Newsletter

MI: Można już korzystać z całej obwodnicy Koszalina i Sianowa (komunikat)

15.06.2024, 12:11aktualizacja: 15.06.2024, 12:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Ostatni, blisko 5-kilometrowy fragment obwodnicy Koszalina i Sianowa w województwie zachodniopomorskim został udostępniony kierowcom. Od 15 czerwca 2024 r. ruch tranzytowy w całości omija te miejscowości. Inwestycja została zrealizowana z dofinansowaniem z funduszy UE w wysokości ok. 362 mln zł, przy całkowitej wartości projektu ok. 1,3 mld zł.

"Droga ekspresowa S6 to jedna z najważniejszych inwestycji dla Pomorza Zachodniego, Pomorza Środkowego i Pomorza Gdańskiego. Stanowi główną oś komunikacyjną w relacji wschód-zachód i w niedługim czasie połączy Szczecin, Koszalin, Słupsk, Lębork z Trójmiastem. To trasa o bardzo dużym znaczeniu dla polskiej gospodarski, ale także szczególnie ważna dla ruchu turystycznego" – powiedział wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.

Obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6 ma 20,2 km długości. Od 2019 r. kierowcy korzystali już z części trasy o długości 12 km - od węzła Bielice do węzła Koszalin Wschód oraz z węzła Sianów Wschód. W lipcu ubiegłego roku została oddana do ruchu obwodnica Sianowa. Wraz z oddaniem ostatniego odcinka obwodnicy znacząco poprawi się komfort podróżowania, a także zmniejszą się uciążliwości dla mieszkańców miasta, związane z dużym ruchem pojazdów.

Obecnie ruch odbywa się jeszcze ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowej estakadzie, a udostępnienie drugiej nitki zaplanowano w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Konieczność przeprojektowania drogi

Podczas realizacji prac w ramach pierwotnego kontraktu na budowę obwodnicy Koszalina i Sianowa, na odcinku od węzła Koszalin Wschód do Sianowa o długości 7,9 km, natrafiono na odmienne od wcześniej stwierdzonych warunki gruntowo-wodne. Teren musiał zostać dodatkowo szczegółowo przebadany, między innymi przez Państwowy Instytut Geologiczny. Szczególnie trudna i skomplikowana budowa podłoża, z wieloma poziomami wodonośnymi z napiętymi zwierciadłami wód gruntowych uniemożliwiła wykonanie prac zgodnie z wcześniej opracowanym projektem budowlanym. Realizacja tego odcinka została w 2018 r. wyłączona z pierwotnego kontraktu i zlecono kompleksową aktualizację projektu budowlanego.

Nowe rozwiązania - estakada o długości 800 metrów

Efektem wykonywanych w latach 2019-2020 prac projektowych były zmiany w pierwotnych rozwiązaniach. Dotyczyły one zarówno technologii wzmocnień podłoża, ale przede wszystkim innego rozwiązania na przecięciu z linią kolejową Koszalin – Słupsk. Pierwotny projekt zakładał przejście drogi pod linią kolejową i wkopanie się w Górę Chełmską znajdującą się na wschód od Koszalina, gdzie w gruncie występuje woda pod ciśnieniem. Takie rozwiązanie nie było możliwe do realizacji, dlatego zdecydowano się na budowę estakady o długości 800 metrów nad obszarem o najbardziej skomplikowanych warunkach gruntowo-wodnych. Pod koniec 2020 r. został ogłoszony przetarg na dokończenie obwodnicy zgodnie ze zaktualizowanym projektem.

Umowa na dokończenie obwodnicy została podpisana w lipcu 2021 r. z konsorcjum, którego liderem jest firma Polbud Pomorze. Następnie ruszyły prace budowlane przy obwodnicy. Zakończenie całości prac przy obwodnicy nastąpi na początku sierpnia br.

Powstaje dalsza część S6 do Gdańska

W województwie zachodniopomorskim kierowcy mają obecnie do dyspozycji odcinek drogi ekspresowej S6 od Szczecina do Sianowa. W budowie są ponadto odcinki Sianów – Sławno i Sławno – Słupsk o łącznej długości 46 km. Trwają zarówno prace drogowe, jak i mostowe, rozpoczęło się wykonywanie podbudowy bitumicznej. Zakończenie prac planowane jest w drugiej połowie przyszłego roku. Trwa również budowa odcinków S6 w województwie pomorskim. Powstaje tu druga jezdnia obwodnicy Słupska oraz cztery odcinki realizacyjne od Słupska do Trasy Kaszubskiej. Ukończenie całej drogi ekspresowej S6 od Szczecina do Gdańska zaplanowano w I połowie 2026 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jls/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.06.2024, 12:11
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii