Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:
W Polsce w ostatnich latach mamy do czynienia z istotnym spadkiem zasięgu ubóstwa ekonomicznego, szacowanego na podstawie badania budżetów gospodarstw domowych. W 2017 r. (ostatnie dostępne dane GUS) stopa ubóstwa skrajnego spadła do poziomu 4,3 proc., czyli o 3,1 pkt. proc. w ciągu 4 lat.
W IV kw. 2017 r. dla gospodarstwa 1-osobowego minimum egzystencji wynosiło 582 zł, natomiast dla gospodarstwa 4-osobowego było to 1571 zł. Zgodnie z metodologią GUS, konsumpcja poniżej minimum egzystencji, będącym jednocześnie granicą ubóstwa, utrudnia przeżycie i stanowi zagrożenie dla biologicznego rozwoju człowieka. Poniżej tej granicy mówimy o ubóstwie skrajnym.
Tak istotna redukcja ubóstwa nastąpiła w naszym kraju m.in. dzięki wprowadzonym pakietom socjalnym, takim jak świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus, a także wskutek pozytywnych zmian na rynku pracy, np. dynamicznego wzrostu płacy minimalnej.
Znaczącą poprawę, pod względem wyzwolenia się z ubóstwa, odczuły przede wszystkim rodziny wielodzietne i osoby samotnie wychowujące dzieci, osoby z niższym wykształceniem oraz mieszkańcy wsi. To bardzo pozytywna tendencja, biorąc pod uwagę spójność społeczną oraz długofalowy interes Polski. Zrównoważony rozwój gospodarczy i silna klasa średnia stanowią ważny stabilizator bezpieczeństwa ekonomicznego kraju.
# # #
W załączniku jest wykres na ten temat.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.05.2019, 11:06 |
Źródło informacji | MPiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Benefit, który naprawdę ma znaczenie
Aby przyciągnąć i zatrzymać najlepszych pracowników, firmy muszą dziś oferować coś więcej niż konkurencyjne wynagrodzenie. Pracownicy oczekują stabilności i realnego wsparcia w dbaniu o swoje zdrowie. Dlatego benefity, takie jak grupowe ubezpieczenie na życie i zdrowie, są nieustannie pożądane.- 28.04.2025, 16:43
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Unum
-
Image
Port Gdańsk na EKG 2025: budujemy odporność poprzez inwestycje PAP
Port Gdańsk to najważniejszy port dla gospodarki narodowej i jedyny na Bałtyku hub kontenerowy, który obsługuje największe kontenerowce świata. O priorytetach i projektach, w kontekście geopolityki i bezpieczeństwa, mówiła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Dorota Pyć, prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk, przewodnicząca rady Krajowej Izby Gospodarki Morskiej.- 28.04.2025, 16:20
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ