Newsletter

MI: XX posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska (komunikat)

30.08.2022, 14:24aktualizacja: 30.08.2022, 14:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski wziął udział w XX posiedzeniu Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska, które odbyło się 29 sierpnia 2022 r. w Bad Saarow. Posiedzeniu przewodniczyli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów RFN Steffi Lemke.

Jednym z głównych tematów tegorocznych rozmów była bieżąca sytuacja na Odrze oraz współpraca transgraniczna w zakresie ochrony środowiska przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych na pograniczu polsko-niemieckim.

Podczas omówienia sytuacji na Odrze, obecny na spotkaniu był przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Wojciech Skowyrski.

– Sposób regulacji mający na celu doprowadzenie rzeki Odry do pracy w reżimie równowagi dynamicznej jest obecnie prowadzony na podstawie koncepcji przygotowanej przez Federalny Instytut Budownictwa Wodnego w Karlsruhe przy udziale polskich ekspertów. Efektem tej regulacji będzie równomierny przepływ wód średnich i niskich w rzece wraz z naturalnym prowadzonym przez wodę rzeki wyrównaniem profilu dna bez tworzenia niebezpiecznych odsypisk i dołów erozyjnych – powiedział W. Skowyrski.

Podczas spotkania, w kontekście działań na rzecz ochrony środowiska, strona polska przedstawiła informację dotyczącą m. in. Krajowego Planu Żeglugi Śródlądowej i budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu.

– Krajowy Program Żeglugowy jest pierwszym dokumentem planistycznym dla sektora żeglugi śródlądowej w Polsce. Zakłada likwidację wąskich gardeł poprzez rewitalizację istniejącej infrastruktury liniowej i istniejących obiektów hydrotechnicznych. Inwestycje te w większości posiadają już decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach. Program jest również zgodny z celami środowiskowymi Unii Europejskiej – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Podczas posiedzeń Rady, odbywających się rokrocznie na przemian w Polsce i w Niemczech, poruszone są kluczowe kwestie związane ze współpracą Polski i Niemiec w dziedzinie ochrony środowiska. Spotkania stanowią też okazję do wymiany informacji o priorytetach aktualnej polityki ekologicznej w Polsce i w Niemczech. Współpraca realizowana przez Radę ma charakter zarówno krajowy jak i lokalny. Ważną rolę pełni współpraca transgraniczna, realizowana w ramach współpracy województw i krajów związkowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.08.2022, 14:24
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii