Newsletter

MPiT oraz ABB w Polsce? Strategiczna współpraca w obszarze Przemysłu Przyszłości (komunikat)

11.03.2019, 16:54aktualizacja: 11.03.2019, 16:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz spółka ABB podpisały umowę o strategicznej współpracy w obszarze nowych technologii. Jej celem jest m.in. przyspieszenie procesu wdrażania najnowszych metod produkcji w polskich przedsiębiorstwach i podwyższanie ich kompetencji w budowaniu nowoczesnej gospodarki opartej na innowacyjności.

– Jako minister współodpowiedzialny za rozwój innowacji w Polsce cieszę się, że ABB, firma działająca w zaawansowanych technologicznie sektorach, dołączyła do grona podmiotów ściśle współpracujących z polskim rządem - podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Efektem porozumienia będzie dalsze zwiększenie zaangażowania firmy ABB w realizację polityki gospodarczej i edukacyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a związanej ze wzmocnieniem konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki.

Spółka ABB zadeklarowała też gotowość do współpracy w ramach Platformy Przemysłu Przyszłości, której inauguracja działalności planowana jest na I kw. 2019 r.

– Porozumienie wzmocni współpracę w wielu wspólnych dziedzinach. Polskie firmy, uczelnie i instytucje naukowe będą mogły skorzystać z najnowszych badań i technologii, co bezpośrednio przełoży się na wyższy poziom rozwoju naszej gospodarki – dodał wiceminister Marcin Ociepa.

Platforma Przemysłu Przyszłości, która rozpocznie swoją działalność w I kwartale 2019 r., będzie płaszczyzną współpracy, na gruncie której firmy technologiczne takie jak ABB, będą mogły wykorzystać swoje doświadczenie i kompetencje do promowania wśród polskich przedsiębiorców rozwiązań technologicznych zapewniających interoperacyjność, tworzenie zaufanych systemów wymiany danych. To też promowanie dobrych praktyk z zakresu wzajemnego dzielenia się danymi i transformacja firm do poziomu Przemysłu 4.0. ABB będzie dzielić się z przedsiębiorstwami wiedzą m.in. z obszaru automatyzacji i robotyzacji.

- Aby sprostać wyzwaniom stojącym przed przedsiębiorcami, bardzo ważne jest wzmocnienie więzi między środowiskiem biznesowym, ośrodkami akademickimi i przedstawicielami instytucji rządowych. Dlatego też, jako technologiczny lider z ponad 130-letnim doświadczeniem, chętnie zaangażowaliśmy się we współpracę z fundacją Platforma Przemysłu Przyszłości. Promowane w ramach inicjatywy technologie cyfrowe są siłą napędową innowacyjnego przemysłu, oferują nowe możliwości biznesowe oraz pozwalają zwiększać produktywność, efektywność energetyczną i bezpieczeństwo operacji – mówi Paweł Łojszczyk, prezes zarządu, dyrektor zarządzający ABB w Polsce.

ABB jest technologicznym liderem w sieciach energetycznych, produktach elektryfikacji, automatyce przemysłowej, robotyce i systemach napędowych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 130-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji w oparciu o dwie fundamentalne korzyści: dostarczanie energii elektrycznej z dowolnego źródła do dowolnego punktu poboru oraz automatyzację przemysłu od etapu pozyskania zasobów naturalnych po gotowe wyroby. Jako sponsor tytularny Formuły E, w której startują wyłącznie sportowe samochody elektryczne, ABB przesuwa granice elektromobilności, wpływając na zrównoważoną przyszłość. Grupa ABB zatrudnia około 147 000 pracowników w ponad 100 krajach świata, z czego ponad 8000 w 14 zakładach produkcyjnych i 25 biurach w Polsce, gdzie działa od 1992 r. Ponad 70 proc. produkcji polskich fabryk należących do firmy jest eksportowana do prawie wszystkich krajów świata. W Krakowie działa Korporacyjne Centrum Badawcze ABB, jedna z siedmiu tego typu jednostek koncernu na świecie, a także jedno z dwóch globalnych Centrów Rozwoju Oprogramowania, zajmujące się wytwarzaniem komercyjnego oprogramowania dla klientów. Rocznie firma inwestuje w Polsce około 100 mln zł.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.03.2019, 16:54
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii