Newsletter

MI: Rządowe inwestycje dworcowe zwiększają komfort korzystania z polskiej kolei (komunikat)

07.07.2021, 16:42aktualizacja: 07.07.2021, 16:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Rządowe inwestycje dworcowe zwiększają komfort korzystania z polskiej kolei

Poprawa obsługi pasażerów, infrastruktury kolejowej, zmniejszenie kosztów eksploatacji nowych dworców przyjaznych pasażerom oraz zapewnienie bezpieczeństwa – takie są cele jednego z największych projektów w historii polskiej kolei - Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, realizowanego przez PKP SA.

Pieniądze na jego realizację pochodzą m.in. z funduszy Unii Europejskiej, budżetu państwa oraz ze środków PKP SA. Realizacja Programu Inwestycji Dworcowych przewiduje przeprowadzenie około 200 inwestycji dworcowych na łączną kwotę około 2 mld zł. W wyniku podejmowanych działań na dworcach poprawi się obsługa pasażerów oraz nastąpi integracja kolei z innymi gałęziami transportu.

"Program Inwestycji Dworcowych jest jednym z filarów inwestycji na kolei. Jego efekty widać w całym kraju. Polskie dworce pięknieją i stają się przyjazne dla podróżnych. Są przykładem pozytywnych zmian dokonujących się na polskiej kolei" – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Prace z poszanowaniem walorów obiektów

Modernizowane dworce zyskują nie tylko na funkcjonalności, ale też na zewnętrznej estetyce. Wszelkie prace remontowe prowadzone są z poszanowaniem architektoniczno-historycznych walorów konkretnych obiektów, ponieważ około 50 procent dworców modernizowanych w ramach PID to obiekty objęte opieką konserwatorską. Przykładem może być zakończona właśnie przebudowa zabytkowego, niewielkiego dworca w Jabłoni Kościelnej w woj. podlaskim na linii kolejowej Rail Baltica.

Dworce odzyskują dawny blask, stają się ponownie wizytówkami miast oraz powodem do dumy dla lokalnych społeczności. Modernizacji poddawane są elewacje, wymieniana jest stolarka okienno-drzwiowa i pokrycia dachów. Dzięki uzgodnieniem ze służbami konserwatorskimi udaje się zachować i wyeksponować wiele detali architektonicznych.

Poprawa jakości obsługi

Tylko w dwóch ostatnich miesiącach PKP SA podpisały umowy na przebudowę dworców kolejowych w Gdańsku Wrzeszczu, w Świebodzinie w województwie lubuskim i Opalenicy w województwie wielkopolskim. Pierwsi podróżni skorzystali natomiast ze zmodernizowanego dworca Wałbrzych Główny, z dworców w Pobiedziskach i Biskupicach Wielkopolskich, z dworca w Radymnie w województwie podkarpackim, a także w Prabutach w województwie pomorskim.

PKP SA ogłosiły przetargi na wybór wykonawcy prac budowlanych na dworcach w Kielcach, w Łowiczu oraz w Milanówku. Niebawem ruszy również przetarg na przebudowę dworca Bydgoszcz Zachód.

Rozpoczęła się budowa nowego dworca w Pruszczu Gdańskim, który powstanie w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego – autorskiej koncepcji PKP SA mającej na celu zastąpienie dużych niefunkcjonalnych obiektów – nowymi. W IDS-ach stosowane są rozwiązania proekologiczne, takie jak panele fotowoltaniczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED i pompy ciepła. Czterdzieści dworców w PID 2016-2023 to Innowacyjne Dworce Systemowe.

Końcowym efektem końcowym realizacji programu modernizacji dworców są obiekty nowoczesne, dostosowane do potrzeb pasażerów, w tym osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Budynki odpowiadają realnym potrzebom lokalnych społeczności, zapewniają funkcje związane ze zmianą środków transportu i zachęcają podróżnych do korzystania z usług kolei.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pif/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.07.2021, 16:42
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii