Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
Rola państwa w cyfrowym świecie oraz sztuczna inteligencja (AI) i jej wpływ na społeczeństwo, gospodarkę i administrację. To główne tematy poruszane podczas dwudniowej (17-18 września) wizyty pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa, wiceministra cyfryzacji Karola Okońskiego w stolicy Estonii.
Po raz trzeci ministrowie 19 najbardziej zaawansowanych cyfrowo państw spotkali się na szczycie cyfrowym w Tallinie. Tak jak w poprzednich edycjach gospodarzem tego kluczowego wydarzenia branży cyfrowej w skali globalnej był premier Estonii, Juri Ratas
Inteligentna dominacja
Sztuczna inteligencja to temat, który zdominował większość sesji tallińskiego szczytu.
- Dzięki sztucznej inteligencji takie obszary jak zdrowie, edukacja, energetyka czy rolnictwo mogą zyskać w Polsce zupełnie inną jakość – powiedział Karol Okoński podczas sesji ministerialnej poświęconej zastosowaniu AI w administracji rządowej. – Już wkrótce możemy spodziewać się ogłoszenia „Polityki Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce na lata 2019 – 2027” – dodał.
Wiceminister cyfryzacji wziął także udział w dyskusjach dotyczących rozwoju sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej i wpływu tej technologii na powstawanie tzw. inteligentnych miast (smart cities).
- Naszym celem jest, aby Polska znalazła swoje miejsce w globalnej gospodarce, która jest i w najbliższej przyszłości będzie kształtowana przez technologię i rozwiązania AI – powiedział sekretarz stanu w MC. - Do 2025 r. w samej Polsce będziemy potrzebować około 200 000 specjalistów zajmujących się wdrażaniem sztucznej inteligencji. Dlatego naszym najwyższym priorytetem powinna być edukacja w zakresie umiejętności nowej generacji i podnoszenia kwalifikacji osób funkcjonujących już na rynku pracy – dodał.
Różne perspektywy
Uczestnicy szczytu debatowali o sztucznej inteligencji z różnych perspektyw: organizacyjnej, etycznej i prawnej. Ich rozmowy dotyczyły m.in.:
- sposobu w jaki AI przekształca prawo i jak prawo przekształca AI,
- świadczeń spersonalizowanej opieki zdrowotnej (także w kontekście wykorzystania sztucznej inteligencji),
- ewolucji popytu na pracę, wykształcenie i rozwój umiejętności,
- innowacji Govtech w zakresie świadczenia usług publicznych i poprawy wydajności administracji,
- zastosowania sztucznej inteligencji w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju ONZ,
- budowania zaufania do korzystania z AI przez organy ścigania.
Na marginesie szczytu sekretarz stanu w MC spotkał się z ministrem cyfryzacji Norwegii Nikolai Astrupem, pełnomocnikiem estońskiego rządu ds. informatyzacji - Siim Sikkutem, szefem australijskiej agencji transformacji cyfrowej - Randall Brugeaudu oraz z przewodniczącym rządowej agencji technologii cyfrowej - Kok Ping Soon. Rozmowy dotyczyły współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa, 5G , sztucznej inteligencji oraz świadczenia usług e-administracji.
Obywatel w centrum
W środę (18 września) wiceminister Karol Okoński wziął udział w organizowanym także w Tallinie eID Forum. To wydarzenie poświęcone cyfrowemu zarządzaniu w sferze publicznej. Forum działa na rzecz otwartego dialogu między przemysłem a rządami, promując dyskusje na temat technologii i rozwiązań eID. Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zaprezentował na nim najważniejsze projekty realizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji. Odniósł się również do roli państwa w cyfrowym świecie.
- Obywatele i przedsiębiorcy powinni znaleźć się w centrum nowoczesnego świadczenia usług publicznych, a państwo powinno służyć ludziom – powiedział wiceminister Karol Okoński. - Naszą rolą jest szerzenie transformacji cyfrowej w całym społeczeństwie. Za pomocą cyfrowych technologii powinniśmy połączyć użytkowników z organami administracji publicznej i dążyć do zmiany skomplikowanych procedur w proste, zautomatyzowane i intuicyjne usługi – dodał.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.09.2019, 15:11 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |