Newsletter

MF: Do wystawiania e-faktur w KSeF wystarczą bezpłatne narzędzia (komunikat)

27.11.2023, 15:48aktualizacja: 27.11.2023, 15:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Finansów informuje:

• Już teraz z KSeF mogą korzystać zarówno mikroprzedsiębiorcy, jak i większe firmy.

• Dostęp do systemu nie wymaga specjalnego oprogramowania. Można stosować bezpłatne narzędzia przygotowane przez Ministerstwo Finansów. Dają one możliwość przetestowania e-fakturowania zarówno samodzielnie, jak i z partnerem biznesowym.

• Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi ogólnopolski cykl spotkań on-line mający przybliżyć mikroprzedsiębiorcom główne założenia KSeF.

Choć korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe dopiero od 1 lipca 2024 r. (dla przedsiębiorców zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025 r.) to warto już dziś sprawdzić jak on działa. Dla chętnych system jest dostępny już od 1 stycznia 2022 r. Można się z nim łączyć korzystając z API udostępnionego przez Ministerstwo Finansów i z jego pomocą zintegrować posiadane oprogramowanie finansowo-księgowe. Można też korzystać z bezpłatnych narzędzi przygotowanych przez Ministerstwo Finansów: Aplikacji Podatnika KSeF i e-mikrofirmy.

Jak działa Aplikacja Podatnika KSeF?

Obecnie Aplikacja Podatnika KSeF jest dostępna w trzech środowiskach:

• testowym

• przedprodukcyjnym (Demo)

• produkcyjnym

W pierwszym kroku najlepiej skorzystać z wersji testowej. Tu można oswoić się ze strukturą faktury i poznać funkcjonalności systemu. Ważne jest, żeby na tym etapie nie wpisywać prawdziwych danych, gdyż mogą być one widoczne dla wszystkich – radzi Krzysztof Rogowski, kierownik projektu KSeF w Ministerstwie Finansów.

Kolejnym krokiem może być przejście na wersję przedprodukcyjną (Demo). Tu już logujemy się swoimi rzeczywistymi danymi, zgodnie z zamieszczoną na stronie instrukcją.

Na tym etapie warto zaangażować swojego partnera biznesowego. Chodzi o to, żeby wzajemnie sobie wysyłać i odbierać faktury. Nie będą one wywoływać żadnego skutku prawnego, ale da to możliwość przejścia całego procesu. Wersja przedprodukcyjna opiera się o faktyczne dane uwierzytelniające zatem tak wystawione faktury będą widoczne wyłącznie dla wystawcy i odbiorcy – mówi Krzysztof Rogowski.

Następnie można przejść już do wersji produkcyjnej i wystawiać oraz odbierać e-faktury tą drogą, jeżeli partnerzy biznesowi już korzystają z KSeF. Jeśli nie, to można wystawić fakturę w KSeF i korzystać z zalet systemu, ale wysyłać ją w uzgodnionej z kontrahentem formie np. mailem jako plik PDF.

E-mikrofirma ułatwi korzystanie z KSeF

Korzystający z e-Urzędu Skarbowego znajdą w nim aplikację e-mikrofirma, która przeznaczona jest dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Dzięki niej łatwo można powiązać istniejące konto z KSeF, wystawić fakturę w KSeF. Można też odebrać fakturę z KSeF i przenieść bezpośrednio do ewidencji VAT. Bez ręcznego przepisywania danych!

Bezpłatne spotkania on-line „Środy z KSeF”

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapraszają na ogólnopolski cykl spotkań on-line dla mikroprzedsiębiorców nt. Krajowego Systemu e-Faktur. Bezpłatne webinaria odbywają się w każdą środę od połowy listopada do połowy grudnia. Najbliższe już 29 listopada, kolejne 6 i 13 grudnia.

Przeprowadzą je eksperci Krajowej Administracji Skarbowej.

W trakcie webinarium opowiedzą o:

• nowych zasadach fakturowania w Polsce,

• uwierzytelnieniu w KSeF i nadawaniu uprawnień,

• różnicy pomiędzy fakturą elektroniczną a e-Fakturą,

• wystawianiu oraz otrzymywaniu faktur w KSeF,

• bezpłatnych narzędziach KSeF,

• tym gdzie znaleźć komunikaty, informacje, odpowiedzi na pytania.

Szczegółowe informacje, m.in. o godzinach spotkań oraz linki do nich można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych izb administracji skarbowej i urzędów skarbowych.

Adresy stron internetowych izb administracji skarbowej.

Więcej informacji o KSeF na: podatki.gov.pl/ksef

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ms/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.11.2023, 15:48
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ