Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
Niemal 362 tysiące osób sprawdziło w ubiegłym roku swoje punkty karne bez wizyty na komisariacie, bez stresu i zakłopotania. Nie masz pewności ile punktów masz na koncie po zimowych wyjazdach? Sprawdź to od ręki.
"To w pełni bezpieczna e-usługa. Dzięki zalogowaniu się przez Profil Zaufany mamy pewność, że liczby punktów za nasze drogowe przewinienia nie zobaczy sąsiad, kolega z pracy, czy inna niepowołana do tego osoba" – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Profil Zaufany to gwarancja, że nikt się pod nas nie podszyje. Jest bezpłatny i naprawdę łatwo go założyć" – dodaje.
To możliwe dzięki CEPiK
Jak to jest, że liczbę punktów karnych możemy sprawdzić przez Internet? To możliwe dzięki systemowi CEPiK2.0, który umożliwia dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.
WAŻNE: Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o punktach karnych, dostaniesz je w komisariacie policji. Szczegóły znajdziesz w opisie załatwienia sprawy w komisariacie policji.
Szybka jazda
Sprawdzenie punktów karnych przez Internet jest bardzo proste – to tylko 4 krótkie kroki.
Podstawa – musisz mieć Profil Zaufany. Jeśli do tej pory go nie założyłaś/ założyłeś, zrób to teraz.
Profil Zaufany gotowy. Oto kolejne kroki.
Krok 1. Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl.
Krok 2. Wybierz kategorię "Kierowcy i pojazdy", a następnie – "Sprawdź swoje punkty karne".
Krok 3. Po przeniesieniu na stronę Profilu Zaufanego zaloguj się na swoje konto.
Krok 4. System automatycznie przekieruje Cię z powrotem do serwisu Obywatel.gov.pl, a na ekranie wyświetli się informacja o punktach karnych. Wszystkie dane możesz pobrać w formacie PDF i wydrukować. Taki wydruk ma jedynie charakter informacyjny – nie jest dokumentem urzędowym. W związku z tym urząd może go nie uznać – np. jako dowodu w sprawie.
Na przyszłość: jeźdź tak, aby nie trafić do… ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Bezpiecznej drogi!
O projekcie
Projekt "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.02.2019, 10:38 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |