Newsletter

MI: Konferencja wodna ONZ w Światowy Dzień Wody 2023 (komunikat)

23.03.2023, 08:17aktualizacja: 23.03.2023, 08:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

22 marca 2023 r. w Światowy Dzień Wody rozpoczęła się trzydniowa Konferencja wodna ONZ. Polskę reprezentuje wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Współgospodarzami konferencji są Departament ds. Gospodarczych i Społecznych ONZ oraz rządy Holandii i Tadżykistanu. W uroczystej inauguracji konferencji udział wzięli m.in. wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, podsekretarz generalny ds. gospodarczych i społecznych ONZ Liu Zhenmin, król Niderlandów Wilhelm Aleksander oraz prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon.

– Najważniejszym zadaniem gospodarki wodnej jest zapewnienie dostępu do wody dla zaspokojenia potrzeb społeczeństwa, środowiska i gospodarki po przystępnej cenie. Zadanie to staje się coraz trudniejsze, z uwagi na powszechne występowanie suszy i niedoborów wody – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Konferencja ma wpłynąć na osiągnięcie celu SDG 6 Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju, czyli zapewnienie wszystkim ludziom dostępu do wody i odpowiednich warunków sanitarnych do 2030 r. Trzydniowe spotkanie w Nowym Jorku jest tylko jednym z punktów harmonogramie obejmującym również realizację Programu działań na rzecz wody (Water Action Agenda). Celem tego procesu jest ustanowienie programu działań na drugą połowę Dekady wodnej (2018-2028) oraz drugą połowę Agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.

Spotkania bilateralne wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka Na marginesie konferencji wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk spotkał się z minister wody, warunków sanitarnych i nawadniania Republiki Kenii Alice M. Wahome. Ministrowie omówili wyzwania w zakresie gospodarki wodnej w kontekście zmian klimatu. Obie strony są zainteresowane podjęciem współpracy i wymianą doświadczeń w dziedzinie ekohydrologii, która jest polskim wkładem w efektywność zarządzania zlewniami.

Następnie minister Gróbarczyk uczestniczył w spotkaniu z delegacją ukraińską, której przewodniczył minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy Rusłan Striłeć. Celem spotkania było omówienie wspólnego zarządzania zlewnią Bugu i zmniejszania zanieczyszczenia wód Morza Bałtyckiego. Podczas spotkania poruszono również temat współpracy polsko-ukraińskiej na wodach transgranicznych stanowiących znaczną cześć dorzecza Wisły.

– Współpraca polsko-ukraińska w zakresie gospodarki wodnej powinna być wzmacniana i rozwijana poprzez inicjatywy i umowy na szczeblach rządowych, regionalnych oraz lokalnych. Zadaniem władz państwowych jest tworzenie jak najlepszych warunków dla takich działań. Współpracę tę należy rozwijać również w sytuacjach kryzysowych i w warunkach wojennych. Wojna to również straty w środowisku oraz poważne zagrożenie dla zasobów wodnych, których odbudowa stanie się jednym z pilnych i trudnych do realizacji zadań po pokonaniu agresora przez broniącą się Ukrainę – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Światowy Dzień Wody 2023

Tegoroczne hasło Światowego Dnia Wody: „Przyspieszenie zmiany”, odnosi się do konieczności wzmożenia działań zmierzających do rozwiązania kryzysu w obszarze gospodarki wodno-ściekowej. W tym roku obchodom Światowego Dnia Wody towarzyszy Konferencja wodna ONZ, stanowiąca miejsce debaty na rzecz wody w dobie narastającego globalnego kryzysu zasobów wodnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

pad/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.03.2023, 08:17
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ