Newsletter

Biznes i finanse

MFiPR: Dni Otwarte Funduszy Europejskich. 25-27 września bądźcie z nami (komunikat)

25.09.2020, 14:24aktualizacja: 25.09.2020, 14:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE) to największe święto Funduszy Europejskich w Polsce, podczas którego pokazujemy, jak wiele udało się zrobić dzięki dotacjom unijnym. W 2020 roku kończy się obecna perspektywa finansowa funduszy, dlatego tegoroczne DOFE będą świetną okazją do podsumowań. Porozmawiamy również o planach na kolejną perspektywę. Finał DOFE rozpocznie się w piątek 25 września i zakończy w niedzielę 27 września. Spotkamy się online, a na uczestników będzie czekać wiele atrakcji.

W tym roku Dni Otwarte Funduszy Europejskich odbędą się po raz siódmy, jednak po raz pierwszy – dla naszego wspólnego bezpieczeństwa – online. Za pomocą strony dniotwarte.eu (https://dniotwarte.eu/weekend-z-funduszami#27-wrzesnia) będzie można odwiedzić ciekawe miejsca, pójść na wirtualne spacery, wziąć udział w warsztatach i webinariach, a także posłuchać koncertów. To wszystko podczas finału akcji, który odbędzie się w weekend 25-27 września.

DOFE organizowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, we współpracy z urzędami marszałkowskimi i instytucjami pośredniczącymi w krajowych programach operacyjnych, są częścią kampanii prowadzonej przez Komisję Europejską pod hasłem #europeinmyregion. Jej celem jest pokazanie, jak wiele projektów w całej Europie zrealizowano dzięki wsparciu unijnemu.

– 16 lat Polski w Unii Europejskiej to czas intensywnych zmian i ogromnych inwestycji. Dzięki Funduszom Europejskim udało nam się zrobić bardzo wiele, ale przed nami nadal sporo wyzwań. Realizacja kolejnych projektów będzie możliwa ze wsparciem unijnym, a w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 Polska może liczyć na solidny zastrzyk środków finansowych, czyli 750 miliardów złotych, które udało się zdobyć dzięki skutecznym negocjacjom premiera Mateusza Morawieckiego – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

– Według najnowszych danych dzięki dofinansowaniu unijnemu w obecnej perspektywie zrealizowaliśmy 70 tysięcy inwestycji o łącznej wartości ponad 484 miliardów złotych. Efekty tych działań możemy obserwować na co dzień, nierzadko w naszym najbliższym otoczeniu. Pokażemy je również podczas tegorocznych Dni Otwartych Funduszy Europejskich – dodaje szefowa MFiPR.

Będzie się działo

Dni Otwarte Funduszy Europejskich potrwają trzy dni – od piątku do niedzieli. W tym czasie będzie można wirtualnie brać udział w wydarzeniach organizowanych podczas akcji. Zostanie zaprezentowanych ponad 50 projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich we wszystkich 16 województwach. Z atrakcji będą mogły skorzystać osoby w każdym wieku – dzieci, młodzież i dorośli.

Na spotkanie z Koziołkiem Matołkiem zaprasza Europejskie Centrum Bajki, firma Literacka pokaże algorytm, który „czyta” książki, a dzięki Poleskiemu Muzeum Kultury Ludowej będzie można wziąć udział w warsztatach rękodzieła. Swoje wystawy udostępni Centrum Leonardo da Vinci w Chęcinach, a innowacyjnym rollercoasterem będzie można przejechać się w Energylandii, największym parku rozrywki w Polsce.

Quizy i wyniki konkursów

Uczestnicy DOFE będą mogli również wziąć udział w quizach sprawdzających między innymi wiedzę o Funduszach Europejskich. Na zwycięzców czekają nagrody i upominki.

W niedzielę wieczorem, podczas zakończenia akcji, minister Małgorzata Jarosińśka-Jedynak ogłosi wyniki dwóch konkursów, które poprzedzały finał akcji. Hasło pierwszego z nich brzmi „Bliżej niż myślisz”. W konkursie mógł wziąć udział każdy, a zadanie polegało na nagraniu krótkiego amatorskiego filmu, w którym autor pokaże, jakie zmiany nastąpiły w jego najbliższym otoczeniu dzięki wykorzystaniu Funduszy Europejskich. Najlepsze obrazy wybrali internauci w otwartym głosowaniu.

Drugi konkurs „Pokaż swój projekt” był skierowany do osób, firm, instytucji, jednostek samorządu terytorialnego, czyli beneficjentów, którzy skorzystali z Funduszy Europejskich. Zadanie również polegało na nagraniu amatorskiego filmiku, w którym zostanie zaprezentowany projekt zrealizowany dzięki dofinansowaniu unijnemu. Zwycięzców wybrała kapituła złożona z przedstawicieli Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz urzędów marszałkowskich.

Do obu konkursów zgłoszono niemal 300 prac.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mst/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.09.2020, 14:24
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP content” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ