Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MF informuje:
Dzisiejsze robocze porozumienie w Radzie UE potwierdziło na roboczo wynik wczorajszych negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie zmian w budżecie UE na 2014 roku i kształtu budżetu na 2015 rok. Porozumienie to umożliwia zakończenie trwających od czerwca trudnych negocjacji budżetowych. Przyszłotygodniowe potwierdzenie porozumienia przez PE ostatecznie zakończy procedurę budżetową. Polska osiągnęła w dzisiejszym porozumieniu zwiększenie budżetu UE w 2014 roku o dodatkowe 3,5 mld euro, co zmniejszy zaległości płatnicze Komisji, w tym wobec polskich podmiotów. Budżet na 2015 rok zapewni Polsce wzrost środków na działania realizowane w ramach polityki spójności z poprzedniego okresu programowania oraz na wdrażanie programów z nowej perspektywy.
Porozumienie budżetowe obejmuje zmiany w budżecie na rok 2014 oraz uchwalenie budżetu na rok 2015. Przewiduje ono:
1. Dodatkowe środki w budżecie UE na 2014 rok w kwocie ok. 3,5 mld euro, które przyczynią się do stabilizacji sytuacji płatności budżetowych. Większość środków zostanie przeznaczona dla mniej rozwiniętych regionów UE w ramach polityki spójności (2,4 mld euro), co jest istotne z punktu widzenia Polski. Ponadto przewidziano dodatkowe środki na pomoc Ukrainie (250 mln euro) oraz najpilniejsze wydatki w innych politykach unijnych.
2. Uchwalenie budżetu na rok 2015 w wysokości 141,2 mld euro w płatnościach oraz 145,3 mld euro w zobowiązaniach. Przewiduje on (między innymi) istotne dla Polski środki niezbędne zarówno na refundacje i finalizację wydatków z polityki spójności z poprzedniego okresu programowania 2007-13, jak i na zaliczki oraz rozpoczęcie wdrażania nowych programów z perspektywy 2014-2020.
11 czerwca br. Komisja Europejska opublikowała projekt budżetu UE na 2015 r.
Pod koniec maja został opublikowany projekt budżetu korygującego nr 3 na rok 2014 zwiększający środki na płatności o ponad 4,7 mld w tym ponad 4 mld euro w ramach tzw. contingency margin. Równocześnie w okresie kwiecień-październik br. Komisja Europejska ogłosiła sześć dodatkowych budżetów korygujących na rok 2014.
W dniach 28 października – 17 listopada trwała procedura pojednawcza Rady UE i Parlamentu Europejskiego, w trakcie której równocześnie negocjowano wszystkie korekty budżetu UE na rok 2014 oraz projekt budżetu na rok 2015. Po niepowodzeniu negocjacji w dniu 17 listopada wygasł 21-dniowy termin przewidziany w traktacie na osiągnięcie porozumienia w zakresie budżetu UE 2015.
W związku z powyższym, w dniu 28 listopada, Komisja przedstawiła drugi projekt budżetu UE na rok 2015. Po negocjacjach między Radą UE i Parlamentem Europejskim, na trilogu w dniu 8 grudnia osiągnięte zostało powyższe porozumienie (dla pakietu budżetowego na lata 2014-2015), które uzyskało akceptację przedstawicieli państw członkowskich (na posiedzeniu Coreper) w dniu 9 grudnia w godzinach porannych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.12.2014, 17:04 |
Źródło informacji | MF |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |