Newsletter

MPiT: Innowacje cyfrowe dla MŚP (komunikat)

27.11.2018, 17:27aktualizacja: 27.11.2018, 17:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

Rozszerzanie i wzmacnianie cyfrowych ośrodków innowacji; upowszechnianie wykorzystania technologii i innowacji cyfrowych przez przedsiębiorców; zastosowania w gospodarce rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji; rozwój automatyzacji i robotyzacji produkcji - to główne tematy dorocznej konferencji poświęconej rozwojowi Cyfrowych Ośrodków Innowacji (Digital Innovation Hubs - DIH) w Unii Europejskiej.

W dniach 27-28 listopada 2018 r. w siedzibie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie odbywa się konferencja, współorganizowana przez Komisję Europejską, poświęcona rozwojowi DIHs, czyli regionalnym ośrodkom, których celem jest upowszechnianie wykorzystania technologii i innowacji cyfrowych przez przedsiębiorców, szczególnie wśród MŚP, oraz wspieranie powstawania nowych firm z tego obszaru, które chcą dostarczać nowoczesne produkty i usługi.

W oficjalnym otwarciu konferencji wzięła udział Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, oraz Mariya Gabriel, Komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa.– Technologie cyfrowe są obecnie jednym z głównych czynników wzrostu produktywności w najbardziej rozwiniętych gospodarkach na świecie. Dlatego tak ważnym wyzwaniem dla Polski, jak i całej Europy jest wspieranie przedsiębiorców w procesie cyfrowej transformacji, zarówno w zakresie metod produkcji, jaki i stosowanych modeli i procesów biznesowych. Tu jednak oprócz intensywnych prac nad nowymi technologiami potrzebna jest także gruntowna zmiana w podejściu do edukacji i szkoleń pracowników. Jakość kadr jest bowiem niezbędnym warunkiem do pełnego wykorzystania potencjału nowych technologii – podkreśliła minister Jadwiga Emilewicz.

Jak dodała, kolejnym krokiem i zadaniem jest animacja dobrze funkcjonującego i efektywnego ekosystemu, który umożliwia współpracę środowisk akademickich, ośrodków badawczo-rozwojowych, lokalnych MŚP i startupów w otwartym modelu innowacji, również z dużymi firmami, wykorzystując ich infrastrukturę jako miejsce testów.

– Polska jest uważana za kraj o ogromnym potencjale do opracowywania nowatorskich rozwiązań IT, głównie ze względu na potencjał kadrowy. Jesteśmy szóstym krajem w UE pod względem liczby absolwentów kierunków informatycznych – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz.

– Ważne, aby wszystkie kraje europejskie jak najwięcej czerpały z możliwości cyfrowych. Cyfrowe Ośrodki Innowacji są centralnym elementem naszej strategii, której celem jest cyfryzacja europejskiego przemysłu, w szczególności MŚP. Obecnie w Europie tylko jedno na pięć takich przedsiębiorstw jest na wysokim poziomie cyfryzacji. W związku z tym zachęcam wszystkie kraje UE do aktywnego uczestnictwa w sieci Cyfrowych Ośrodków Innowacji, do wchodzenia na wyższy poziom, aby dobrze rozwinięte organizacje mogły stać się uznanymi ośrodkami innowacji cyfrowych, osadzonymi w regionalnym ekosystemie. Będzie to z korzyścią zwłaszcza dla MŚP, jest też kluczowym krokiem w kierunku niwelowania przepaści cyfrowej – powiedziała komisarz Mariya Gabriel. DIH, skupiając w sobie różne podmioty spośród ośrodków akademickich i naukowych, a także sektora przedsiębiorstw, mają stanowić formułę współpracy sektora publicznego i prywatnego. Ich zadaniem ma być świadczenie usług analitycznych, doradczych i szkoleniowych na rzecz firm, które będą chciały dokonać cyfrowej transformacji w zakresie metod produkcji czy też realizowanych modeli i procesów biznesowych. Będą także ośrodkami wspierającymi technologiczny rozwój startupów poprzez stwarzanie dogodnych warunków do ich inkubacji i akceleracji.

Ośrodki te, posiadając kompetencje naukowe i badawcze w najnowocześniejszych specjalizacjach teleinformatyki, takich jak automatyka i robotyka, modelowanie i analizy wielkich zbiorów danych przy wykorzystaniu superkomputerów, sztucznej inteligencji będą mogły transferować wiedzę do MŚP i wspierać powstawanie innowacyjnych usług i produktów.

Skupiając w sobie także inne instytucje otoczenia biznesu, DIH pomogą zainteresowanym firmom w nawiązaniu kontaktów, budowania konsorcjów, pozyskaniu wsparcia czy realizacji wspólnych projektów. Poprzez oferowane szkolenia i możliwości demonstracji ułatwią także zapoznanie się lub testowanie nowych technologii i innych innowacyjnych rozwiązań. Będą także prowadzić doradztwo dotyczące nowych modeli biznesowych, cyfryzacji i optymalizacji procesów dostarczających wartość dla klienta czy rozwoju oferty produktowej i działań marketingowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.11.2018, 17:27
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii