Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
W trzy lata Orange Polska podłączy ponad 4,5 tys. szkół w całej Polsce do sieci światłowodowej, umożliwiając im korzystanie z internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Dziś Ministerstwo Cyfryzacji podpisało w tej sprawie porozumienie z kolejnym operatorem telekomunikacyjnym.
W ten sposób operator wesprze tworzenie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, która ma połączyć wszystkie szkoły w Polsce.
Orange jest już trzecim, po Inei i Netii, dużym operatorem, który zdecydował się na przystąpienie do porozumienia. Inwestycja zostanie zrealizowana w całości ze środków własnych Orange Polska. Skorzystają z niej szkoły we wszystkich województwach. Zgodnie z planami resortu cyfryzacji, Ogólnopolska Sieć edukacyjna ma zostać uruchomiona w roku szkolnym 2018/2019 i docelowo połączyć 30,5 tys. szkół w całym kraju w jedną, spójną sieć teleinformatyczną (OSE). Projekt ten dla wielu szkół, szczególnie z mniejszych ośrodków, będzie cywilizacyjną zmianą – obecnie na ok. 30 tys. placówek edukacyjnych w Polsce tylko ok. 5 tys. ma dostęp do szybkiego Internetu. Ponieważ nie da się uczyć o Internecie bez dostępu do sieci, traktujemy projekt OSE jako inwestycję w przyszłość młodego pokolenia. Dzięki temu szkoły zyskają dostęp do multimedialnych narzędzi i treści edukacyjnych. Będą też mogły wprowadzać nowe formy kształcenia. Przedsięwzięcie pozwoli również wyrównać szanse edukacyjne uczniów w całym kraju, zwłaszcza zamieszkujących mniejsze miejscowości.
OSE będzie siecią wirtualną, opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej wybudowanej w całości ze środków komercyjnych, jak i przy udziale dofinansowania ze środków publicznych, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Obecnie w Ministerstwie Cyfryzacji trwają prace nad projektem ustawy dotyczącej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Z końcem stycznia tego roku zakończyły się konsultacje założeń projektu ustawy o OSE. Ustawa dotycząca Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej będzie regulować status sieci, status i obowiązki jej operatora oraz obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych i jednostek samorządu terytorialnego w stosunku do operatora OSE. W ustawie znajdą się też zapisy dotyczące zasobów edukacyjnych oraz kwestie związane z zapewnieniem finansowania sieci OSE. Całość kosztów funkcjonowanie OSE (wraz z dostarczaniem usług do szkół) ma być pokryta z budżetu państwa w pierwszych latach jej działania.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ march/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.03.2017, 17:23 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |