Newsletter

ME: górnictwo szansą na polsko-indyjski biznes (komunikat)

04.02.2019, 15:12aktualizacja: 04.02.2019, 15:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- ME informuje:

"Indie posiadają liczące się na świecie pokłady węgla i plany znacznego zwiększenia jego wydobycia. Polska natomiast restrukturyzując i modernizując sektor górniczy dysponuje dużym doświadczeniem. Ta sytuacja tworzy znakomite warunki do rozwoju naszej współpracy gospodarczej" - powiedział wiceminister Grzegorz Tobiszowski 4 lutego 2019 r. w New Delhi podczas podpisania Porozumienia o współpracy w dziedzinie górnictwa między Polską a Indiami. Podczas wizyty odbyły się także rozmowy dwustronne polskiej delegacji z wiceministrem Węgla Republiki Indii Panem H.P. Chaudhary.

Celem podpisanego porozumienia jest stworzenie warunków do przyszłej współpracy w dziedzinie szerokorozumianego przemysłu węglowego pomiędzy firmami obu krajów. Chodzi między innymi o poszukiwania i wydobycie węgla a także stosowanie czystych technologii węglowych, wymianę informacji oraz doświadczeń instytutów i środowisk akademickich działających w tym obszarze. We współczesnym górnictwie nauka i innowacyjne technologie odgrywają coraz większą rolę, chodzi nie tylko o zwiększanie wydajności, ale także poprawę bezpieczeństwa, ochronę środowiska i lepszą jakość życia zaangażowanych społeczności.

Tego typu kontakty ma ułatwić działająca już Wspólna Grupa Robocza ds. Węgla i Energii, która regularnie spotyka się na przemian w Polsce i Indiach. "Polskie firmy sektora górniczego, stają się coraz bardziej rozpoznawalne na świecie oraz są doceniane za wysoką jakość, dlatego jesteśmy zapraszani do współpracy w wielu regionach świata" - powiedział wiceminister Grzegorz Tobiszowski.

Rząd Indii dąży do zwiększenia wydobycia węgla z 708 mln ton w 2016 r. do miliarda ton rocznie do roku 2020. W realizacji tego ambitnego projektu mogą pomóc polskie firmy, które dysponują takim doświadczeniem. Indie zainteresowane są m.in. technologiami podziemnymi i odkrywkowymi w zakresie budowy obiektów (kopalń i zakładów wzbogacania węgla), dostawami maszyn i urządzeń górniczych oraz usług i robót dla indyjskiego górnictwa węglowego, w tym: nowoczesnych czystych technologii wzbogacania węgla i spalania, technologii wychwytywania metanu oraz współpracą naukowo-techniczną w tym zakresie. Dzięki podpisanym w ubiegłym roku porozumieniom obustronna współpraca stopniowo rozwija się głównie z Bengalem Zachodnim, jednak w przyszłości ma szanse rozszerzyć się również na inne indyjskie stany.

Indie dążą również do większej dywersyfikacji dostaw węgla koksującego, niezbędnego do produkcji stali, który dostarczany jest głównie z Australii. Polski węgiel koksujący jest już obecnie sprzedawany w Indiach, jednak współpraca ta ma jeszcze większy potencjał rozwoju.

Przedstawiciele polskiego rządu oraz firm z branży górniczej, już od pewnego czasu spotykają się w obu krajach i prowadzą coraz bardziej zaawansowane rozmowy biznesowe. Dzięki temu mogą one bardziej skutecznie walczyć o kontrakty na azjatyckim rynku.

# # #

Współpraca Polski i Indii w dziedzinie górnictwa prowadzona jest od wielu lat z bardzo dobrymi rezultatami. Obecnie przykładem ponownych kontaktów może być podpisane w styczniu 2017 r. ubiegłym roku porozumienie o współpracy regionu Śląskiego z Bengalem Zachodnim oraz podpisane w kwietniu 2018 r. porozumienie o współpracy polskich firm z branży górniczej i organizacji wspierających ich inwestycje w Indiach. Liderem takiej współpracy jest Jastrzębska Spółka Węglowa, która jako największy producent węgla koksowego w UE oraz Essar Steel, jedna z wiodących firm indyjskiego przemysłu stalowego, podpisały 28 listopada 2017 r. porozumienie o długofalowej współpracy w zakresie sprzedaży i zakupu koksu produkowanego przez JSW, a wykorzystywanego w hutach Essar Steel w Indiach. Jastrzębska Spółka Węglowa prowadzi też rozmowy z Coal India Ltd. największym producentem węgla w świecie na temat świadczenia usług w zakresie odmetanowania pokładów węgla.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ emi/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.02.2019, 15:12
Źródło informacji ME
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii