Newsletter

MI: Droga krajowa nr 94 w Olkuszu zostanie gruntownie przebudowana (komunikat)

10.07.2023, 15:36aktualizacja: 10.07.2023, 15:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Wojewoda Małopolski wydał decyzję zezwalającą na rozpoczęcie prac mających na celu rozbudowę drogi krajowej nr 94 w Olkuszu. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo na tej trasie, ruch będzie płynniejszy, nastąpi także oddzielenie ruchu tranzytowego i lokalnego.

— Droga krajowa nr 94 w Olkuszu to jedna z najmocniej obciążonych tras w kraju. Codziennie przez miasto przejeżdżają nawet 33 tys. pojazdów, a znaczący udział w strukturze ruchu mają pojazdy ciężarowe. Dzięki przebudowie zmniejszą się uciążliwości z tym związane — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dla inwestycji o długości 4,4 km została już opracowana dokumentacja projektowa. W najbliższych dniach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych.

— Od wielu lat mieszkańcy Małopolski Zachodniej zabiegają o zmiany na drodze krajowej nr 94 w Olkuszu. Jest to miejsce szczególne, o dużym natężeniu ruchu, a co za tym idzie, obarczone sporymi wyzwaniami. Decyzja zrid, którą właśnie wydałem, zamyka proces przygotowań i daje inwestorowi zielone światło do realizacji. To zwieńczenie długiego procesu przygotowawczego. Finalnym efektem będzie wyczekiwana poprawa bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi, lepsze warunki ruchu, usprawnienie komunikacji i większa przepustowość — powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Po przebudowie DK94 będzie dwujezdniową drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego), dostosowaną do przenoszenia obciążeń 11,5 tony na oś. Na odcinku od ul. Staromiejskiej do skrzyżowania ul. Centralnej z ul. Pakuską zaplanowano kompleksową przebudowę sześciu skrzyżowań i dwóch przejść podziemnych, powstanie też kładka dla pieszych łącząca ulice Cegielnianą i Szkolną. Na głównym skrzyżowaniu w centrum miasta, pomiędzy ulicami Centralną, Kościuszki i Rabsztyńską, zaplanowano dwupoziomowy węzeł. Na poziomie gruntu powstanie skrzyżowanie obsługujące ruch lokalny, a pod nim zostanie poprowadzona droga krajowa. Poza tym przebudowa obejmie pięć skrzyżowań na DK94: z ul. Gwarków i ul. Wspólną, z ul. 20. Straconych i ul. Mickiewicza, z ul. Wiejską i ul. Słowackiego oraz z ul. Wyszyńskiego. Wszystkie te skrzyżowania będą wyposażone w sygnalizację świetlną. Na skrzyżowaniu z ul. Długą i Kruszcową powstanie rondo turbinowe.

Poza jezdnią trasy głównej zostaną wykonane prace, które poprawią bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Powstaną nowe chodniki, ciągi rowerowe i pieszo-rowerowe, zostaną zbudowane ekrany akustyczne. Poprawione zostanie odwodnienie terenu. Wzdłuż trasy zostanie zamontowane nowoczesne oświetlenie, które poprawi widoczność pieszych. Inwestycja obejmie ponadto budowę i przebudowę niektórych dróg lokalnych wzdłuż DK94.

Połączenie Małopolski i Śląska

DK94 jest jedną z pięciu dróg (obok A4 Katowice – Kraków, DK44 Tychy – Kraków, DK79 Kraków – Jaworzno i DW780/DW934 Kraków – Mysłowice) zapewniających bezpośrednie połączenie pomiędzy Krakowem i aglomeracją górnośląską. Badania Generalnego Pomiaru Ruchu przeprowadzone w latach 2020-2021 wskazują, że przez Olkusz przejeżdżają DK94 codziennie prawie 33 tysiące pojazdów. To wzrost w stosunku do wcześniejszego badania z 2015 roku o 25 proc. Przebudowa zwiększy płynność ruchu na tej trasie i podniesie poziom bezpieczeństwa korzystających z niej na co dzień mieszkańców.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.07.2023, 15:36
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ