Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIB informuje:
- Chcemy wykorzystać potencjał Polski i polskich firm na rynkach zewnętrznych. W praktyczny sposób pokazać, że dobre, bo polskie – mówił 19 czerwca 2017 r. wiceminister Tomasz Żuchowski podczas pierwszego spotkania zespołu do przygotowania projektu pilotażowego realizowanego na szwedzkim rynku budownictwa mieszkaniowego przez polskie podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie budownictwa.
Zespół złożony z przedstawicieli organizacji zrzeszających polskich przedsiębiorców zainteresowanych prowadzeniem działalności w Szwecji ma przygotować projekt generalnego wykonawstwa na rynku budownictwa mieszkaniowego. Zadaniem wybranego przedsiębiorstwa lub konsorcjum będzie przeprowadzenie inwestycji budowlanej w Göteborgu.
- Rolą zespołu jest wskazywanie zagrożeń i usuwanie barier. Celem projektu jest udrożnienie barier i "rozminowane" zagrożeń. Możliwość bilateralnej współpracy partnerów z Polski i Szwecji to szansa, aby zrealizować ten projekt z sukcesem - podkreślił wiceminister T. Żuchowski.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa we współpracy z Ministerstwem Innowacji i Przedsiębiorczości Królestwa Szwecji oraz Szwedzkim Stowarzyszeniem Samorządowych Przedsiębiorstw Budownictwa Mieszkaniowego (SABO) przygotowują polsko-szwedzki projekt pilotażowy kompleksowej realizacji inwestycji mieszkaniowej w Szwecji przez polskie firmy w roli generalnego wykonawcy. Polskie firmy są obecne i cenione na szwedzkim rynku budowlanym: budują w Szwecji, oferują swoje usługi, prowadzą roboty podwykonawcze, jednak celem projektu jest wypromowanie na szwedzkim rynku polskich podmiotów jako generalnych wykonawców. Przedmiotem prac zespołu będzie:
- zarekomendowanie przedsiębiorstwa lub konsorcjum polskich przedsiębiorstw budowlanych, dających gwarancję wysokiej jakości świadczonych usług do realizacji inwestycji budowlanej na terenie Szwecji oraz umożliwienie firmie lub konsorcjum wzięcia udziału w postępowaniu przetargowym oraz
- opracowanie materiałów, które ułatwią polskim przedsiębiorstwom budowlanym udział w postępowaniach przetargowych organizowanych przez miejskie spółki zajmujące się dostarczaniem mieszkań na wynajem w Szwecji.
Dzięki temu reprezentanci polskiego środowiska budowlanego zyskają niezbędne doświadczenie, które będzie mogło zostać wykorzystane przy kolejnych przetargach organizowanych przez samorządowe przedsiębiorstwa budownictwa mieszkaniowego w Szwecji.
Głównymi partnerami projektu będą Ministerstwo Innowacji i Przedsiębiorczości Królestwa Szwecji, przy wsparciu SABO oraz samorządowej spółki Framtiden, która uznawana jest za największy w Szwecji podmiot dostarczający mieszkania do publicznego zasobu mieszkań na wynajem.
O współpracy ze stroną szwedzką wiceminister Tomasz Żuchowski informował m.in. podczas Międzynarodowych Targów Budma 2017 na przełomie stycznia i lutego 2017. Podczas targów zaprosił przedsiębiorców do prac w powołanym przy MIB zespole do przygotowania projektu. Do prac w zespole przedstawicieli zgłosiły: Lubelski Klaster Przedsiębiorstw, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Wschodni Klaster Budowlany, Wielkopolska Izba Budownictwa, Śląska Izba Budownictwa, Pomorska-Kujawska Izba Budownictwa, Lubuska Izba Budownictwa, Klaster Zrównoważona Infrastruktura, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Klaster SEC, Polski Klaster Eksporterów Budownictwa, Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa, Świętokrzysko-Podkarpacki Klaster Budowlany Innowator, Izba Projektowania Budowlanego, Krajowa Izba Gospodarcza, Business Centre Club. Przewodniczącym zespołu został wybrany inż. arch. Wojciech Styliński reprezentujący Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Zespół może być w przyszłości rozszerzony także o przedstawicieli innych zainteresowanych środowisk.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kam/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.06.2017, 20:09 |
Źródło informacji | MIB |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu