Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MON informuje:
Zgodnie z zapowiedzią zawartą w exposé premier Ewy Kopacz, od 2015 r. wzrośnie dodatek za długoletnią służbę wojskową. Będzie to dodatkowym bodźcem motywującym najbardziej doświadczonych żołnierzy zawodowych z długoletnim stażem do kontynuowania służby wojskowej.
Dziś zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 listopada 2014 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych, które wejdzie w życie 14 dni od dnia jego ogłoszenia. (Dz.U. poz.1618). Szybkie wprowadzenie zmian w finansowym wsparciu żołnierzy zapowiedziała 1 października w swoim exposé premier Ewa Kopacz.
Motywacja finansowa, w postaci wzrastającego dodatku, pozwoli na zatrzymanie w wojsku specjalistów o wszechstronnym doświadczeniu i wiedzy, nierzadko dysponujących specjalistycznym wykształceniem i umiejętnościami nabytymi podczas misji zagranicznych, kursów, szkoleń i studiów.
Nowością jest wprowadzenie zasady podwyższania dodatku o 1 proc. kwoty należnego żołnierzowi uposażenia zasadniczego za każdy następny rok służby pełnionej powyżej 15 lat, maksymalnie do 35 proc. po trzydziestu pięciu latach służby wojskowej. Dotychczas było to maksymalnie 30 proc. Przyjęte rozwiązania zakładają pozostawienie dotychczasowych zasad przyznawania dodatku za długoletnią służbę wojskową dla żołnierzy posiadających staż czynnej służby wojskowej w wymiarze do 15 lat.
Na nowych regulacjach skorzysta większość żołnierzy z wysługą od 16 do 35 lat służby wojskowej, czyli w sumie ok. 30 tysięcy osób. Kwota niezbędna do zagwarantowania tego rozwiązania, ok. 39 mln zł rocznie, została wygospodarowana w wyniku przekształceń wewnętrznych struktury kadry zawodowej, tj. wskutek zmniejszenia liczby oficerów, przy jednoczesnym zwiększeniu liczby szeregowych.
* * *
Rozporządzenie wprowadza:
- nowe zasady przyznawania dodatku za długoletnią służbę wojskową, które zakładają:
- pozostawienie dotychczasowych zasad przyznawania omawianego dodatku dla żołnierzy posiadających staż czynnej służby wojskowej w wymiarze do 15 lat, a ponadto
- wprowadzenie zasady podwyższania dodatku za długoletnią służbę wojskową o 1 proc. kwoty należnego żołnierzowi uposażenia zasadniczego za każdy następny rok służby pełnionej powyżej 15 lat, maksymalnie do 35 proc. po trzydziestu pięciu latach służby wojskowej.
- zmianę zasad wypłaty dodatku służbowego dla żołnierzy zajmujących stanowiska służbowe kontrolerów ruchu lotniczego - w związku ze zmianą statutu wojskowych;
- przywrócenie dodatku specjalnego lub służbowego w ostatnim miesiącu pełnienia służby również w razie wygaśnięcia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej wskutek śmierci żołnierza, jego zaginięcia lub uznania za zmarłego;
- odstąpienie od wymogu wykonania normy godzin lotów przez żołnierzy zajmujących stanowiska służbowe instruktor – pilot, jako warunku otrzymywania dodatku specjalnego;
- wskazanie funkcji, które mogą być powierzone żołnierzom zawodowym przez organy uczelni lub instytutów, uprawniające do otrzymywania dodatku funkcyjnego oraz określenie jego wysokości.
Podstawa prawna: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2014/1618
Ogłoszone rozporządzenie zastąpi obowiązujące dotychczas rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 8 czerwca 2004 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.11.2014, 20:22 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |