Newsletter

MC: Edukacja i blokowanie niebezpiecznych treści. Ministerstwo Cyfryzacji walczy z "patostreamami" (komunikat)

18.01.2019, 16:03aktualizacja: 18.01.2019, 16:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Edukacja i blokowanie niebezpiecznych treści. Ministerstwo Cyfryzacji walczy z "patostreamami"

"Patostreamy", czyli pełne przemocy i wulgaryzmów transmisje internetowe – to coraz poważniejszy problem. Spotykają się z nim użytkownicy sieci, również najmłodsi. Ministerstwo Cyfryzacji podjęło działania mające na celu minimalizację tego zjawiska.

Wśród nowych, niepokojących zjawisk internetowych znalazł się w ostatnim czasie tzw. "patostream", czyli wulgarne, poniżające i pełne przemocy materiały nadawane na żywo w sieci. Transmisje te zyskują ogromną popularność, choć stanowią bardzo niebezpieczny i demoralizujący proceder. "Patostreamy" stają się również coraz częściej źródłem zysków dla prowadzących je osób.

Sprawą od kilku tygodni zajmuje się wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. Wspólnie z wiceminister Wandą Buk spotkał się z przedstawicielami platform społecznościowych (Youtube’a, Facebooka), Komendanta Głównego Policji, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Państwowego Instytutu Badawczego NASK, serwisu Dyżurnet.pl, Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

"Nie możemy przechodzić obojętnie wobec tak demoralizujących i niezwykle niebezpiecznych zjawisk" – mówi Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. "W obliczu takich zagrożeń niezwykle istotne staje się współdziałanie jednostek administracji publicznej oraz organizacji społecznych i eksperckich. Stąd nasza współpraca z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich i deklaracja przeciwdziałania +patostreamom+" – wyjaśnia Andruszkiewicz.

Obecny na spotkaniu mł. insp. Sławomir Szumilas, zastępca dyrektora Biura do walki z cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, zwraca uwagę, że jest to nasilający się problem. Policja stara się na to reagować na bieżąco. Tylko w ostatnich dniach zatrzymano kilkanaście osób, które umieszczały groźby w sieci.

"Nie wyobrażam sobie, by w Internecie obowiązywały inne prawa, czy zasady niż w życiu codziennym" – podkreśla Wanda Buk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Dodaje, że w celu ochrony dzieci, młodzieży, ale również dorosłych użytkowników sieci, ważny jest także element edukacyjny oraz skuteczne reakcje platform oferujących usługi streamingu.

Uczestnicy spotkania uczulają, by korzystać z istniejących już narzędzi oraz rozwiązań prawnych. Trzeba też edukować społeczność internetową, w jaki sposób z tego korzystać. Internautów trzeba uczulać, by reagowali, kiedy spotykają się w sieci z patologią. Treści takie można zgłaszać np. na stronie dyzurnet.pl. Można też o tym powiadomić policję.

Eksperci, nauczyciele i społecznicy powinni mówić o problemie, ale również wspierać rodziców i wychowawców. Przed zjawiskiem "patostreamów" powinny też ostrzegać i edukować media. Z "patostreamerów" nie można też tworzyć celebrytów. Trzeba też pokazywać, jakie niebezpieczeństwa ze sobą niesie.

Spotkania będą kontynuowane.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.01.2019, 16:03
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii