Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Infrastruktury informuje:
9 października 2023 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, w obecności wiceministra infrastruktury Grzegorza Witkowskiego, podsumowały zakończenie projektu pn. Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza. W ramach inwestycji zrealizowanych zostało sześć zadań o wartości ponad 200 mln zł.
— Zakończenie tego projektu to istotny krok w stronę zabezpieczenia Sandomierza i okolic przed powodzią. Dzięki wspólnym wysiłkom i mądrze zaplanowanym inwestycjom, mieszkańcy tego regionu mogą odetchnąć z ulgą. Sandomierz staje się miastem o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa, gdzie nie trzeba obawiać się gwałtownych wezbrań rzeki. Władze samorządowe mogą natomiast skupić się rozwoju i przyciąganiu nowych mieszkańców oraz inwestorów — powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
Inwestycja „Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza” jest realizowana przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie na terenie województwa świętokrzyskiego w ramach ogólnopolskiego „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”. Jest to kompleksowe zadanie mające na celu poprawę ochrony przed powodzią osób mieszkających w wybranych obszarach dorzecza Odry i dorzecza górnej Wisły oraz wzmocnienie instytucjonalne administracji rządowej w zakresie zapewnienia skuteczniejszej ochrony przed powodziami letnimi i zimowymi, a także powodziami gwałtownymi.
W ramach inwestycji, polegającej na ochronie przeciwpowodziowej Sandomierza, zrealizowanych zostało sześć zadań z zakresu ochrony przeciwpowodziowej miasta i jego okolic. Między innymi zmodernizowano i rozbudowano obustronne obwałowania rzeki Koprzywianki o łącznej długości ponad 27 km, rozbudowano wał opaskowy zabezpieczający Hutę Szkła i osiedle mieszkaniowe w Sandomierzu oraz rozbudowano wał przeciwpowodziowy rzeki Wisły od ul. Lwowskiej do połączenia z wałem Koćmierzów. Inwestycja obejmowała również wykonanie bramy przeciwpowodziowej na kanale portowym pomiędzy zmodernizowanymi wałami – wałem wiślanym i wałem opaskowym. Gruntownej przebudowie oraz rozbudowie poddano także dwie istniejące przepompownie w miejscowości Nadbrzezie i Zajeziorze oraz postawiono nowy budynek przepompowni „Szewce” w miejsce starego obiektu. Wybudowano również jedną nową pompownię „Koćmierzów” wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą.
Projekt był współfinansowany ze środków UE w ramach Funduszu Spójności, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu Państwa.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.10.2023, 14:19 |
Źródło informacji | MI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |