Newsletter

MC: ponad dwa miliony Polaków ma już e-dowód (komunikat)

21.11.2019, 11:31aktualizacja: 21.11.2019, 11:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

-MC informuje:

We wtorek 19 listopada ktoś w Polsce odebrał dwumilionowy e-dowód. Czy wiesz, że są takie gminy, w których wszyscy pełnoletni mieszkańcy - odbierając nowy dokument - aktywowali jego warstwę elektroniczną?

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Taki dokument odbierają wszyscy, którzy wniosek o dowód osobisty złożyli 4 marca tego roku i później. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej.

e-liderzy

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. zalogowanie się do ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

- Aktywacja warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowa. Jeśli przy odbiorze dokumentu nie zdecydujemy się na to, możemy do tego wrócić w dowolnym momencie i dowolnym urzędzie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Wielu Polaków, bo niemal 40%, robi to jednak od razu – dodaje szef MC.

Co ciekawe, są takie gminy w Polsce, gdzie procent aktywacji wynosi 100. Jakie to gminy? Oto nasi liderzy:

- Rejowiec Fabryczny (powiat chełmski, woj. lubelskie),

- Wyryki (powiat włodawski, woj. lubelskie),

- Bełchatów (powiat bełchatowski, woj. łódzkie),

- Bystra – Sidzina (powiat suski, woj. małopolskie),

- Ceranów (powiat sokołowski, woj. małopolskie),

- Opatowiec (powiat kazimierski, woj. świętokrzyskie),

- Łączna (powiat skarżyski, woj. świętokrzyskie),

- Milejewo (powiat elbląski, woj. warmińsko-mazurskie),

- Obrzycko (powiat szamotulski, woj. wielkopolskie),

- Kaźmierz (powiat szamotulski, woj. wielkopolskie),

- Nowogródek Pomorski (powiat myśliborski, woj. zachodniopomorskie).

Mazowsze i Śląsk górą

Jak aktywować warstwę elektroniczną e-dowodu? Przede wszystkim trzeba wymyślić dwa kody PIN – cztero- i sześciocyfrowy. Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy PIN pozwala na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma.

Znamy już gminy, w których wszyscy mieszkańcy aktywują przy odbiorze e-dowodu jego warstwę elektroniczną. A jak to wygląda w skali wojewódzkiej?

Tutaj na pierwszym miejscu znajduje się województwo wielkopolskie – niemal 56% odebranych e-dowodów ma aktywowaną warstwę elektroniczną. Na kolejnych miejscach są: województwo dolnośląskie (54,81%), łódzkie (52,49%), świętokrzyskie (51,84%) i mazowieckie (50,02%).

A gdzie odebrano najwięcej e-dowodów? W tej kategorii na prowadzeniu jest województwo mazowieckie.

- Do 4 listopada swoje e-dowody odebrało 207 950 mieszkańców Mazowsza. Dowód z warstwą elektroniczną ma także ponad 153 tysiące Ślązaków i przeszło 120 tysięcy mieszkańców Małopolski – mówi minister Marek Zagórski. – Na kolejnych miejscach w tej kategorii znajdują się województwo wielkopolskie, gdzie odebrano niemal 119 tysięcy e-dowodów i województwo dolnośląskie z przeszło 110 tysiącami – dodaje szef MC.

Działaj online

Jeśli chcielibyście polepszyć te statystyki, złóżcie wniosek o nowy dowód. Zróbcie to online. Złożenie przez internet wniosku o dowód osobisty trwa kilka chwil.

Oto instrukcja:

Wejdźcie na www.gov.pl, profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój GOV i tam wybierzcie usługę „Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną”. https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dowod-osobisty

Kolejne kroki:

- Wybierzcie powód ubiegania się o dowód.

- Wybierzcie dowolny urząd, w którym odbierzecie gotowy dowód.

- Zaznaczcie, czy chcecie mieć podpis osobisty. To zaawansowany podpis elektroniczny umieszczany w e-dowodzie. W kontakcie z urzędem (podmiotem publicznym) jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Możecie go też używać do załatwiania innych spraw – z firmami lub osobami, jeśli zgodzą się na to obie strony.

- Dołączcie zdjęcie. (Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu) https://www.gov.pl/web/gov/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu

- Sprawdźcie, czy wpisaliście poprawne dane – znajdziecie je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).

- Uzupełnijcie brakujące dane kontaktowe. Upewnijcie się, że macie w swoim wniosku poprawny e-mail. To na ten adres dostaniecie numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzecie dowód.

- Po wypełnieniu formularza system przekieruje Was do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl.

- Podpiszcie wniosek profilem zaufanym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

ryb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.11.2019, 11:31
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ