Newsletter

MI: Polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe z udziałem ministra A. Adamczyka (komunikat)

28.03.2023, 16:09aktualizacja: 28.03.2023, 16:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Realizacja wspólnych strategicznych projektów infrastrukturalnych, współpraca w zakresie transportu drogowego oraz prace na forum unijnym to sprawy poruszone przez ministrów ds. transportu na IV polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych. Wydarzenie pod przewodnictwem premierów Polski i Rumunii odbyło się w Bukareszcie 28 marca 2023 r. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w ramach podstolika resortowego ds. transportu spotkał się z wicepremierem, ministrem transportu i infrastruktury Rumunii Sorin Mihaiem Grindeanu.

– Rumunia jest niezmiennie istotnym partnerem Polski, jeśli chodzi o strategiczne projekty infrastrukturalne powstające w ramach Inicjatywy Trójmorza. Z naszymi rumuńskimi partnerami zawsze spotykamy się jak z przyjaciółmi. Biegnące przez nasze kraje szlaki Via Carpatia i Rail-2-Sea w większości pokrywać się będą z przebiegiem nowego europejskiego korytarza tworzonego na Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T, który połączy morza Bałtyckie, Czarne i Egejskie. Mamy również podobne poglądy na przepisy regulujące międzynarodowy transport drogowy oraz proces rewizji map sieci TEN-T – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W rozmowach o współpracy regionalnej przedstawiono stan budowy drogowego projektu Via Carpatia, integrującego systemy transportowe m.in. Litwy, Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Chorwacji i Turcji. W Polsce budowa trasy Via Carpatia przebiega zgodnie z założonym harmonogramem. Cały ciąg drogi ekspresowej S19, która jest osią Via Carpatia, ma zagwarantowane finansowanie w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. W 2022 r. zostały oddane do użytku ostatnie odcinki trasy pomiędzy Rzeszowem a Lublinem, zaś w kolejnych latach sukcesywnie będą oddawane odcinki pomiędzy Rzeszowem a granicą ze Słowacją oraz Lublinem a Białymstokiem i granicą z Białorusią. Strona rumuńska zapewnia, że posiada zabezpieczone wszystkie potrzebne środki na realizację projektu i deklaruje oddanie głównego szlaku Via Carpatia do 2030 r.

Omówiono również projekt Rail2Sea - budowy połączenia kolejowego pomiędzy największymi portami Polski i Rumunii, które pozwoli otworzyć nową ścieżkę logistyczną pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Bałtyckim, sprzyjając naturalnemu rozszerzeniu szlaków transportowych z Azji poprzez Azerbejdżan, Gruzję i Armenię do Skandynawii.

– Rozumiemy, że zrównoważony rozwój wymaga dywersyfikacji połączeń transportowych, dlatego wspólnie budujemy szlaki transportowe łączące północną i południową Europę – zaznaczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W grudniu ubiegłego roku Rada UE przyjęła wspólne stanowisko (podejście ogólne) do projektu rozporządzenia o unijnych wytycznych rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. W tym kontekście minister A. Adamczyk podkreślił konieczność jak najszybszego rozpoczęcia dyskusji z Parlamentem Europejskim, tak aby proces legislacyjny mógł zakończyć się w 2023 r.

– Czas jest tu bardzo ważny, ponieważ zbliżamy się do debaty o kolejnych wieloletnich ramach finansowych UE, a priorytety transportowe powinny zostać tam jasno i precyzyjne określone, by jak najszybciej stworzyć działającą bez zakłóceń, zatorów czy brakujących elementów sieć transportową łączącą całą Europę – dodał minister A. Adamczyk.

Poruszono także tematy inicjatyw przyszłościowych, w tym regulacji unijnych dotyczących nowych norm spalin Euro 7 i przepisów Pakietu Mobilności I.

Minister Adamczyk i Wicepremier Grindeanu ustalili, że dotychczasowa intensywność rozmów i wspólnego działania na poziomie ekspertów powinna się utrzymać.

Podczas sesji plenarnej pod przewodnictwem Premierów Mateusza Morawieckiego i Nicolae Ciucă, szef resortu infrastruktury podkreślił znaczenie sprawnie działającego transportu w czasie trwającej na Ukrainie wojny.

Polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe są stałym mechanizmem współpracy instytucjonalnej resortów obydwu krajów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ra/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.03.2023, 16:09
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii