Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIiR informuje:
Dzięki unijnemu wsparciu szybki internet dotarł do szkół w Wielkopolsce. Kolejne placówki oświatowe w województwie wielkopolskim mają już dostęp do sieci. To efekty dofinansowania Unii Europejskiej w ramach Programu Polska Cyfrowa, o których rozmawiano 17 maja br. w Publicznej Szkole Podstawowej w Wólce (powiat słupecki). W wydarzeniu uczestniczył minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz minister cyfryzacji Marek Zagórski, a także dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa Wanda Buk i przedstawiciele operatora telekomunikacyjnego INEA.
- Dynamika zmian w otaczającym nas świecie wymusza zmiany tradycyjnych modeli nauczania. Budowa cyfrowego systemu edukacyjnego na etapie szkoły podstawowej jest dziś jednym z ważniejszych wyzwań dla Polski. Szybki i bezpieczny internet dla wszystkich polskich szkół to warunek nowoczesnej edukacji - mówił minister Jerzy Kwieciński.
Minister podkreślił, że aby zapewnić wysoką jakość edukacji należy wykorzystywać możliwości, jakie dają technologie informacyjno-komunikacyjne. I tak się staje dzięki Programowi Polska Cyfrowa (POPC).
- Dzięki środkom z Programu Polska Cyfrowa likwidujemy białe plamy na mapie Polski w dostępie do szerokopasmowego internetu. Dajemy wszystkim uczniom w kraju równe szanse – dodał J. Kwieciński.
W ramach łączenia placówek oświatowych z szybkim internetem powstaje nowoczesna infrastruktura - Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE). OSE to jeden z największych w skali Unii Europejskiej program cyfryzacji szkół. Przyczyni się on do wyrównania szans edukacyjnych wszystkich uczniów w Polsce, w szczególności tych, którzy mieszkają na terenach słabiej zaludnionych i uczących się w szkołach o małej liczbie uczniów.
Wprowadzenie OSE wpłynie na zmianę sposobu kształcenia uczniów i nauczycieli poprzez powszechne wykorzystanie zasobów edukacyjnych dostępnych przez internet. Przyczyni się także do rozwoju kompetencji i umiejętności cyfrowych, które we współczesnym świecie są niezbędne.
- Dostęp do szybkiego internetu w ramach budowanej OSE jako pierwsze otrzymają szkoły z sześciu województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego. Do końca 2018 r. planujemy podłączenie pierwszych 1,5 tys. szkół - mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski.Program Polska Cyfrowa to główne źródło unijnych dotacji na budowę sieci szerokopasmowego internetu w Polsce. Centrum Projektów Polska Cyfrowa przeprowadziło już trzy nabory na „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach”. Efektywne wykorzystanie inwestycji w ramach I Osi POPC warunkuje poziom kompetencji cyfrowych społeczeństwa.
- W ramach działań Centrum nie tylko dofinansowujemy budowę infrastruktury, ale także wspieramy rozwój kompetencji cyfrowych. Już teraz na terenie województwa wielkopolskiego realizujemy projekty w ramach których przeszkolimy, ponad 20 tys. osób, w tym 1,1 tys. nauczycieli ze 169 szkół i prawie 16 tys. uczniów. Dodatkowo wsparciem obejmujemy także ponad 3 tys. seniorów. Jesteśmy również na etapie podpisywania kolejnych umów do projektów skierowanych do nauczycieli i dzieci, a także dla dorosłych mieszkańców gmin województwa wielkopolskiego - mówiła dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa Wanda Buk.Wsparcie Programu Polska Cyfrowa
W ramach projektów do 2020 roku ponad 1,3 mln gospodarstw domowych zostanie objętych szerokopasmowym dostępem do sieci o przepustowości co najmniej 30 Mb/s oraz 10 tys. szkół zostanie podłączonych do sieci szerokopasmowej o przepustowości co najmniej 100 Mb/s (w tym ok. 8 tys. zostanie podłączonych do września br.)11 maja br. zakończono 3 konkurs, w wyniku którego planowane jest podłączenie do sieci 100 Mb/s ponad 3,8 tys. szkół oraz umożliwienie dostępu do sieci co najmniej 30 Mb/s dla ponad 900 tys. gospodarstw domowych. Efekty tych projektów będą widoczne w 2022 r.
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna
Program zakłada udostępnienie do końca 2020 r. wszystkim szkołom w Polsce internetu o przepustowości 100 Mb/s. Będzie to publiczna sieć telekomunikacyjna.Dzięki OSE na terenach dotychczas wykluczonych cyfrowo, przy wsparciu państwa, powstanie najnowocześniejsza infrastruktura z szybkim internetem wraz z usługami bezpieczeństwa teleinformatycznego.
Całościowy koszt uruchomienia (w tym ewentualnej budowy brakującej infrastruktury szerokopasmowej) oraz funkcjonowania OSE (w tym dostarczania usług szkołom) zostanie pokryty z budżetu państwa z współudziałem środków Unii Europejskiej w ramach POPC. Zakłada się w zakresie OSE realizację w ramach POPC 3 projektów pozakonkursowych na łączną wartość ok. 600 mln zł.
Szybki internet dla Wielkopolski
Jednym z beneficjentów POPC jest firma INEA. W ramach projektów realizowanych na tere-nie województwa wielkopolskiego operator planuje podłączenie do szybkiego internetu blisko 160 tys. gospodarstw domowych oraz blisko 350 szkół.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ nmk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.05.2018, 16:39 |
Źródło informacji | MIiR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |