Newsletter

MI: Rozmowy w Brukseli o przyszłości kolei w UE (komunikat)

01.12.2022, 09:30aktualizacja: 01.12.2022, 09:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Inwestycje kolejowe w Unii Europejskiej były tematem spotkania wysokiego szczebla zorganizowanego przez Wspólnotę Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej (CER), PKP SA oraz Ministerstwo Infrastruktury w budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli. W debacie wzięli udział m.in. wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, prezes zarządu PKP Krzysztof Mamiński oraz posłowie do Parlamentu Europejskiego.

Podczas wydarzenia przedstawiono raport opracowany przez Szkołę Główną Handlową (SGH). Politycy i eksperci branży kolejowej wymienili uwagi na temat roli polityk UE, takich jak polityka TEN-T, spójności oraz wykorzystanie europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych, w tym instrumentu CEF „Łącząc Europę" na finansowanie projektów kolejowych, które wchodzą w skład transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T).

– Na przestrzeni ostatnich lat Polska dokonała znacznego postępu w rozwoju infrastruktury transportu kolejowego. Realizowane zadania polegały przede wszystkim na poprawie stanu technicznego linii kolejowych, budowie bezkolizyjnych skrzyżowań, wdrażaniu nowoczesnych systemów zapewniających interoperacyjność sieci, czy modernizacji i budowie infrastruktury dworcowej. Obecnie naszym zasadniczym celem jest dokończenie prac na głównych ciągach linii tworzących sieć bazową i kompleksową TEN-T – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

– Potrzeba inwestycji w transport kolejowy występuje na wszystkich szczeblach: europejskim, krajowym, regionalnym i miejskim. Aby utrzymać konkurencyjność i stworzyć zrównoważony europejski system transportowy w Europie, w tym poza UE, potrzebne są odważne i skuteczne decyzje polityczne zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym. Sam sektor kolejowy musi również odrobić swoje zadanie domowe, tj. zakończyć realizację swojej części sieci TEN-T, poprawić efektywność kosztową poprzez cyfryzację i innowacje, rozwiązać problemy z interoperacyjnością i ograniczeniami przepustowości. Powinien także reagować na zmieniające się potrzeby klientów i nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, wykorzystując zrównoważone i efektywne kosztowo rozwiązania. Polska kolej, a także sektor kolejowy UE, są gotowe do dyskusji i działania, i z nadzieją oczekują ważnych dla nas decyzji politycznych na szczeblu instytucji unijnych – powiedział prezes zarządu PKP SA Krzysztof Mamiński.

W swej wypowiedzi sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury A. Bittel podkreślił, że kolej jest doskonałym przykładem działalności, która przynosi długoterminowe zwroty z inwestycji, a jednocześnie ma kluczowe znaczenie dla realizacji celów europejskiego Zielonego Ładu. Zaznaczył, że aby finansować tabor kolejowy, utrzymywać i budować nową infrastrukturę kolejową, a jednocześnie czynić postępy w zakresie cyfryzacji, przedsiębiorstwa kolejowe muszą znaleźć stabilne i pewne źródła finansowania, które wykraczają poza strumienie przychodów uzależnione od klientów.

– Chcę podkreślić, że planujemy utrzymać wysokie i stabilne nakłady na inwestycje kolejowe. Widzimy bowiem, że są to środki dobrze wydane, z korzyścią dla podróżnych. Skala tych inwestycji będzie jednak uzależniona również od dostępnej alokacji środków UE na projekty kolejowe – powiedział A. Bittel.

Wiceminister zwrócił także uwagę na istotną rolę kolei w czasie trwającej na Ukrainie wojny i funkcjonowanie korytarzy solidarnościowych, w ramach których m.in. przez Polskę są wywożone ukraińskie produkty rolne i inne towary.

Minister Bittel uczestniczył także w spotkaniu ze Stałym Przedstawicielem RP przy UE, Andrzejem Sadosiem oraz w spotkaniu z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Podczas spotkań omówiono funkcjonowanie korytarzy solidarnościowych, w tym szlaku biegnącego przez Polskę i wkładu, jaki udziela polski sektor transportu dla łączenia Ukrainy z Unią Europejską.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.12.2022, 09:30
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii