Newsletter

MPiT: Amerykańscy studenci odwiedzili MPiT (komunikat)

07.06.2019, 15:48aktualizacja: 07.06.2019, 15:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

Polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie nowych technologii, sukcesy polskich startupów oraz wspieranie innowacyjności jako inwestycja w rozwój młodego pokolenia to najważniejsze tematy spotkania minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz z grupą amerykańskich studentów, która wzięła udział w trzeciej edycji Stażu Prezydenckiego.

Staż Prezydencki umożliwia amerykańskim studentom oraz ich kolegom i koleżankom mającym polskie korzenie, zebranie doświadczenia zawodowego poprzez wizyty studyjne w spółkach skarbu państwa oraz międzynarodowych firmach prywatnych działających w Polsce. Program przewiduje także atrakcje turystyczne i kulturalne, podczas których młodzież zwiedza wybrane miasta oraz poznaje polską tradycję i historię.

- Polska od lat korzysta z amerykańskich doświadczeń związanych ze wspieraniem ze środków publicznych wykorzystywania nowych technologii do rozwiązywania konkretnych problemów społecznych i gospodarczych – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Przykładem tego typu działań jest np. wdrożenie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) we współpracy z administracją Stanów Zjednoczonych, nowego podejścia do finansowania prac B+R w oparciu o model amerykańskiej agencji badawczej Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA). Nowa formuła polega na finansowaniu projektów naukowych, które mają rozwiązywać konkretne problemy badawcze. Państwo odgrywa w tym przypadku rolę "inteligentnego zamawiającego", kreującego nowy rynek dla nowatorskich produktów. Obecnie NCBiR realizuje w tej formule projekt dotyczący rozwoju elektromobilności. Jego celem jest opracowanie innowacyjnego autobusu oraz promowanie bezemisyjnego transportu publicznego.

W najbliższej przyszłości współpraca między Polską a Stanami Zjednoczonymi mogłaby objąć również takie sprawy jak skuteczny transfer technologii z uczelni do biznesu (amerykańskie uniwersytety są wymieniane jako wzór efektywnej kooperacji z przemysłem w zakresie transferu technologii), rozwój funduszy venture capital czy też wymiana najlepszych praktyk wśród startupów.

- Rozwijając ekosystem startupowy cały czas czerpiemy z wiedzy i doświadczeń innych krajów. Jesteśmy też otwarci na wszelkiego rodzaju eventy startupowe. Przykładem takiego wydarzenia jest Startup Games, organizowany wspólnie z ambasadą Wielkiej Brytanii – podkreśliła szefowa MPiT.

W rozmowie z amerykańskimi studentami minister Emilewicz poruszyła także kwestię wspierania innowacyjności jako inwestycji w młode pokolenie. Wiele działań, jakie już zrealizowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, ukierunkowanych jest na stworzenie przyjaznego - zarówno przedsiębiorcom (w tym startupom) i uczelniom wyższym - ekosystemu biznesowego.- Sukcesywnie likwidujemy bariery hamujące rozwój działalności innowacyjnej oraz poprawiamy otoczenie prawno-instytucjonalne przedsiębiorstw. Priorytetowo traktowane są również działania związane z przeznaczaniem środków prywatnych na badania i rozwój oraz komercjalizacją wyników tych prac – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Polska osiągnęła bardzo dobre wyniki w najnowszym globalnym rankingu państw najbardziej przyjaznych startupom przedstawionym przez „CEOWorld Magazine". – Zanotowaliśmy awans w stosunku do poprzedniego roku aż o 6 pozycji, plasując się na siódmym miejscu. Przed nami są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Izrael, Indie i Niemcy – poinformowała Jadwiga Emilewicz.

Dodała, że dla zagranicznych funduszy VC/PE, które planują inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej, nasz kraj jest szczególnie atrakcyjnym rynkiem, ponieważ jest największą i najszybciej rozwijają się gospodarką w regionie.

Najważniejsze instrumenty wspierające rozwój startupów w Polsce, zostały skonsolidowane w programie Start in Poland https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/innowacyjna-ofensywa-rzadu

- Potencjał dla rozwoju startupów w Polsce jest znaczący. To właśnie startupy mają wygenerować w 2023 r. nawet 2,2 mld zł, a liczba stworzonych dzięki nim miejsc pracy ma osiągnąć ponad 50 tys. Nie zamykamy się więc tylko na nasze rozwiązania ale otwieramy na korzystanie z innowacji, które inni chcą tworzyć u nas. Takie jest zadanie Poland Prize, będącego jednym z elementów Start in Poland - powiedziała Emilewicz.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.06.2019, 15:48
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ