Newsletter

MIiR: Norwegia, Islandia i Liechtenstein zainwestują w polską edukację (komunikat)

08.03.2019, 12:58aktualizacja: 08.03.2019, 12:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

Prawie 90 milionów złotych – tyle pieniędzy z tak zwanych Funduszy norweskich i EOG dostanie Polska między innymi na szkolnictwo zawodowe, programy stypendialne i szkolenia dla nauczycieli.

Umowę w tej sprawie podpisali 8 marca 2019 roku minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński i ambasador Norwegii Olav Myklebust. Pieniądze pochodzą z Funduszy norweskich i EOG, czyli specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami. Polska już po raz trzeci będzie korzystać z tych pieniędzy. Do dyspozycji na lata 2014-2021 (okresy wdrażania Funduszy norweskich i funduszy UE nie pokrywają się) mamy 809 milionów euro. Podpisana dzisiaj umowa dotyczy części tej kwoty – 20 milionów euro na Program Edukacja.

Czym jest program Edukacja

Pieniądze z Funduszy norweskich i EOG dzielone są w Polsce tematycznie na programy. "Program dotyczący edukacji jest pierwszym, którego zakres i cele zostały ostatecznie uzgodnione" – wyjaśnia minister Kwieciński. Budżet programu to 23,5 miliona euro (20 mln euro z Mechanizmu Finansowego EOG oraz 3,53 miliona wkładu krajowego). Jego wdrażaniem, czyli organizacją naborów i podziałem Funduszy, zajmie się Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Będzie przy tym współpracować z partnerami z państw-darczyńców: Norweską Agencją Współpracy Międzynarodowej na Rzecz Poprawy Jakości Kształcenia w Szkolnictwie Wyższym (DIKU), Agencją ds. Kształcenia Międzynarodowego w Liechtensteinie (AIBA) i Islandzkim Centrum Badań (RANNIS).

Wsparcie będzie można pozyskać między innymi na wizyty studyjne, szkolenia dla polskich nauczycieli, rozwój oferty szkolnictwa zawodowego i ustawicznego, wymianę doświadczeń czy asystowanie w pracy pracownikowi zagranicznej instytucji partnerskiej (tak zwany job shadowing). O pieniądze będą mogły się ubiegać polskie instytucje działające w obszarze edukacji na wszystkich poziomach. Nabory będą odbywać się w 2019, 2020 i 2021 roku. Wstępnie zakłada się, że pierwszy nabór wniosków będzie ogłoszony w maju.

Fundusz Współpracy Dwustronnej

Ważnym aspektem wdrażania Funduszy norweskich i EOG pozostaje w ich III edycji wzmacnianie relacji dwustronnych z państwami-darczyńcami. W przypadku Programu Edukacja, na ten cel przeznaczone zostanie dodatkowo 250 tysięcy euro pochodzącez budżetu Funduszu Współpracy Dwustronnej. Środki te przeznaczone będą na działania realizowane wspólnie przez instytucje polskie i instytucje z państw-darczyńców.

Czym są Fundusze norweskie i EOG

Pełna i oficjalna nazwa tak zwanych Funduszy norweskich i EOG to Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG). Głównym celem Funduszy norweskich i Funduszy EOG jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami. Polska już po raz trzeci korzysta z tych pieniędzy. W ostatniej, drugiej edycji Funduszy – 2009-2014 – pula środków dla Polski wynosiła 578,1 miliona euro. Umożliwiła ona dofinansowanie ponad 1300 projektów. W III edycji Funduszy, Polska z alokacją 809,3 milionów euro (z łącznej puli ponad 2,8 miliarda euro), podobnie jak w poprzednich edycjach, pozostanie największym beneficjentem tych pieniędzy w UE.

Za koordynację wdrażania Funduszy norweskich i EOG w Polsce odpowiada Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Współpracuje przy tym z Biurem Mechanizmów Finansowych w Brukseli. Poszczególne programy III edycji Funduszy będą wdrażane przez polskie instytucje publiczne. Wyjątek stanowią, podobnie jak w poprzednich edycjach, obszary „Społeczeństwo obywatelskie” oraz „Dialog społeczny - godna praca”, które będą zarządzane przez darczyńców (odpowiednio przez Biuro Mechanizmów Finansowych w Brukseli oraz Innovation Norway).

Programy w ramach Funduszy norweskich i EOG będą wdrażane do 2024 r. Wyjątek stanowi Fundusz Współpracy Dwustronnej, który wdrażany będzie do 30 kwietnia 2025 r.

Więcej informacji na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego: http://www.eog.gov.pl.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.03.2019, 12:58
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ