Newsletter

MI: Krakowski Bieżanów chroniony przed powodzią (komunikat)

07.07.2023, 17:02aktualizacja: 07.07.2023, 17:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

W Krakowie, na rzece Serafie, zakończone zostały prace, które wzmacniają bezpieczeństwo mieszkańców Bieżanowa i okolic. Powstała opaska brzegowa o wysokości nawet 1 metra. Ta wyjątkowa konstrukcja kilometrowej długości ma spełniać zadanie muru przeciwpowodziowego, który w razie nagłego wezbrania Serafy powstrzyma jej wody przed zalewaniem okolicznych terenów.

— Dzięki współpracy nadzorowanych przez Ministerstwo Infrastruktury Wód Polskich oraz Miasta Kraków mieszkańcy Bieżanowa mogą się czuć bezpiecznie. Nowa infrastruktura przeciwpowodziowa jest w stanie powstrzymać tak zwaną wodę stuletnią, czyli największe wezbranie, jakie statystycznie występuje tylko raz na sto lat — powiedział szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala.

Rzeka Serafa na terenie Krakowa przebiega przez tereny intensywnie zurbanizowane. W sytuacji coraz częściej pojawiających się wyjątkowo intensywnych opadów, stanowi realne zagrożenie dla zabudowanych terenów przyległych oraz istniejącej infrastruktury. W wyniku uszczelnienia zlewni w związku z rozwojem miasta, w czasie gwałtownych wezbrań, koryto nie jest w stanie pomieścić szybko spływających wód opadowych. Zalewane i podtapiane są tereny sąsiadujące z korytem rzeki, uszkadzane są skarpy brzegowe i budowle regulacyjne. Realizacja tradycyjnych prac utrzymaniowych polegających na wykaszaniu roślinności, udrożnieniu koryta, usuwaniu zatorów, czy remontach uszkodzonych ubezpieczeń nie prowadziła do istotnego zmniejszenia zagrożenia powodziowego.

Po wezbraniu, które miało miejsce w 2021 roku na terenie Bieżanowa, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podjęło współpracę z Miastem Kraków w celu zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w tym rejonie. W ramach wspólnych działań wykonano mur z grodzic winylowych, o wysokości od 50 centymetrów do 1 metra, wzdłuż brzegów Serafy – na prawym brzegu w rejonie osiedla Złocień oraz analogiczną konstrukcję po obu stronach rzeki poniżej zbiornika Bieżanów w rejonie osiedla Bieżanów. Wody Polskie zrealizowały inwestycję o szacunkowej wartości 2 mln zł w rejonie osiedla Złocień, prace zostały zakończone w IV kwartale 2022 r. Natomiast Miasto Kraków zrealizowało odcinek bieżanowski o szacunkowej wartości 10 mln zł, który właśnie został ukończony.

W wyniku prac koryto Serafy zostało dostosowane do aktualnie występujących przepływów i zagospodarowania przyległych terenów. Jego parametry zostały skorygowane tak, aby uzyskać odcinkowo efekt zwiększenia pojemności. Podniesienie i wyrównanie wysokości opasek brzegowych za pomocą murów z grodzic winylowych, na odcinkach powodującym bezpośrednie zagrożenie dla zabudowy mieszkaniowej, pozwoli na osiągnięcie parametrów koryta zapewniających bezpieczny spływ wód wezbraniowych.

Dalsze działania Wód Polskich w rejonie Bieżanowa

— Zakończyliśmy całość inwestycji. To kolejny etap zabezpieczeń przeciwpowodziowych dla Bieżanowa. W tej chwili budujemy również zbiorniki na Serafie, które już osiągają swoją funkcjonalność przeciwpowodziową. To kompleksowe zabezpieczenie tej części miasta. Ta inwestycja to bardzo dobry przykład współpracy instytucji rządowych i samorządu. Mamy nadzieję że takich realizacji będzie coraz więcej — powiedział dyrektor RZGW w Krakowie Radosław Radoń.

Wody Polskie prowadzą również inne działania mające zdecydowanie poprawić ochronę przeciwpowodziową tego rejonu Krakowa. Budowana jest kaskada pięciu zbiorników przeciwpowodziowych: dwóch na Serafie i trzech na potoku Malinówka. Mają one ogromne znaczenie zarówno dla mieszkańców Krakowa, jak i Wieliczki. Łącznie zabezpieczą przed powodzią obszar o powierzchni 16,5 tys. hektarów. oraz pomieszczą blisko 400 tys. m3 wody. Obecna szacunkowa pojemność zbiorników retencyjnych będących w budowie: Malinówka 1, Malinówka 2, Serafa 2 i istniejącego od 2015 r. zbiornika Bieżanów, wynosi łącznie ok. 336 tys. m3, co stanowi blisko 78 proc. docelowej pojemności pełnej kaskady zbiorników w dolinie Serafy. Oznacza to, że przy obecnym stanie zaawansowania budowy wspomniane zbiorniki wraz z będącym w eksploatacji zbiornikiem Bieżanów są w stanie zatrzymać wodę o prawdopodobieństwie wystąpienia 1 proc., czyli wodę powodziową, która występuje raz na 100 lat.

O prawidłowym funkcjonowaniu zbiorników mieliśmy okazję przekonać się w nocy z 17 na 18 maja 2023 r., kiedy to w wyniku intensywnych opadów deszczu wody wystąpiły z koryta, ale nie spowodowały piętrzenia na zbiornikach Malinówka 1 oraz Serafa 2, a jedynie wypełniły kanały dolotowe. Przepływające ilości wody mieściły się w przekrojach upustów dennych urządzeń przelewowo-upustowych. Na zbiorniku Malinówka 2 nastąpiło piętrzenie i część wód opadowych zostało zatrzymanych na kilka godzin w czaszy zbiornika.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.07.2023, 17:02
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii