Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Prestiżowe mistrzostwa w tzw. debatowaniu sportowym, które zorganizowano w miniony weekend w warszawskim Natolinie wygrał zespół z Izraela, pokonując 15 drużyn z całej Europy.
„Debatowanie łączy twarde umiejętności analityczne i krytycznego myślenia, z miękkimi umiejętnościami występowania publicznego, co powoduje, że dla każdej osoby, jest to niesamowicie rozwijająca aktywność” – powiedział Radosław Czekan, Warsaw Debate Chamber, półfinalista mistrzostw świata w debatowaniu (EFL), Partner Wykonawczy Mistrzostw.
Entuzjastą sztuki debatowania jest również Harish Natarajan, uniwersytecki mistrz Europy w debatowaniu, który w lutym 2019 roku wygrał debatę ze sztuczną inteligencją stworzoną przez amerykańską firmę IBM.
„Pracując w firmie konsultingowej, gdzie zajmuję się doradztwem politycznym i ekonomicznym, odkryłem jak ważne jest określenie swojego stanowiska na podstawie dowodów. A umiejętność debatowania pomaga ci zaprezentować te dowody w logiczny sposób” – mówi Natarajan. Dla niego równie ważną umiejętnością, którą zyskuje się dzięki debatom, jest zdolność swobodnej prezentacji własnych argumentów.
„Natolin Round Robin Debating Championships są najbardziej prestiżowymi mistrzostwami w debatowaniu w Europie, i trzecimi pod względem rangi na świecie, po zawodach organizowanych w USA i w Makao. Zdecydowaliśmy się zorganizować te zawody, ponieważ wierzymy, że wartości, które wiążą się z debatowaniem są bardzo ważne dla naszych studentów, ale i w ogóle dla przyszłych pokoleń. Mówimy tu o umiejętności krytycznego myślenia, argumentacji, otwartości na innych, ale przede wszystkim angażowaniu się w merytoryczny dialog” – mówił Łukasz Dobromirski, dyrektor ds. studenckich Kolegium Europejskie w Natolinie.
Turnieje debat odbywają się praktycznie na całym świecie. Ale mistrzostwa w Natolinie były wyjątkowo prestiżowe, ponieważ wzięło w nich udział jedynie 16, wyselekcjonowanych przez jurorów, najlepszych zespołów ze świata, w tym najbardziej uznane zespoły z Europy.
Zmagania trwały dwa dni, odbyło się pięć debat eliminacyjnych "każdy z każdym" i jedna debata finałowa. Tego typu debatami (sportowymi) rządzą określone reguły. Za każdym razem uczestnicy poznają temat debaty 15 minut przed wystąpieniem. Drużyny są dwuosobowe, a w jednej rozgrywce biorą udział cztery zespoły. Uczestnicy losują kolejność wystąpienia i każdy z nich ma 7 minut na prezentację argumentów.
Tematy, które poruszano w Natolinie dotyczyły m.in. tego, czy Chiny powinny dalej zadłużać się w celu wzrostu gospodarczego oraz czy Iran powinien przestrzegać umowy nuklearnej. W finale debatowano o miłości w rodzinie – czy powinna być warunkowa czy bezwarunkowa.
„Myślę, że najważniejszą umiejętnością, której się najczęściej nabiera podczas debatowania, jest pewność siebie, pozwalająca występować przed każdą publicznością bez względu na to, czy zna się poruszany temat czy nie. Kiedy nie mamy dostępu do Google lub innego źródła informacji, a jedynie piętnaście minut na przygotowanie się, wówczas uczymy się, jak nabrać przekonania, że nasze słowa oraz idee są ważne i trafne bez względu na temat dyskusji” – powiedziała PAP Gigi Gil, główny sędzia mistrzostw w Natolinie.
Zmagania w Warszawie wygrał zespół z Izraela. „To były wyjątkowo dobre zawody. Prawdopodobnie na najwyższym do tej pory poziomie. Trudno jest zobaczyć takie zawody w innym miejscu świata – podkreślił wyrównany poziom zawodów jeden ze zwycięzców – Tom Manor, obecny Uniwersytecki Mistrz Europy z Tel Awiwu.
Kolegium Europejskie (College of Europe) to najstarsza i jedna z najbardziej prestiżowych uczelni oferujących studia europejskie. College of Europe ma dwa kampusy: w Brugii (Belgia, od 1949 r.) i w Natolinie (Polska, od 1992 r.). Kolegium Europejskie w Natolinie (www.coleuropenatolin.eu) od ponad 25 lat oferuje roczny program interdyscyplinarnych europeistycznych studiów prowadzony w językach angielskim i francuskim przez najwybitniejszych profesorów oraz ekspertów pochodzących z ponad 25 krajów. W roku akademickim 2018-2019 w Kolegium Europejskim w Natolinie studiowało 137 studentów z 40 różnych krajów.
Z kolei Warsaw Debate Chamber (www.debatechamber.pl) jest przedsiębiorstwem społecznym uczącym dorosłych przemawiania wykorzystując doświadczenie utytułowanych międzynarodowo debatantów sportowych. Organizuje kursy debat dla dorosłych, regularne treningi debatowania i otwarte wydarzenia Speed Debating Warsaw czy Warsaw Debate Night.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 09.07.2019, 17:39 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |