Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIB informuje:
Kolej przekazała kolejne grunty pod Mieszkanie Plus, powstanie też ERTMS na linii kolejowej E20
- Program Mieszkanie Plus jest jednym ze społecznych programów, realizowanych przez polski rząd. Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem jest naszym podstawowym dążeniem. Dlatego bardzo się cieszę, że dzięki PKP SA do Krajowego Zasobu Nieruchomości trafią kolejne grunty pod budowę tanich mieszkań na wynajem - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictw, pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości Tomasz Żuchowski.
PKP SA przekaże grunty pod Mieszkanie Plus
Kolejny wykaz nieruchomości przeznaczonych na realizację programu Mieszkanie Plus, przekazanych do KZN dzięki ostatniej decyzji PKP SA, liczy 108 działek. Nieruchomości te są zlokalizowane w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców, na terenie całego kraju, także w dużych ośrodkach takich jak Kraków, Gdańsk, czy Szczecin.
Razem z pierwszym wykazem, przekazanym 7 listopada 2017 r., PKP SA wytypowała dotychczas do rządowego programu 238 nieruchomości. Ich łączna powierzchnia wynosi prawie 600 ha, a szacunkowa wartość ok. 1,3 mld.
Krajowy Zasób Nieruchomości w terminie 180 dni od przekazania wykazów wybierze te nieruchomości, którymi będzie zainteresowany, a w ciągu kolejnych 180 dni potwierdzi swoje zainteresowanie i przystąpi do kupna gruntów od PKP SA.
- Jestem dumny, że jako PKP SA bierzemy udział w Programie Mieszkanie Plus. To już druga transza z przekazanych przez nas wykazów nieruchomości. Wśród niej znajdują się lokalizacje w zarówno średnich, jak i bardzo dużych polskich miastach na terenie całego kraju. Wierzymy, że już wkrótce tereny należące do naszej spółki będą wykorzystane na ważny cel społeczny, jakim jest realizacja tego programu – powiedział prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.
ERTMS zapewni lepszy przejazd na E20 Kunowice – Terespol
Wyższy poziom bezpieczeństwa, ograniczenie ryzyka zdarzeń na kolei, większa przepustowość linii, punktualniejsze pociągi – takie będą efekty wdrożenia europejskiego systemu ERTMS/ETCS poziom 2 na linii E20 Kunowice – Terespol. 5 stycznia 2018 r. zostały podpisane umowy na zabudowę systemu ERTMS/ETCS oraz nadzór inżynierski na tej linii. Umowy podpisali przedstawiciele zarządcy infrastruktury spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA oraz wykonawcy umów. Wartość projektu, wraz z nadzorem inżynierskim, to 707 mln zł. Prace mają zostać wykonane w ciągu 61 miesięcy.
– Nowoczesny system ERTMS na międzynarodowej trasie E20 zapewni sprawniejsze połączenia pasażerskie i przewozy towarów w Polsce i w Europie. Zwiększamy również poziom bezpieczeństwa na sieci kolejowej i stwarzamy lepsze warunki pracy dla personelu kolejowego – powiedział prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA Ireneusz Merchel.
ERTMS poziomu 2 opiera się na przeznaczonym dla kolei systemie łączności bezprzewodowej GSM-R oraz na nowoczesnych technologiach IT. Składa się z: Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem (European Train Control System, ETCS) i systemu łączności GSM-R (GSM-Railways).
Zabudowa systemu ETCS na linii E20 Kunowice - Terespol przewiduje wyposażenie w nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym dwóch odcinków linii E20: od stacji Kunowice do stacji Warszawa Gołąbki oraz od stacji Sulejówek Miłosna do stacji Terespol. Projekt dotyczy 25 stacji i pięciu Lokalnych Centrów Sterowania (Mińsk Mazowiecki, Błonie, Opalenica, Zbąszynek, Rzepin), które zostaną wyposażone w urządzenia komputerowe pozwalające na zdalne sterowanie urządzeniami sterowania ruchem kolejowym oraz przejazdami kolejowo-drogowymi.
Projekt „Zabudowa systemu ERTMS/ETCS poziom 2 na linii E20 Kunowice – Terespol (z wyłączeniem węzła warszawskiego)” w 85% jest współfinansowany przez Unię Europejską z instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility- CEF) i jest realizowany w ramach zadania „Zabudowa ERTMS/ETCS na liniach sieci bazowej TEN-T”.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ nmk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.01.2018, 15:45 |
Źródło informacji | MIB |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |