Newsletter

MI: Zabytki toru wodnego Szczecin–Świnoujście eksponowane w Parlamencie Europejskim (komunikat)

29.03.2023, 13:21aktualizacja: 29.03.2023, 13:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Do 31 marca 2023 r. w Parlamencie Europejskim będzie można oglądać wystawę poświęconą zabytkom wydobytym z modernizowanego toru wodnego Szczecin–Świnoujście. Wystawa promuje jedną z flagowych inwestycji gospodarczych polskiego rządu, na którą zachodniopomorska branża morska czekała od wielu lat.

– Realizujemy potrzebne inwestycje. Tor wodny Szczecin–Świnoujście jest już zmodernizowany. Cieszą takie wydarzenia, na których możemy pokazywać efekty bardzo ważnych przedsięwzięć – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

W trakcie pogłębiania toru wodnego Szczecin–Świnoujście do 12,5 m z Odry wydobyto 100 ton obiektów zabytkowych, które udało się ocalić dzięki współpracy Urzędu Morskiego w Szczecinie z Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i Zachodniopomorskim Stowarzyszeniem Dziedzictwo Morza.

W sumie wydobyto ponad 44 tys. przedmiotów ferromagnetycznych (o masie ponad 20 kg), w tym blisko 1,7 tys. obiektów niebezpiecznych, wśród których znalazły się bomby, amunicja oraz niewypały i niewybuchy. Wydobyto także różnego rodzaju broń i osobiste wyposażenie żołnierzy.

Dzięki współpracy archeologów, muzealników oraz pasjonatów historii udało się zidentyfikować wiele wydobytych przedmiotów. Natrafiano na około 100 różnego rodzaju kotwic, niektóre o masie kilku ton, boje czy elementy wyposażenia łodzi rybackich. Znaleziono także zabytki z wcześniejszych epok historycznych, m.in. średniowieczny miecz.

Jednym z najciekawszych wydobytych obiektów są pozostałości amerykańskiego czterosilnikowego samolotu bombowego dalekiego zasięgu Boeing B-17 Flying Fortress, zestrzelonego 7 października 1944 r. podczas nalotu na fabrykę benzyny syntetycznej w Policach. Na pokładzie znajdowało się 11 członków załogi, 4 do dzisiaj jest uważanych za zaginionych.

Udało się znaleźć kilka charakterystycznych fragmentów samolotu, m.in. trójłopatowe śmigło, wielkokalibrowy karabin maszynowy Browning 50 cal M2 oraz gwiazdowy silnik lotniczy Wright R-1820-97 Cyclone serii G, który jest elementem wystawy.

Wśród obiektów pamiętających czasy II wojny światowej warto wymienić jeszcze elementy niemieckiego pancernika Lützow, zbombardowanego przez brytyjskie samoloty w kwietniu 1945 r. w Świnoujściu. W trakcie nalotu użyto m.in. bomb typu Tallboy – niewybuch tego typu znaleziono we wrześniu 2019 r. w Kanale Piastowskim w Świnoujściu. Pocisk został zneutralizowany przez zespół saperów z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Wystawa znajduje się w budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli, gdzie będzie można ją oglądać do 31 marca br. Prezentowane są na niej wybrane, najcenniejsze znaleziska.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.03.2023, 13:21
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ