Newsletter

MIB: II Spotkanie Ministrów Transportu i Biznes Forum Europy Środkowo-Wschodniej i Chin (komunikat)

25.10.2017, 14:28aktualizacja: 25.10.2017, 14:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIB informuje:

25 i 26 października 2017 r. odbywa się II Spotkanie Ministrów Transportu (TMM) oraz Forum Biznesu Europy Środkowo-Wschodniej i Chin pod hasłem „Intermodalność – gwarancja efektywnego transportu z korzyścią dla gospodarki”. Przy okazji tego wydarzenia zainaugurowano działalność sekretariatu ds. morskich w Polsce. W spotkaniu organizowanym przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka uczestniczy premier Beata Szydło, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz ministrowie ds. infrastruktury, transportu i żeglugi Chin oraz państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Minister Andrzej Adamczyk gratulował inauguracji Sekretariatu Koordynującego ds. Morskich 16+1 w Warszawie i zapewnił, że dla Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa skomunikowanie drogowe i kolejowe polskich portów morskich to kluczowe inwestycje infrastrukturalne.

- Dziękuję za zaszczyt współuczestnictwa w otwarciu spotkania ministrów transportu formatu 16+1. Wyrażam nadzieję, że zarówno dyskusja, jak i wymiana wizji na poziomie politycznym i biznesowym, przyniesie wiele korzyści i wyznaczy kierunki rozwoju w dziedzinie transportu i infrastruktury między naszymi państwami. Kluczową rolę w rozwoju handlu pomiędzy Chinami a Europą będzie odgrywać transport. Powinniśmy więc rozwijać, umacniać i utrwalać współpracę w tym zakresie – zwłaszcza, że potencjał rozwojowy nadal nie jest w pełni wykorzystany. Nie ulega wątpliwości, że przyniesie to obopólne korzyści, zarówno Chinom, jak i państwom Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślił minister A. Adamczyk.

Istotnym efektem współpracy z partnerami z Europy Środkowo-Wschodniej i Chin było powołanie w lutym tego roku w Warszawie Sekretariatu ds. współpracy morskiej formatu „16+1”, który został ulokowany w Polsce. Polska widzi ogromny potencjał w rozwijaniu współpracy między portami morskimi naszej części Europy i Chin. Chiny są największym globalnym odbiorcą i dostawcą ładunków dla transportu morskiego. Celem Polski jest kontynuowanie i zacieśnianie współpracy, by doprowadzić do intensyfikacji wymiany handlowej drogą morską.

Minister Andrzej Adamczyk podkreślił, że celem MIB jest poprawa dostępności portów w Gdańsku oraz w Gdyni.

- Polska jako kraj o optymalnej lokalizacji w samym sercu Europy, z szerokim dostępem do morza oraz systemem styku torów kolejowych o różnej szerokości, odgrywa kluczową rolę jako państwo tranzytowe na trasach pomiędzy Europą, Azją Centralną i Dalekim Wschodem. Dlatego w naszym wspólnym interesie leży przyspieszenie procesu usuwania wąskich gardeł w transporcie, szczególnie w kontekście znaczenia połączeń euroazjatyckich dla procesu włączania państw Europy Wschodniej w system gospodarczy Unii Europejskiej. Wyrazem tego jest wsparcie Polski dla rozszerzenia Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T na państwa obszaru Partnerstwa Wschodniego. Port w Gdańsku posiada bezpośrednie połączenie z Chinami i obsługuje największe statki kontenerowe świata – mówił A. Adamczyk.

II Spotkanie Ministrów Transportu Europy Środkowo-Wschodniej i Chin organizowane w ramach formatu współpracy 16+1 odbywa się 25 i 26 października 2017 r. na PGE Narodowy w Warszawie. W wydarzeniu bierze udział 17 ministrów ds. transportu Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Wydarzenie to oficjalnie zainauguruje działalność Sekretariatu Koordynującego ds. Morskich 16+1, funkcjonującego przy Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/tgo/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.10.2017, 14:28
Źródło informacji MIB
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ