Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MG informuje:
- Na przestrzeni ostatnich miesięcy odnotowujemy znaczące ożywienie w polsko-białoruskich kontaktach handlowych. Jesteśmy zainteresowani kontynuacją dialogu gospodarczego i dalszym rozwojem wzajemnej korzystnej współpracy dwustronnej - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas spotkania z wicepremierem Białorusi Michaiłem Rusym. Rozmowy odbyły się 2 października 2014 r. w Brześciu na Białorusi.
Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę, że Białoruś jest ważnym partnerem gospodarczym Polski, trzecim po Rosji i Ukrainie partnerem handlowym wśród krajów WNP. – Po siedmiu miesiącach 2014 r. dwustronne obroty handlowe wzrosły o ponad 8 proc. do poziomu blisko 1,9 mld dol. Polski eksport wzrósł o 3,1 proc. do poziomu ponad 1,3 mld dol., a import o 22,3 proc. do poziomu blisko 570 mln dol. – podkreślił.
W jego opinii wpływ na rosnące wyniki handlowe ma m.in. zaangażowanie inwestycyjne firm polskich na Białorusi, w tym zwłaszcza w specjalnych strefach ekonomicznych w Brześciu i Grodnie. – Pod koniec 2013 r. na Białorusi było zarejestrowanych około 530 spółek z polskim kapitałem, w tym 30 we wspomnianych strefach. Łączna kwota polskich bezpośrednich inwestycji w Białorusi na koniec I kwartału 2014 r. szacowana jest na ponad 150 mln dol. – podkreślił.
Wicepremier Piechociński wymienił także obszary w których możliwa jest dalsza szeroka współpracy obu krajów. Zaliczył do nich m.in. w sektor rolno-spożywczy i przetwórstwo spożywcze, energetykę, w tym OZE i efektywność energetyczną oraz transport i logistykę. – Chcemy też aby nasze relacje oparte były na wymianie technologicznej i nowoczesnych rozwiązaniach. – zaznaczył.
Wicepremierzy Polski i Białorusi spotkali się również z przedsiębiorcami. Rozmawiali o wzajemnych inwestycjach, wsparciu dla biznesu oraz likwidowaniu barier w handlu.
* * *
Perspektywa wzajemnych relacji gospodarczych wskazuje kilka obszarów, które szczególnie interesują zarówno rządy obu krajów, jak i partnerów biznesowych. Są to: energetyka z uwzględnieniem energii odnawialnej, transport, budownictwo, współpraca służb granicznych i sektora bankowo-ubezpieczeniowego, certyfikacja, mała i średnia przedsiębiorczość oraz turystyka.
Dotychczasowa współpraca pokazuje systematyczny wzrost obrotów handlowych. W 2013 roku wyniosły one 3,196 mld dol. To o 6,5 proc. więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Co istotne, aż o 20,2 proc. wzrósł eksport. Pozytywny trend utrzymuje się również w pierwszym półroczu 2014 r. Obroty handlowe z Białorusią wzrosły o ponad 8 proc.
Na Białoruś wysyłamy głównie wyroby przemysłu motoryzacyjnego, elektromaszynowego, tworzywa sztuczne i kosmetyki. Do Polski sprowadzamy przede wszystkim produkty ropopochodne, nawozy potasowe i drewno.
Polski kapitał na Białorusi (ponad 500 podmiotów gospodarczych) skupia się przede wszystkim w wolnych strefach ekonomicznych. Największą z nich jest brzeska strefa ekonomiczna (43 proc. polskich inwestycji), ale rodzime firmy inwestują również w obwodach mińskim i grodzieńskim. Działają głownie w obszarze przemysłu spożywczego, drzewnego, produkcji mebli, opakowań, wyrobów z tworzyw sztucznych i rolnictwa.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.10.2014, 17:17 |
Źródło informacji | MG |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |