Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MFiPR informuje:
Komisja Europejska wydała kolejne pozytywne decyzje zatwierdzające dofinasowanie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Obie inwestycje w Gdańsku i w Olsztynie mają na celu poprawę gospodarki odpadami w Polsce poprzez przekształcenie odpadów w energię. Przedsięwzięcia realizowane są w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP).
- Inwestycje w Gdańsku i Olsztynie to przykład, że projekty realizowane w formule PPP można połączyć z dofinansowaniem unijnym. Ta dwa sposoby finansowania projektów nie wykluczają się, a stają się dobrym uzupełnieniem - podkreśla minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
- Liczymy, że decyzja Komisji Europejskiej zatwierdzające dofinansowanie tych projektów sprawi, że PPP i fundusze UE będą częściej iść w parze – dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Inwestycja w Gdańsku.
Pozytywna decyzja dla projektu budowy spalarni jest setną decyzją wydaną przez Komisję Europejską dla projektów realizowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość inwestycji „Budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów w Gdańsku” to ponad 622 milionów złotych, z czego ponad 270 milionów złotych będzie pochodzić z środków unijnych. Projekt zakłada budowę nowoczesnej, ekologicznej spalarni odpadów, do której będą trafiać śmieci nie nadające się do recyklingu. Wyprodukowane w spalarni ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia do sieci energetycznej. W projekcie weźmie udział 35 pomorskich gmin.
Projekt będzie realizowany w formule PPP oznacza to, że firma prywatna będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie, wybudowanie oraz obsługę spalarni przez 29 lat. W przypadku gdańskiej inwestycji spalarnie zbuduje włoski koncern Astaldi oraz Termomeccanica Ecologia. Operatorem zostanie francuska firma TIRU. Stroną publiczną jest Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.
Projekt w Olsztynie.
Całkowita wartość projektu „Budowa instalacji termicznego przekształcania frakcji energetycznej z odpadów pochodzących z odpadów komunalnych, z odzyskiem energii elektrycznej i cieplnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Olsztynie” to ponad 797 milionów złotych. Dofinansowanie unijne wyniesie ponad 172 milionów złotych. Nowoczesna i ekologiczna spalarnia ma dostarczać ciepło dla części Olsztyna oraz ograniczyć składowanie odpadów.
Ten projekt również łączy finansowanie ze środków z UE z PPP. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie odpowiada za inwestycję od strony publicznej natomiast wykonawcą jest Dobra Energia dla Olsztyna. Umowa PPP została zawarta na 28 lat.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sic/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.02.2020, 13:34 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |