Newsletter

MPiT: ministrowie gospodarki UE o wzmacnianiu europejskiego przemysłu (komunikat)

18.12.2018, 21:19aktualizacja: 18.12.2018, 21:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

O wyzwaniach dla przemysłu UE, w tym wzmacnianiu jego konkurencyjności w skali globalnej – rozmawiała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz z ministrami gospodarki UE podczas konferencji Przyjaciół Przemysłu dziś w Paryżu. Wydane po spotkaniu oświadczenie to wyraźny sygnał dla Komisji Europejskiej na temat tego, co powinno być priorytetem dla europejskiej polityki przemysłowej. Zacieśniania współpracy przemysłowej i technologicznej dotyczyło też spotkanie minister Emilewicz z ministrami gospodarki Francji i Niemiec w formacie Trójkąta Weimarskiego.

- Wzrost konkurencyjności europejskiego przemysłu jest ogromnym wyzwaniem, biorąc pod uwagę m.in. bardzo szybko rosnącą gospodarkę chińską czy napięcia w międzynarodowej polityce handlowej. Dlatego już teraz musimy połączyć siły i działać, by nie zostać w tyle – powiedziała minister Emilewicz, podsumowując dzisiejszą konferencję Przyjaciół Przemysłu i spotkanie ministrów gospodarki w formacie Trójkąta Weimarskiego.

Przyjaciele Przemysłu to nieformalna grupa państw, które postulują potrzebę wzmocnienia konkurencyjności przemysłu UE i przywrócenia jego roli w unijnej gospodarce. Do grupy tej należy ponad 20 krajów unijnych. Tegoroczne spotkanie odbyło się dziś w Paryżu, a jego gospodarzem był francuski minister ds. gospodarki i finansów Bruno Le Maire. Wcześniejsze spotkania miały miejsce w Berlinie (2017 r.), Warszawie (2016 r.), Madrycie (2015 r.), Rzymie (2014 r.) i Paryżu (2013 r.).Ministrowie ds. gospodarki wzięli udział w debacie na temat strategicznych celów europejskiego przemysłu, kluczowych europejskich polityk wspierających oraz problematyki łańcuchów wartości również w aspekcie globalnym.

- Głównym celem europejskiej polityki przemysłowej powinno być dążenie do niezależności energetycznej m.in. poprzez rozwój technologii ogniw paliwowych, w tym tych zasilanych tzw. zielonym wodorem. Kolejnym - dbanie o rozwój szeroko rozumianych kompetencji cyfrowych w społeczeństwie. Chodzi zarówno o edukację w zakresie korzystania z rozwiązań cyfrowych, jak i kształcenie odpowiedniej liczby ekspertów wdrażających i tworzących takie rozwiązania dla przemysłu – mówiła szefowa MPiT podczas spotkania.

Wskazywała, że sposobem na wzmocnienie konkurencyjności europejskiej gospodarki jest podjęcie działań, które doprowadzą do opanowania przez duże europejskie przedsiębiorstwa nowych łańcuchów wartości w branżach zaawansowanych technologicznie. – Konieczne jest istnienie i rozwój podmiotów gospodarczych, które będą integratorami takich łańcuchów wartości – podkreśliła.

W oświadczeniu po spotkaniu zasygnalizowano najważniejsze wyzwania stojące przed przemysłem europejskim oraz zaproponowano obszary polityki przemysłowej, którymi powinna zająć się Komisja Europejska we współpracy z państwami członkowskimi.

Treść oświadczenia odnosi się do kwestii kluczowych dla przyszłości europejskiego, a zarazem polskiego przemysłu. To m.in. identyfikacja strategicznych łańcuchów wartości w produkcji baterii elektrycznych, pojazdów autonomicznych, cyberbezpieczeństwa czy robotyki i sztucznej inteligencji. Zadeklarowano też zaangażowanie w tworzenie polityki badań i rozwoju, polityki konkurencji i pomocy państwa, handlu międzynarodowego z partnerami spoza UE, polityki energetycznej w świetle polityki przemysłowej, cyfryzacji i MŚP.

Minister Jadwiga Emilewicz spotkała się też z ministrami Altmaierem oraz Le Maire'em. To pierwsze od ponad dwóch lat spotkanie ministrów ds. gospodarki w formacie Trójkąta Weimarskiego. Dyskutowano m.in. o wspólnej polityce handlowej, relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, reformie WTO oraz o współpracy państw Trójkąta Weimarskiego w obszarze innowacyjności.

- Zaproponowałam stworzenie WeimartTech Partnership, co wiązałoby się z nawiązaniem współpracy między naszymi instytucjami, jak i powołaniem Funduszu Weimarskiego. W skrócie mówiąc, chodzi o wspólne działania na rzecz promocji nowatorskich rozwiązań naszych firm, tak byśmy pokazywali potencjał weimarski w obszarze technologii. To pierwsza taka wspólna inicjatywa gospodarcza, która, mam nadzieję, przyczyni się do wzrostu konkurencyjności nie tylko państw weimarskich, lecz także może być dobrą propozycją dla całej UE. Polska w tej inicjatywie chce odgrywać aktywną rolę – poinformowała szefowa MPiT. Dodała, że inicjatywa spotkała się z zainteresowaniem ze strony ministrów Altmaiera oraz Le Maire'a.

Wizyta w Paryżu była też okazją do spotkania z dyrektorem generalnym Europejskiej Agencji Kosmicznej Johannem-Dietrichem Wörnerem. Rozmawiano o kwestiach związanych z uczestnictwem naszego kraju w strukturach w Agencji.

- Polska uważa, że w relacjach pomiędzy głównymi aktorami europejskiej polityki kosmicznej powinniśmy dążyć do wykorzystywania wszystkich mocnych stron Agencji, a ESA powinna kontynuować działania zmierzające do zwiększenia udziału małych i średnich przedsiębiorstw w swoich programach – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.12.2018, 21:19
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ