Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIB informuje:
– Uczciwość polega przede wszystkim na dialogu z partnerem. Dialog z przedsiębiorcami i branżą jest niezbędny przy tworzeniu prawa. Dziś ten dialog ma charakter instytucjonalny – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas konferencji „Chcemy uczciwego budownictwa”, która odbyła się 17 marca 2017 r.
W konferencji uczestniczyli również wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, przedstawiciele Urzędu Zamówień Publicznych, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także Głównego Inspektora Pracy.
Minister Adamczyk zapewnił, że m.in. dzięki nowym standardom budownictwa drogowego, które resort i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opracowały wspólnie z przedstawicielami firm wykonawczych, działalność w sektorze budowlanym jest bezpieczniejsza dla przedsiębiorców. Eksperci, pracujący na co dzień w ramach Rady Ekspertów, opracowali nowe standardy zamówień publicznych i zasady dotyczące procesu optymalizacji budowy inwestycji infrastrukturalnych.
– Po latach przychodzi czas na dyskusję, jak uczciwie i etycznie konkurować w zamówieniach publicznych – podkreślił minister Adamczyk.
Jak dodał, w resorcie kładziony jest nacisk na eliminowanie z przestrzeni prawnej takich przepisów, które są nieostre i pozwalają bardzo szeroko interpretować obowiązujące prawo, a przez to pozwalają na nieuczciwość.
– W projekcie kodeksu urbanistyczno-budowlanego zawarto zapisy, które określają odpowiedzialność uczestników procesu inwestycyjnego i je precyzują. Zasady uczciwości muszą być bowiem określane normami prawa – wskazał A. Adamczyk.
Jak dodał wiceminister Tomasz Żuchowski, rząd powinien dokładać starań, by stawiać na uczciwość: eliminować dwuznaczne zapisy w prawie, ale również dawać narzędzia swobodnego kształtowania realizacji inwestycji, wskazujące odpowiedzialność wykonawców.
– Istotą naszych działań jest utrzymywanie relacji i dialog z branżą - istotą działań rządu jest uczciwość – podkreślił Tomasz Żuchowski.
Od lat zmorą branży budowlanej są szara strefa i nieuczciwa konkurencja. Jej ofiarą padają uczciwi przedsiębiorcy, ich pracownicy oraz konsumenci. Budowlany serwis branżowy Murator Plus zaproponował stworzenie koalicji, która upomni się o ich interes i przeciwstawi patologiom w różnych sferach budownictwa.
Uczciwa konkurencja jest bardzo ważna w gospodarce wolnorynkowej. Tylko wtedy, gdy przestrzegane są jej reguły, rośnie wydajność firm i rozwija się przedsiębiorczość, zaś konsumenci mają większy wybór towarów i usług. Poprawia się też ich jakość i spadają ceny.
Do koalicji na rzecz uczciwego budownictwa przystąpił m.in. Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa, Związek Polskie Okna i Drzwi, Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ pd/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.03.2017, 13:48 |
Źródło informacji | MIB |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |