Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MON informuje:
"Moździerze RAK powstały w wyniku polskiej myśli technicznej, w wyniku projektów i działań podejmowanych przez polskich inżynierów. Cieszę się z tego, że ten sprzęt wzmacnia zdolności obronne naszego kraju właśnie w tej części Polski" – powiedział minister Mariusz Błaszczak.
Szef MON wziął udział 3 grudnia br. w odprawie z dowódcami jednostek na temat tworzonej na wschodzie kraju dywizji oraz w uroczystości przekazania moździerzy samobieżnych RAK na podwoziu KTO Rosomak do 5 batalionu w Przemyślu.
"Powołałem 18. Dywizję Zmechanizowaną, która jest zlokalizowana na wschód od Wisły, dlatego że w tej części naszego kraju istniała i istnieje wciąż konieczność wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej" – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w 5. batalionie strzelców podhalańskich w Przemyślu.
Minister Błaszczak podjął decyzję we wrześniu br. o utworzeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej, której dowództwo mieści się w Siedlcach. Dywizja składać się będzie z trzech brygad: 1. Brygady Pancernej w Wesołej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oraz nowej brygady, która zostanie utworzona w Lublinie.
Minister podkreślił, że sformowanie nowej dywizji jest jego priorytetem. Zdaniem szefa MON będzie ona stanowiła mocny punkt zdolności obronnych kraju: "Ta dywizja szybko musi uzyskać wysoką gotowość bojową. Chciałbym, aby była dywizją wzorcową dla innych jednostek Wojska Polskiego. Zależy mi na tym, żeby była zorganizowana w sposób nowoczesny, żeby była zorganizowana w myśl standardów Sojuszu Północnoatlantyckiego. To jest priorytet i to jest zadanie, które stawiam panom: dowódcom i żołnierzom Wojska Polskiego" – mówił minister.
Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że utworzenie 18. dywizji ma na celu przywrócenie odpowiednich zdolności obronnych na wschodniej flance NATO: "Tworząc 18. dywizję powodujemy, że błąd popełniony w 2011 roku polegający na rozformowaniu i likwidacji 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej imienia Tadeusza Kościuszki został naprawiony. (…) Odbudowujemy zdolności obronne. Moim zadaniem jako ministra obrony narodowej jest spowodowanie, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesnym sprzęt" – stwierdził.
Podczas wizyty u Podhalańczyków minister podziękował wszystkim, którzy zgłosili się do wojska w ramach kampanii "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej", prowadzonej przez resort obrony. "Wspólnie dbamy o to, żeby Polska była bezpieczna, a bezpieczeństwo naszego kraju jest niezbędne dla rozwoju Polski, rozwoju gospodarczego, rozwoju społecznego. To jest działanie, które powoduje, że Polska staje się gospodarczo silniejsza, że głos naszego kraju silniej jest słyszany na arenie międzynarodowej" – podsumował minister.
# # #
5 Batalion Strzelców Podhalańskich otrzyma moduł ogniowy, w którego skład wchodzi: 8 moździerzy samobieżnych M120 Rak oraz 4 artyleryjskie wozy dowodzenia AWD. Moździerz samobieżny RAK kalibru 120 milimetrów na podwoziu KTO Rosomak, zaprojektowano w Centrum Produkcji Wojskowej Huta Stalowa Wola. Ma układ automatycznego ładowania i jest w stanie prowadzić celny ogień na odległość od 8 do 12 km.
Rak to samobieżny moździerz kalibru 120 mm. Został zaprojektowany i wyprodukowany przez HSW. To pierwszy moździerz, który znajduje się w zamkniętej wieży, dzięki temu w pełni chroni załogę; w pełni automatyczny, nie wymaga ingerencji człowieka. Ponadto, moździerz ten może prowadzić ogień od minus 3 stopni położenia lufy aż do plus 80 stopni. To oznacza, że jest to jedyny moździerz, który może prowadzić ogień do celów, które są widoczne na wprost. Uzyskuje kąty, które dla dotychczasowych moździerzy były nieosiągalne. Do tej pory moździerze strzelały powyżej 45 stopni położenia lufy.
W skład każdego modułu wchodzi osiem moździerzy Rak na podwoziu kołowym Rosomak oraz cztery artyleryjskie wozy dowódcze.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dka/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.12.2018, 16:24 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |