Newsletter

MI: Jest przetarg na realizację obwodnicy Gryfina (komunikat)

30.09.2020, 14:42aktualizacja: 30.09.2020, 14:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MI informuje:

Przetarg na realizację obwodnicy Gryfina w ciągu drogi krajowej nr 31 został ogłoszony. Kierowcy ominą miasto od wschodniej strony w 2025 r. Dzięki nowej trasie o długości 5,6 km z miasta wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy, poprawi się też bezpieczeństwo mieszkańców i podróżujących tą drogą.

- Obwodnica Gryfina to pierwsza z dziewięciu obwodnic w województwie zachodniopomorskim ujętych w rządowym Programie budowy 100 obwodnic, dla której uruchomiliśmy postępowanie przetargowe na projekt i budowę. Dotrzymujemy słowa. Konsekwentnie realizujemy obwodnice miast na terenie całego kraju – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Obwodnica Gryfina będzie jednojezdniową drogą klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości 5,6 km. Na trasie obwodnicy przewidziano budowę czterech rond – na początku i końcu obwodnicy, na skrzyżowaniu z DW 120 i na skrzyżowaniu z drogą powiatową.

Realizacja inwestycji planowana jest w systemie Projektuj i buduj i zostanie przeprowadzona w latach 2021-2025. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 17 miesięcy na opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej). Roboty budowlane powinny zostać wykonane w ciągu kolejnych 22 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca).

Kryteria wyboru wykonawców w ogłoszonym przetargu to cena - 60%, przedłużenie okresu gwarancji na ekrany akustyczne - do 30% oraz skrócenie terminu realizacji o 3 miesiące - do 10%.

Obecnie DK31 przebiega przez Gryfino głównymi ulicami miasta. W południowej części miasta to jedyna droga, w ciągu której kumuluje się ruch tranzytowy i lokalny.

Program budowy 100 obwodnic w województwie zachodniopomorskim

W ramach programu obwodnicowego w województwie zachodniopomorskim powstanie łącznie 9 obwodnic:

- Obwodnica Człopy w ciągu drogi krajowej nr 22,

-Obwodnica Gryfina w ciągu drogi krajowej nr 31,

- Obwodnica Kołbaskowa w ciągu drogi krajowej nr 13,

- Obwodnica Rusinowa w ciągu drogi krajowej nr 22,

- Obwodnica Stargardu w ciągu drogi krajowej nr 20,

- Obwodnica Szczecinka w ciągu drogi krajowej nr 20,

- Obwodnica Szwecji w ciągu drogi krajowej nr 22,

- Obwodnica Wałcza w ciągu drogi krajowej nr 22,

- Obwodnica Złocieńca w ciągu drogi krajowej nr 20.

***

W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na stronie Ministerstwa Infrastruktury. https://www.gov.pl/web/infrastruktura/program-budowy-100-obwodnic-na-lata-2020---2031

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mst/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.09.2020, 14:42
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ