Newsletter

MI: wiadukty i tunele zwiększają bezpieczeństwo i poprawiają komunikację (komunikat)

29.09.2023, 16:23aktualizacja: 29.09.2023, 16:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Kierowcy w Czyżewie w woj. podlaskim korzystają z bezkolizyjnego skrzyżowania nad linią Warszawa – Białystok. Wygodna przeprawa nad torami umożliwia łatwiejszy dojazd w rejon miasta przy stacji kolejowej, zapewnia też bezpieczny i sprawny ruch pociągów. Inwestycja o wartości prawie 40 mln zł jest dofinansowana z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”. 29 września 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały też z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę o objęcie budowy tunelu drogowego w Sulejówku, w woj. mazowieckim wsparciem w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

"Inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych SA zwiększają bezpieczeństwo, zapewniają większą dostępność do kolei, a także umożliwiają lepszą komunikację w miastach. Przekłada się to na jakość życia mieszkańców. Poprzez realizację takich zadań jak w Czyżewie czy w Sulejówku, budujemy pozycję kolei jako ekologicznego i bezpiecznego środka transportu" — powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

Wiadukt w Czyżewie na podlaskim odcinku Rail Baltica

W Czyżewie dwupoziomowe skrzyżowanie jest zlokalizowane około 200 m od dawnego przejazdu kolejowo-drogowego i ok. 400 m od stacji kolejowej. Dzięki temu kierowcy nie muszą czekać już przy zamkniętych rogatkach. Nowy wiadukt ma 85 m długości i zapewnia przejazd nad linią kolejową. Szerokość jezdni wynosi 7 m, po jednym pasie ruchu w każdą stronę, jest też ciąg pieszo-rowerowy. Obiekt dostosowany został do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym osób o ograniczonej mobilności. Dodatkowy dostęp zapewniają schody i pochylnia.

W ramach inwestycji prowadzone były także prace drogowe. Jako dojazdy do wiaduktu zbudowano nowe odcinki drogi wojewódzkiej nr 690 na łącznej długości ok 1 km oraz dwa ronda. Przebudowywana jest także ul. Przytorowa na odcinku ok 400 m. Na potrzeby pieszych i rowerzystów wzdłuż nowych odcinków dróg wybudowano ciągi pieszo-rowerowe.

Wiadukt w Czyżewie to kolejny z puli 25 dwupoziomowych skrzyżowań, które zaplanowano na podlaskim odcinku Rail Baltica. W budowie pozostaje 18 obiektów, z których większość będzie gotowa do końca tego roku.

W Sulejówku PKP Polskie Linie Kolejowe SA wybudują kolejny tunel drogowy

W Sulejówku mieszkańcy zyskają dodatkowe bezkolizyjne skrzyżowanie pod linia kolejową nr 2 Warszawa-Terespol. Projekt obejmie około 90-metrowy tunel drogowy wraz z przebudową układu przyległych ulic. Będzie na nim jezdnia składająca się dwóch pasów ruchu oraz chodnik i ścieżka rowerowa. Dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się ułatwią windy. Efektem inwestycji będzie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Bezkolizyjne skrzyżowanie znacznie usprawni komunikację. Obiekt zastąpi obecny przejazd, a kierowcy nie będą musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami.

Podpisana 29 września 2023 r. umowa umożliwia zawarcie kontraktu z wykonawcą robót budowlanych, które planowane jest pod koniec listopada tego roku. Szacowana wartość inwestycji to ok. 100 mln zł.

Dzięki inwestycjom PLK na Mazowszu już wybudowane zostały bezkolizyjne skrzyżowania między innymi w Otwocku, Pruszkowie, Wołominie, Zielonce, Tłuszczu i Łochowie.

W woj. mazowieckim w budowie są również: wiadukt drogowy w Pruszkowie, wiadukt dla pieszych i rowerzystów w Ciechanowie oraz tunele drogowe w Legionowie, Teresinie i Celestynowie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

maja/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.09.2023, 16:23
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ