Newsletter

MFiPR: 28 spełnionych marzeń (komunikat)

19.09.2020, 20:19aktualizacja: 19.09.2020, 20:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Uczestnicy projektu „28 marzeń - niepełnosprawni w drodze na szczyt” przyjęci do klubu zdobywców Korony Gór Polskich. Wyprawy górskie 7 opiekunów oraz 7 wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Działdowie wspierała Fundacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pomagali sponsorzy i ambasadorzy oraz minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Po zdobyciu Rysów, najwyższego szczytu polskich Tatr, w Zakopanem podczas uroczystego podsumowania uczestnicy dziękowali wszystkim wspierającym projekt.

„28 marzeń - niepełnosprawni w drodze na szczyt” to projekt realizujący ideę turystyki społecznej. To sposób na włączenie osób o szczególnych potrzebach w aktywne życie społeczne i budowanie poczucia własnej wartości osób z niepełnosprawnością. Korzystanie z oferty turystycznej daje możliwość integracji ze społeczeństwem, nauki aktywnego spędzania czasu wolnego mimo własnych ograniczeń i lęków, pełnoprawnego uczestnictwa w życiu społecznym.

- Niepełnosprawność to nie jest niepełnoprawność. Ograniczenia fizyczne nie ograniczają praw. To motto Programu Dostępność Plus. Uruchomiliśmy środki finansowe w wysokości ponad 8 mld zł. Dzięki nim rozpoczęto wiele inwestycji, takich jak przystosowanie 150 szkół podstawowych, ponad 100 uczelni, 125 placówek służby zdrowia, kilkuset urzędów i instytucji samorządowych i blisko 200 dworców kolejowych oraz preferencyjne pożyczki na poprawę dostępności w budynkach wielorodzinnych, środki dla samorządów na transport door to door. Wiele z tych inicjatyw będzie kontynuowanych w kolejnych latach, ruszą też nowe projekty budujące i wzmacniające dostępność – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podczas 85. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” na Najlepszego Sportowca Polski 2019 Roku projekt „28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt” zdobył statuetkę Czempiona w kategorii Sport Bez Barier - Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Intelektualnie. Dostępność Plus wkracza do turystyki Do poprawy dostępności schronisk górskich i szklaków turystycznych zaangażujemy resorty odpowiedzialne za sport i turystykę. Potrzebujemy współdziałania w zakresie opracowywania programu dotyczącego poprawy dostępności schronisk. Obecnie trwają prace nad założeniami tego programu.

Z funduszy europejskich zaplanowaliśmy realizację projektu poprawy dostępności parków narodowych i krajobrazowych. W ramach współpracy z partnerami z innych krajów UE zostanie w nim wypracowany kompleksowy model zapewnienia dostępności dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności dla polskich parkach narodowych i krajowych. Projekt przewiduje wdrożenie w wybranych 10 parkach narodowych lub krajobrazowych rozwiązań z zakresu dostępności, stanowiących elementy ramowego modelu. Będą one dotyczyć przekazywania informacji o ofercie parku, obsługi turystów oraz rozwiązań infrastrukturalnych w obrębie parku. Rozpoczęcie projektu zaplanowaliśmy na początek 2021 r.

Nowa perspektywa

W nowej perspektywie finansowej pojawią się możliwości finansowania kolejnych zadań związanych z turystyką, w tym jej aspektu społecznego. Chcemy, by znalazło się wśród nich wsparcie dla służb ratowniczych i porządkowych, w tym jednostek takich jak TOPR, WOPR, GOPR na zakup wyposażenia, dostosowania środków transportu, miejsc pobytu lub budynków, pod kątem poprawy ich dostępności.

- Mogę obiecać, że będziemy starać się o to, aby turystyka społeczna miała szanse rozwijać się dzięki działaniom zaplanowanym w programach operacyjnych na nową perspektywę finansową – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak. - Nawet Tatry, najwyższe, najbardziej majestatyczne i wieńczące Koronę Gór Polski mogą być dostępne, jeśli osobom doświadczającym niepełnosprawności, czy starszym stworzymy do tego warunki. Nie chodzi tu o nadzwyczajne rozwiązania techniczne, ale przede wszystkim o zaangażowany i profesjonalny kapitał ludzki – czego najlepszym przykładem jest projekt 28 marzeń – dodała minister funduszy i polityki regionalnej.

Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka

Działający od ponad dwóch lat program Dostępność Plus to nie tylko pomoc związana z fizycznymi barierami. Łamiemy stereotypy o ludziach ze szczególnymi potrzebami i łączymy to z praktycznym budowaniem dostępności. Te z pozoru łatwe, bo nie wymagające inwestycji działania - są często najtrudniejsze do realizacji i najbardziej czasochłonne. Zbudowanie odpowiednich postaw, planowania, wprowadzenia idei dostępności do każdego zamówienia publicznego, do każdej inwestycji i do krwioobiegu obrotu gospodarczego – to nasze zadanie na najbliższe lata.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ robs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.09.2020, 20:19
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ