Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wnioski o zezwolenie na zbiór, skup i przetwarzanie winniczka należy składać do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim – poinformowała Joanna Markow z RDOŚ w Gorzowie Wlkp.
Zgodnie z prawem ślimaki będzie można zbierać w całym regionie, poza obszarem parków narodowych i rezerwatów przyrody. Są też wyznaczone limity ich zbioru dla wybranych gmin. Na przykład w gminach Skwierzyna, Kargowa, Zbąszynek, Babimost i Bogdaniec limit to po 10 ton, a w gminach Dobiegniew, Stare Kurowo, Międzyrzecz, Sulechów i Bobrowice wynosi do pięciu ton.
Nie można zbierać ślimaków, których muszla ma mniej niż 30 mm średnicy. Mniejsze osobniki muszą zostać wypuszczone na wolność w miejscach gwarantujących im przetrwanie - przypomniała Markow.
W Lubuskiem od kilku lat spada masa pozyskiwanych ślimaków. W 2020 r. zebrano 3,75 tony, a jeszcze pięć lat temu (2016 r.) w regionie pozyskano ponad 65 ton winniczka.
Większość "lubuskich" winniczków trafia na eksport, do krajów Europy Zachodniej. Najlepsze miejsca do zbierania tych ślimaków to: wilgotne lasy liściaste i mieszane, większe ogrody, parki, winnice, brzegi zbiorników wodnych, zarośla, przydroża i rumowiska.
Winniczek (Helix pomatia) żyje około pięciu lat, osiągając dojrzałość płciową w wieku trzech lat. Jeden ślimak składa blisko 60 jaj. Młode przychodzą na świat w maju. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ je/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.03.2021, 10:40 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Komisja Etyki Public Relations rozpoczyna swoją działalność
Powołana została Komisja Etyki Public Relations, na której czele stanęła prof. UW dr hab. Monika Kaczmarek-Śliwińska - ekspertka w zakresie etyki i komunikacji z Uniwersytetu Warszawskiego. Celem komisji jest umacnianie standardów etycznych w branży Public Relations.- 13.05.2025, 15:40
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Związek Firm Public Relations
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ