Pobierz materiał i Publikuj za darmo
HAMBURG (Niemcy), 10 kwietnia 2015 r./PRNewswire/ - Jednym z zadań dostawcy energii, takiego jak Care-Energy, jest nadzorowanie - w interesie klientów - poprawności i zgodności z prawem rachunków za energię. Przy realizacji takich działań istotną rolę pełnią trzy czynniki - mianowicie rachunki sprawdzane są pod kątem jakości i ilości energii oraz prawa odbiorcy do ewentualnych reklamacji. Za procedury te odpowiada Departament Kontroli Energii (ang. Energy Controlling Department; ECD).
Wstępne sprawozdania roczne poszczególnych dostawców energii za rok 2014 zostały już opublikowane i poddane surowym kontrolom (tzw. stress tests) z uwzględnieniem wyżej wymienionych czynników.
Wynik: ocena 5 (!)
Oprócz uwag związanych z jakością, najważniejsze zastrzeżenia kontrolne dotyczyły prawa do reklamacji, ponieważ, jak ustalono, żaden z kontrolowanych dostawców przy wystawianiu rachunków nie stosował się do poprawki do EEG (niemieckiej ustawy dotyczącej energii ze źródeł odnawialnych) - tzw. EEG 2014 - czego skutkiem było obciążenie niemieckich odbiorców energii zbyt wysokimi rachunkami, opiewającymi łącznie na kwotę rzędu miliardów EUR.
"Oczywiście zapewnimy naszym klientom wsparcie w tym zakresie i w ich imieniu przygotujemy reklamacje, które pozwolą im odzyskać pieniądze od dostawców energii. Przygotujemy także reklamacje dla dostawców energii, dzięki którym będą oni mogli ubiegać się o zwrot środków od operatorów sieci przesyłowych. Błędy na niekorzyść klientów muszą zostać skorygowane, a sami klienci nie mogą być obciążani nadmiernymi opłatami. Na tym właśnie polega nasza umowa o świadczenie usług energetycznych - klienci muszą zawsze być pewni, że mogą liczyć na wsparcie fachowego partnera. W ich mieniu odzyskamy nadpłacone środki, bez względu na to, który dostawca energii je pobrał!" - poinformował Martin Richard Kristek, dyrektor generalny Care-Energy.
Co na ten temat mówi ustawa?
Niemiecka ustawa dotycząca energii ze źródeł odnawialnych (EEG) reguluje ogólne warunki w zakresie energii odnawialnej, a także płatności i opłaty dodatkowe na rzecz podmiotów obsługujących elektrownie, które pobierane są od dostawców i które oni z kolei pobierają od swoich klientów w ramach dodatkowych opłat. Uważamy, że jest to oczywiste dla wszystkich, a także że każdy zdaje sobie sprawę, iż ustawa ta jest ważna i pożyteczna!
Faktem jest jednak, że jak każda ustawa, ta również ma określony zakres obowiązywania. Różnica w tym przypadku polega na tym, że - w przeciwieństwie do innych tego typu aktów prawnych - obejmuje ona swym zasięgiem terytorium Niemiec (zob. § 4 ustawy - Zakres).
Ustawa odnosi się do elektrowni w zakresie, w jakim energia elektryczna jest produkowana na terenie Republiki Federalnej Niemiec, w tym w tzw. niemieckiej wyłącznej strefie ekonomicznej.
http://www.gesetze-im-internet.de/eeg_2014/__4.html
Oznacza to, że sama ustawa, a w związku z tym wszystkie jej postanowienia oraz przepisy z niej wynikające i do niej się odnoszące mają zastosowanie wyłącznie do elektrowni działających na terenie Niemiec - tzn. energii elektrycznej pochodzącej z niemieckich obiektów produkujących energię. Jest to niezaprzeczalny fakt!
Energia elektryczna od podmiotów zagranicznych, bez względu na to, czy pochodzi z kopalnych, odnawialnych, czy jakichkolwiek innych źródeł, nie wchodzi w zakres wspomnianej ustawy, a zagraniczni operatorzy elektrowni nie otrzymują dodatkowej zapłaty, nawet jeśli zaopatrują Niemcy. Innymi słowy, w przypadku oferowanej przez nich energii nie ma zastosowania dopłata przewidziana w ustawie EEG, ponieważ jej zakres nie pozostawia w tym zakresie pola do interpretacji.
W związku z tym dostawcy, którzy pozyskiwali energię elektryczną z zagranicy (a skontrolowaliśmy wielu z nich) nie mają prawa pobierać od klientów dodatkowej opłaty przewidzianej w EEG, jako że nie jest to dopuszczalne ze strony operatorów sieci przesyłowych.
Dlaczego tak jest? Nie istnieje żadna podstawa prawna do pobierania dodatkowej opłaty przewidzianej w EEG, która to opłata obowiązuje wyłącznie elektrownie działające na terytorium Niemiec, w tym w niemieckiej wyłącznej strefie ekonomicznej.
Wniosek: Jako że, ustawa EEG nie może być stosowana do energii elektrycznej pochodzącej z importu, klienci mogą domagać się od dostawców pełnego zwrotu dodatkowych opłat EEG, a dostawcy mogą je odzyskać od operatorów sieci przesyłowych. W związku z tym europejscy dostawcy energii mogą sprzedawać swoją energię w Niemczech bez pobierania dodatkowej opłaty EEG.
Źródło: mk-group Holding GmbH
KONTAKT:
Care-Energy Holding GmbH
Dessauer Strasse 2-4
20457 Hamburg
tel. +49-151-42260332
e-mail: marc.maerz@care-energy.de
http://www.care-energy.de
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.04.2015, 13:30 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |