Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
Mieliśmy się wyrobić do końca stycznia i to zrobiliśmy. Jeśli masz telefon z systemem iOS, a na nim zainstalowaną naszą aplikację mObywatel – znajdziesz tam swoje e-recepty.
e-Recepty w mObywatelu są już od dawna, jednak do tej pory mieli do nich dostęp tylko właściciele smartfonów z systemem Android. W piątek - 31 stycznia - opublikowaliśmy aktualizację, na którą czekali fani sprzętów Apple.
Przed zastosowaniem
Od 8 stycznia tego roku przepisując leki pacjentom lekarze wystawiają już tylko e-recepty. Czytelność, mniej błędów, większe bezpieczeństwo – o to zadbało wprowadzające je Ministerstwo Zdrowia.
- My zadbaliśmy o wygodę. Najłatwiejszy dostęp do e-recept daje nasza aplikacja mObywatel – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Stale ją ulepszamy, dodajemy nowe funkcjonalności (e-recepta jest jedną z nich) i – co najważniejsze – widzimy efekty tych prac. Naszą appkę w swoich telefonach zainstalowało już niemal milion Polaków!
Masz iPhona, w nim mObywatela, chcesz zobaczyć swoje e-recepty – co zrobić? Już tłumaczymy.
Aplikacja u większości osób zaktualizuje się automatycznie. Gdyby tak się nie stało (lub jeśli chcesz mieć pewność, że aplikacja została zaktualizowana), wejdź do AppStore (odpowiednią ikonkę znajdziesz na pulpicie swojego telefonu) i w wyszukiwarce wpisz „mObywatel”.
Jeśli appka jest zaktualizowana, to obok ikony po prawej stronie zobaczysz przycisk „Otwórz”. Jeśli wymaga aktualizacji - w tym miejscu zobaczysz przycisk „Uaktualnij”. Jeśli tak właśnie jest w Twoim przypadku, kliknij i chwilę poczekaj na aktualizację. Po aktualizacji, tak jak zwykle, zaloguj się do aplikacji. E-recepty powinny już tam na Ciebie czekać.
Sposób dawkowania
Teraz inny scenariusz. Korzystasz ze sprzętu z IOS, ale nie masz aplikacji mObywatel. Oto jak – krok po kroku – uzyskać dostęp do swoich e-recept:
Krok 1: Z AppStore ściągnij i zainstaluj mObywatela.
Aby go uruchomić potrzebujesz profilu zaufanego (PZ). To on gwarantuje pełne bezpieczeństwo Twoich danych. Najszybciej (od ręki i za darmo) założysz go na www.pz.gov.pl.
Krok 2: Aplikacja ściągnięta i zainstalowana - wybierz w niej kartę eRecepta.
Krok 3: Będąc w aptece, wybierz którą e-receptę chcesz zrealizować. Pokaż farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcesz pokazywać ekranu telefonu, podaj numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty.
Gotowe!
Zawartość opakowania
- E-recepta to niejedyny powód, dla którego każdy pacjent ze smartfonem powinien zainstalować aplikację mObywatel. Znajdziemy tam także m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Możemy się nią legitymować wszędzie tam, gdzie nie ma obowiązku okazywania dowodu osobistego, w tym także w przychodniach lekarskich – tłumaczy szef MC.
Więcej o aplikacji mObywatel.
O projekcie
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mom/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.02.2020, 18:27 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |