Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MPiT informuje:
Rozszerzanie i wzmacnianie cyfrowych ośrodków innowacji; upowszechnianie wykorzystania technologii i innowacji cyfrowych przez przedsiębiorców; zastosowania w gospodarce rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji; rozwój automatyzacji i robotyzacji produkcji - to główne tematy dorocznej konferencji poświęconej rozwojowi Cyfrowych Ośrodków Innowacji (Digital Innovation Hubs - DIH) w Unii Europejskiej.
W dniach 27-28 listopada 2018 r. w siedzibie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie odbywa się konferencja, współorganizowana przez Komisję Europejską, poświęcona rozwojowi DIHs, czyli regionalnym ośrodkom, których celem jest upowszechnianie wykorzystania technologii i innowacji cyfrowych przez przedsiębiorców, szczególnie wśród MŚP, oraz wspieranie powstawania nowych firm z tego obszaru, które chcą dostarczać nowoczesne produkty i usługi.
W oficjalnym otwarciu konferencji wzięła udział Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, oraz Mariya Gabriel, Komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa.– Technologie cyfrowe są obecnie jednym z głównych czynników wzrostu produktywności w najbardziej rozwiniętych gospodarkach na świecie. Dlatego tak ważnym wyzwaniem dla Polski, jak i całej Europy jest wspieranie przedsiębiorców w procesie cyfrowej transformacji, zarówno w zakresie metod produkcji, jaki i stosowanych modeli i procesów biznesowych. Tu jednak oprócz intensywnych prac nad nowymi technologiami potrzebna jest także gruntowna zmiana w podejściu do edukacji i szkoleń pracowników. Jakość kadr jest bowiem niezbędnym warunkiem do pełnego wykorzystania potencjału nowych technologii – podkreśliła minister Jadwiga Emilewicz.
Jak dodała, kolejnym krokiem i zadaniem jest animacja dobrze funkcjonującego i efektywnego ekosystemu, który umożliwia współpracę środowisk akademickich, ośrodków badawczo-rozwojowych, lokalnych MŚP i startupów w otwartym modelu innowacji, również z dużymi firmami, wykorzystując ich infrastrukturę jako miejsce testów.
– Polska jest uważana za kraj o ogromnym potencjale do opracowywania nowatorskich rozwiązań IT, głównie ze względu na potencjał kadrowy. Jesteśmy szóstym krajem w UE pod względem liczby absolwentów kierunków informatycznych – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz.
– Ważne, aby wszystkie kraje europejskie jak najwięcej czerpały z możliwości cyfrowych. Cyfrowe Ośrodki Innowacji są centralnym elementem naszej strategii, której celem jest cyfryzacja europejskiego przemysłu, w szczególności MŚP. Obecnie w Europie tylko jedno na pięć takich przedsiębiorstw jest na wysokim poziomie cyfryzacji. W związku z tym zachęcam wszystkie kraje UE do aktywnego uczestnictwa w sieci Cyfrowych Ośrodków Innowacji, do wchodzenia na wyższy poziom, aby dobrze rozwinięte organizacje mogły stać się uznanymi ośrodkami innowacji cyfrowych, osadzonymi w regionalnym ekosystemie. Będzie to z korzyścią zwłaszcza dla MŚP, jest też kluczowym krokiem w kierunku niwelowania przepaści cyfrowej – powiedziała komisarz Mariya Gabriel. DIH, skupiając w sobie różne podmioty spośród ośrodków akademickich i naukowych, a także sektora przedsiębiorstw, mają stanowić formułę współpracy sektora publicznego i prywatnego. Ich zadaniem ma być świadczenie usług analitycznych, doradczych i szkoleniowych na rzecz firm, które będą chciały dokonać cyfrowej transformacji w zakresie metod produkcji czy też realizowanych modeli i procesów biznesowych. Będą także ośrodkami wspierającymi technologiczny rozwój startupów poprzez stwarzanie dogodnych warunków do ich inkubacji i akceleracji.
Ośrodki te, posiadając kompetencje naukowe i badawcze w najnowocześniejszych specjalizacjach teleinformatyki, takich jak automatyka i robotyka, modelowanie i analizy wielkich zbiorów danych przy wykorzystaniu superkomputerów, sztucznej inteligencji będą mogły transferować wiedzę do MŚP i wspierać powstawanie innowacyjnych usług i produktów.
Skupiając w sobie także inne instytucje otoczenia biznesu, DIH pomogą zainteresowanym firmom w nawiązaniu kontaktów, budowania konsorcjów, pozyskaniu wsparcia czy realizacji wspólnych projektów. Poprzez oferowane szkolenia i możliwości demonstracji ułatwią także zapoznanie się lub testowanie nowych technologii i innych innowacyjnych rozwiązań. Będą także prowadzić doradztwo dotyczące nowych modeli biznesowych, cyfryzacji i optymalizacji procesów dostarczających wartość dla klienta czy rozwoju oferty produktowej i działań marketingowych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.11.2018, 17:27 |
Źródło informacji | MPiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |