Newsletter

MF: Kontrole czujników czadu. Współpraca KAS z UOKiK i IH (komunikat)

27.01.2023, 09:11aktualizacja: 27.01.2023, 09:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Finansów informuje:

Kontrole czujników czadu. Współpraca KAS z UOKiK i IH

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) współpracuje z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i Inspekcją Handlową (IH), które dbają o to, aby do konsumentów trafiały tylko bezpieczne produkty.

3 miesiące trwała wspólna akcja KAS, UOKiK i IH kontrolowania czujników czadu.

Funkcjonariusze KAS skontrolowali na granicy ok. 13 tys. czujników tlenku węgla (czadu).KAS wykrywa i zatrzymuje na granicy towary, które mogą stanowić zagrożenie i takie, które nie spełniają wymagań określonych przepisami.

"Co roku w sezonie zimowym z powodu zaczadzenia umiera wiele osób. Czad to tzw. cichy i podstępny zabójca, dlatego wspólnie z UOKIK i IH podjęliśmy decyzję o kontroli czujników już na granicy" – podkreśla Szef KAS mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk.

"Wspólne działania sprawiły, że do rąk konsumentów w Polsce, a tym samym w Unii Europejskiej, nie trafiły niebezpieczne produkty" – dodaje Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Wspólna akcja KAS, UOKiK i IH

Kontrolowaliśmy czujniki tlenku węgla (czadu) zasilane bateryjnie, w tym czujniki przeznaczone do wykrywania wyłącznie tlenku węgla, jak również czujniki hybrydowe, przeznaczone do jednoczesnego wykrywania niebezpiecznego stężenia tlenku węgla oraz innych gazów i dymu, aby nie dopuścić do obrotu na terenie Polski produktów stwarzających zagrożenie dla konsumentów.

Wytypowane do kontroli przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej czujniki były następnie analizowane przez inspektorów Inspekcji Handlowej i kierowane do badań w akredytowanym laboratorium.

Wyniki kontroli czujników czadu

Zatrzymaliśmy i skontrolowaliśmy 9 modeli czujników wykrywających tlenek węgla – ok.13 tys. szt. Ogólny odsetek zakwestionowanych czujników czadu wyniósł blisko 67%, głównie ze względu na nieprawidłowości w oznakowaniu i instrukcjach użytkowania. Tylko jeden model czujnika nie przeszedł badań podczas badań laboratoryjnych, nie załączył się alarm dźwiękowy przy stężeniu tlenku węgla na poziome 300 ppm.

Niezgodności wykryte podczas kontroli:

brak wymaganych informacji i ostrzeżeń bezpośrednio na produkcie lub opakowaniu produktu,

brak instrukcji użytkowania w języku polskim,

brak informacji i ostrzeżeń w języku polskim bezpośrednio na produkcie lub opakowaniu produktu,

brak niektórych informacji w języku polskim w instrukcji użytkowania, niepełne zapisy w instrukcji użytkowania.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ je/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.01.2023, 09:11
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ