło informacji Business Wire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii