Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:
Nie czekaj do 18-tki, wyrób dziecku dowód osobisty już dziś. Na pewno przyda się w trakcie podróży. Druga rada – zrób to przez Internet. Trzecia – sprawdź ważność swoich dokumentów.
Dzieci do 18. roku życia nie muszą mieć dowodu. Dokument, podobnie jak paszport, przydaje się w trakcie zagranicznych wyjazdów do krajów, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu osobistego. W sumie jest to ponad 40 miejsc na świecie!
Sprawdź, czy do danego kraju możesz wjechać na podstawie dowodu.
Włącz komputer. Załatw dowód.
Dowód osobisty dla dziecka może uzyskać jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator. Nie musisz iść do urzędu, by to załatwić. Włącz komputer, a my wyjaśnimy co dalej zrobić.
– Przede wszystkim potrzebny jest Profil Zaufany. To on potwierdzi naszą tożsamość w sieci. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod nas podszyć – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Druga ważna sprawa – zdjęcie dziecka w wersji elektronicznej. Jeśli nie będzie spełniać wymagań, urzędnik poprosi o uzupełnienie wniosku – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.
Sprawdź, jak założyć Profil Zaufany.
Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu.
Kolejny krok – wejdź na ePUAP.gov.pl i dalej na stronę e-usługi Wnioskowanie o wydanie dowodu osobistego dla dziecka. Kliknij Załatw sprawę. System przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego. Zaloguj się na swoje konto. Po zalogowaniu system przeniesie cię z powrotem na platformę ePUAP.
- Wybierz dowolny urząd gminy, w którym złożysz wniosek i później odbierzesz gotowy dowód.
- Wypełnij formularz i dołącz zdjęcie dziecka.
- Kliknij Dalej, a potem Podpisz.
- Wyślij formularz.
Usługa jest bezpłatna
WAŻNE! Dowód osobisty dziecka może odebrać tylko ten rodzic, który składał wniosek. Dokument musisz odebrać w urzędzie, do którego trafił wniosek. Pamiętaj, że musisz zrobić to osobiście. Przy odbiorze przedstaw swój dowód osobisty lub paszport. Zabierz też dotychczasowy dowód osobisty lub paszport dziecka, jeśli dziecko je ma.
Dowód dla dziecka jest ważny: 5 lat – jeśli dziecko ma mniej niż 5 lat, 10 lat — jeśli dziecko ma więcej niż 5 lat.
Przy okazji – sprawdź ważność swojego dowodu
Pamiętaj, Twój dowód osobisty też traci ważność po 10 latach. A to oznacza, że po tym czasie nie potwierdza Twojej tożsamości. Tym samym nie można załatwić przy jego użyciu żadnych spraw w urzędach, czy bankach. Dlatego sprawdź ważność swojego dokumentu. Wniosek o nowy dowód możesz złożyć online.
WAŻNA INFORMACJA dla osób, które w najbliższych dniach chcą złożyć – online lub w urzędzie – wniosek o dowód osobisty. W związku z wdrożeniem dowodów z warstwą elektroniczną, w dniach 27 lutego – 3 marca 2019 r. zaplanowano przerwy techniczne. Jeśli szybko potrzebujesz dokumentu i chcesz uniknąć ewentualnych niedogodności, przeczytaj: https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/informacja-dla-osob-wnioskujacych-o-dowod-osobisty
O projekcie
Projekt "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ emi/ mam/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.02.2019, 14:19 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |