Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MR informuje:
Tarcza antykryzysowa, Polityka Nowej Szansy, bon turystyczny, tarcza turystyczna, pakiet mieszkaniowy, nowelizacja Prawa budowlanego, w tym cyfryzacja procesu budowlanego, czy Mały ZUS Plus – to niektóre ustawy przeprowadzone w tej kadencji przez Ministerstwo Rozwoju. Przygotowane są już projekty dot. m.in.: ulgi na robotyzację czy fundacji rodzinnej. W poprzedniej kadencji – przez niespełna dwa lata działania MPiT – m.in. weszła w życie Konstytucja Biznesu, a także: Pakiet MŚP, Pakiet Przyjazne Prawo, ustawę antyzatorową, ustawę dot. zarządu sukcesyjnego, Mały ZUS, Polską Strefę Inwestycji. Uchwalono też nowe Prawo zamówień publicznych, które wejdzie w życie w styczniu.
– Dla mnie znakiem rozpoznawczym ostatnich 5 lat jest państwo, które aktywnie współpracuje z biznesem na rzecz rozwoju polskiej gospodarki. A także polityka publiczna wspierająca innowacyjność; skuteczne przyciąganie do Polski bezpośrednich inwestycji zagranicznych, czy zielony konserwatyzm, czyli działania na rzecz redukcji smogu poprzez m.in. dynamiczny rozwój fotowoltaiki – mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
I wskazuje: – Działania MR w tej kadencji zdominowała pandemia COVID-19. Dziś możemy już powiedzieć, że z pierwszej bitwy kryzysu pandemicznego wychodzimy z tarczą. Dziękuję za to m.in. polskim przedsiębiorcom. Naszą reakcją na COVID-19 była tarcza antykryzysowa, Polityka Nowej Szansy, bon turystyczny czy tarcza turystyczna. Dane, które płyną z polskiej gospodarki, wskazują na to, że nasze działania, jak dotychczas, przynoszą oczekiwane efekty. Dziś polska gospodarka jest w unijnej czołówce, jeśli chodzi o łagodny przebieg recesji, a bezrobocie utrzymuje się u nas w ryzach. Dodatkowo, impuls rozwojowy, który da nam Krajowy Plan Odbudowy, buduje umiarkowany optymizm dot. perspektyw naszej gospodarki.
– Turystyka jako pierwszy obszar gospodarki, od samego początku była regulowana w ustawach antycovidowych. Dzięki tarczy antykryzysowej, a także tarczy turystycznej, uchroniliśmy polską branżę turystyczną przed falą upadłości spowodowanych przez pandemię.
Do wsparcia naszej turystyki, a także polskich rodzin, przyczynił się też bon turystyczny. Milion aktywowanych bonów na koniec września, to liczba dwukrotnie przekraczająca oczekiwania branży – wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.
A wiceminister Marek Niedużak zaznacza: – Ulga na robotyzację, wzorowana na uldze na B+R, to projekt, który udało nam się przygotować w tej kadencji, dzięki dobrej współpracy z MF. Kolejnym projektem, który wkrótce powinien znaleźć swój finał, jest ustawa dot. fundacji rodzinnej, czyli sposób na akumulację kapitału w naszym kraju. Pracowaliśmy nad nią, przy zaangażowaniu Jadwigi Emilewicz, w ścisłej współpracy ze środowiskiem firm rodzinnych.
– Budownictwo, mieszkalnictwo i zagospodarowanie przestrzenne mają wspólny mianownik i jest nim człowiek. Dlatego główna myśl, jaka towarzyszyła nam w prowadzeniu ministerialnych projektów, to rodzina, bezpieczeństwo, wolność oraz lepszy komfort życia naszych obywateli.
Oferujemy zatem zróżnicowany program mieszkaniowy dla osób o różnych potrzebach i statusie majątkowym. Jednym z jego ważnych elementów jest powołanie przez nas nowej formy prawnej: Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Ich powstanie ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach – podkreśla wiceminister Robert Nowicki.
Natomiast wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur dodaje: – W gospodarce potrzebujemy gry zespołowej. I tak właśnie działaliśmy w Ministerstwie Rozwoju. Graliśmy zespołowo razem z biznesem w obliczu wyzwań i problemów w tym szczególnym roku. Inspirowaliśmy firmy, aby postawiły także na grę zespołową między sobą, łączyły swoje potencjały i działały razem na szerszą skalę. Działaliśmy już nie tylko jako regulator, ale także staliśmy się akcelatorem - kimś ktoś zaprasza firmy, które działają w perspektywie tylko indywidualnego zysku, do tego, żeby zrobić coś jeszcze lepszego dla dobra wszystkich. Staraliśmy się też grać w ten sposób na arenie międzynarodowej.
– Od przeszło pół roku polska i światowa gospodarka zmagają się z największym kryzysem od dekad. Przez ten czas – wraz z wicepremier Jadwigą Emilewicz – uczestniczyłam w posiedzeniach rządowego sztabu kryzysowego oraz w regularnych konsultacjach z przedstawicielami ponad 40 branż. Finalnym efektem tych spotkań były kolejne odsłony tarczy antykryzysowej, w tym także szereg regulacji prawnych, które przyczyniły się do utrzymania płynności finansowej wielu firm i ochrony ok. 6 mln miejsc pracy oraz – przygotowane razem z GIS – wytyczne, które ułatwiły przedsiębiorcom z różnych sektorów polskiej gospodarki w czasie jej odmrażania oraz wszystkim Polakom, powrót do bezpiecznego funkcjonowania – uzupełnia wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.
Projekty w liczbach
- 140, 12 mld zł – wartość pomocy przyznanej dzięki tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej
- 2,55 mln aktywnych firm w CEIDG
- 26,9 mld zł – wartość inwestycji deklarowanych w Polskiej Strefie Inwestycji
- 11 592 – nowych miejsc pracy w Polskiej Strefie Inwestycji
- 1 mln aktywnych bonów turystycznych
- 285 070 beneficjentów Małego ZUS-u Plus
- 18 tysięcy ustanowionych zarządców sukcesyjnych
- 2 437 firm, które skorzystały z ulgi B+R
- 1 734 145 kW – moc mikroinstalacji fotowoltaicznych
Stan Polskiej Gospodarki
PKB w II kwartale br. spadł o 8,2% (r/r), choć – w związku z trudnym kwietnim – oczekiwaliśmy spadku na poziomie ok. 10%. Na tle średniej UE (-13,9%), Polska z wynikiem -7,9% (wg metodologii UE) jest 6. gospodarką z najmniejszym spadkiem w II kwartale br. w całej UE, ustępując jedynie Irlandii, Litwie, Finlandii, Estonii i Szwecji. Zdaniem analityków Ministerstwa Rozwoju spadek PKB w całym roku może sięgnąć ok. 4%, a w przyszłym oczekiwany jest jego wzrostu o ok. 4%. Analitycy Ministerstwa Rozwoju szacują, że polska gospodarka osiągnie poziom sprzed pandemii na koniec 2021 roku.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.10.2020, 16:56 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |