Newsletter

MIB: polskie firmy zainteresowane generalnym wykonawstwem na szwedzkim rynku budownictwa mieszkaniowego (komunikat)

19.06.2017, 20:09aktualizacja: 19.06.2017, 20:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIB informuje:

- Chcemy wykorzystać potencjał Polski i polskich firm na rynkach zewnętrznych. W praktyczny sposób pokazać, że dobre, bo polskie – mówił 19 czerwca 2017 r. wiceminister Tomasz Żuchowski podczas pierwszego spotkania zespołu do przygotowania projektu pilotażowego realizowanego na szwedzkim rynku budownictwa mieszkaniowego przez polskie podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie budownictwa.

Zespół złożony z przedstawicieli organizacji zrzeszających polskich przedsiębiorców zainteresowanych prowadzeniem działalności w Szwecji ma przygotować projekt generalnego wykonawstwa na rynku budownictwa mieszkaniowego. Zadaniem wybranego przedsiębiorstwa lub konsorcjum będzie przeprowadzenie inwestycji budowlanej w Göteborgu.

- Rolą zespołu jest wskazywanie zagrożeń i usuwanie barier. Celem projektu jest udrożnienie barier i "rozminowane" zagrożeń. Możliwość bilateralnej współpracy partnerów z Polski i Szwecji to szansa, aby zrealizować ten projekt z sukcesem - podkreślił wiceminister T. Żuchowski.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa we współpracy z Ministerstwem Innowacji i Przedsiębiorczości Królestwa Szwecji oraz Szwedzkim Stowarzyszeniem Samorządowych Przedsiębiorstw Budownictwa Mieszkaniowego (SABO) przygotowują polsko-szwedzki projekt pilotażowy kompleksowej realizacji inwestycji mieszkaniowej w Szwecji przez polskie firmy w roli generalnego wykonawcy. Polskie firmy są obecne i cenione na szwedzkim rynku budowlanym: budują w Szwecji, oferują swoje usługi, prowadzą roboty podwykonawcze, jednak celem projektu jest wypromowanie na szwedzkim rynku polskich podmiotów jako generalnych wykonawców. Przedmiotem prac zespołu będzie:

- zarekomendowanie przedsiębiorstwa lub konsorcjum polskich przedsiębiorstw budowlanych, dających gwarancję wysokiej jakości świadczonych usług do realizacji inwestycji budowlanej na terenie Szwecji oraz umożliwienie firmie lub konsorcjum wzięcia udziału w postępowaniu przetargowym oraz

- opracowanie materiałów, które ułatwią polskim przedsiębiorstwom budowlanym udział w postępowaniach przetargowych organizowanych przez miejskie spółki zajmujące się dostarczaniem mieszkań na wynajem w Szwecji.

Dzięki temu reprezentanci polskiego środowiska budowlanego zyskają niezbędne doświadczenie, które będzie mogło zostać wykorzystane przy kolejnych przetargach organizowanych przez samorządowe przedsiębiorstwa budownictwa mieszkaniowego w Szwecji.

Głównymi partnerami projektu będą Ministerstwo Innowacji i Przedsiębiorczości Królestwa Szwecji, przy wsparciu SABO oraz samorządowej spółki Framtiden, która uznawana jest za największy w Szwecji podmiot dostarczający mieszkania do publicznego zasobu mieszkań na wynajem.

O współpracy ze stroną szwedzką wiceminister Tomasz Żuchowski informował m.in. podczas Międzynarodowych Targów Budma 2017 na przełomie stycznia i lutego 2017. Podczas targów zaprosił przedsiębiorców do prac w powołanym przy MIB zespole do przygotowania projektu. Do prac w zespole przedstawicieli zgłosiły: Lubelski Klaster Przedsiębiorstw, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Wschodni Klaster Budowlany, Wielkopolska Izba Budownictwa, Śląska Izba Budownictwa, Pomorska-Kujawska Izba Budownictwa, Lubuska Izba Budownictwa, Klaster Zrównoważona Infrastruktura, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Klaster SEC, Polski Klaster Eksporterów Budownictwa, Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa, Świętokrzysko-Podkarpacki Klaster Budowlany Innowator, Izba Projektowania Budowlanego, Krajowa Izba Gospodarcza, Business Centre Club. Przewodniczącym zespołu został wybrany inż. arch. Wojciech Styliński reprezentujący Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Zespół może być w przyszłości rozszerzony także o przedstawicieli innych zainteresowanych środowisk.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.06.2017, 20:09
Źródło informacji MIB
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ