Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Finansów informuje:
23 czerwca 2023 r. agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej.
Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym.
Agencja Fitch w komunikacie prasowym wskazuje na zdywersyfikowaną gospodarkę, wspieraną przez dość solidne podstawy makroekonomiczne oraz niski poziom długu publicznego w porównaniu do krajów z podobnym ratingiem. Fitch prognozuje, że wzrost gospodarczy spadnie do 0,7% w 2023 roku z powodu spowolnienia popytu krajowego. Spadek inflacji oraz poprawa warunków zewnętrznych powinna jednak pozwolić na silniejszy wzrost w drugiej połowie roku.
Agencja jednocześnie podtrzymuje swoje prognozy relatywnie pozytywnego wzrostu średniookresowego (między 3-3,5%), dzięki połączeniu silnej dynamiki inwestycji, wysokiej produktywności i normalizacji trendów konsumpcyjnych wraz ze spadkiem inflacji.
Agencja oczekuje, że środki z UE (RRF) zostaną odblokowane do końca tego roku (po wyborach), ale wyraźnie rośnie ryzyko, że władze nie będą w stanie wykorzystać wszystkich środków, jeśli proces będzie się dalej opóźniał. Przedłużające się opóźnienia mogą zahamować wzrost w średnim terminie. Perspektywy ratingu
Czynniki, które mogą wpłynąć na podniesienie oceny ratingowej to w przypadku finansów publicznych konsolidacja fiskalna w średnim okresie, która poprowadzi do zdecydowanego obniżenia relacji długu do PKB oraz dowody na to, że perspektywy trwałego i wyższego wzrostu PKB prowadzą do szybszej konwergencji dochodów zbliżonych do krajów z oceną ratingową „A” poparte działaniami, które nie prowadzą do nierównowagi makroekonomicznej i zewnętrznej.
Z drugiej strony obniżenie ratingu jest możliwe w przypadku gwałtownego wzrostu długu publicznego spowodowanego niewystarczającym spadkiem deficytu lub wymagalnością udzielonych gwarancji. Rating może być również obniżony w przypadku znacznego pogorszenia sprawowania rządów, potencjalnie dalszego osłabienia stosunków z UE oraz utraty wiarygodności polityki makroekonomicznej i fiskalnej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ maja/ zm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.06.2023, 01:00 |
Źródło informacji | MF |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |