Newsletter

MR: Bilans MR: tarcza antykryzysowa, Mały ZUS Plus, Polityka Nowej Szansy, bon turystyczny, tarcza turystyczna, pakiet mieszkaniowy (komunikat)

02.10.2020, 16:56aktualizacja: 02.10.2020, 16:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Tarcza antykryzysowa, Polityka Nowej Szansy, bon turystyczny, tarcza turystyczna, pakiet mieszkaniowy, nowelizacja Prawa budowlanego, w tym cyfryzacja procesu budowlanego, czy Mały ZUS Plus – to niektóre ustawy przeprowadzone w tej kadencji przez Ministerstwo Rozwoju. Przygotowane są już projekty dot. m.in.: ulgi na robotyzację czy fundacji rodzinnej. W poprzedniej kadencji – przez niespełna dwa lata działania MPiT – m.in. weszła w życie Konstytucja Biznesu, a także: Pakiet MŚP, Pakiet Przyjazne Prawo, ustawę antyzatorową, ustawę dot. zarządu sukcesyjnego, Mały ZUS, Polską Strefę Inwestycji. Uchwalono też nowe Prawo zamówień publicznych, które wejdzie w życie w styczniu.

– Dla mnie znakiem rozpoznawczym ostatnich 5 lat jest państwo, które aktywnie współpracuje z biznesem na rzecz rozwoju polskiej gospodarki. A także polityka publiczna wspierająca innowacyjność; skuteczne przyciąganie do Polski bezpośrednich inwestycji zagranicznych, czy zielony konserwatyzm, czyli działania na rzecz redukcji smogu poprzez m.in. dynamiczny rozwój fotowoltaiki – mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

I wskazuje: – Działania MR w tej kadencji zdominowała pandemia COVID-19. Dziś możemy już powiedzieć, że z pierwszej bitwy kryzysu pandemicznego wychodzimy z tarczą. Dziękuję za to m.in. polskim przedsiębiorcom. Naszą reakcją na COVID-19 była tarcza antykryzysowa, Polityka Nowej Szansy, bon turystyczny czy tarcza turystyczna. Dane, które płyną z polskiej gospodarki, wskazują na to, że nasze działania, jak dotychczas, przynoszą oczekiwane efekty. Dziś polska gospodarka jest w unijnej czołówce, jeśli chodzi o łagodny przebieg recesji, a bezrobocie utrzymuje się u nas w ryzach. Dodatkowo, impuls rozwojowy, który da nam Krajowy Plan Odbudowy, buduje umiarkowany optymizm dot. perspektyw naszej gospodarki.

– Turystyka jako pierwszy obszar gospodarki, od samego początku była regulowana w ustawach antycovidowych. Dzięki tarczy antykryzysowej, a także tarczy turystycznej, uchroniliśmy polską branżę turystyczną przed falą upadłości spowodowanych przez pandemię.

Do wsparcia naszej turystyki, a także polskich rodzin, przyczynił się też bon turystyczny. Milion aktywowanych bonów na koniec września, to liczba dwukrotnie przekraczająca oczekiwania branży – wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

A wiceminister Marek Niedużak zaznacza: – Ulga na robotyzację, wzorowana na uldze na B+R, to projekt, który udało nam się przygotować w tej kadencji, dzięki dobrej współpracy z MF. Kolejnym projektem, który wkrótce powinien znaleźć swój finał, jest ustawa dot. fundacji rodzinnej, czyli sposób na akumulację kapitału w naszym kraju. Pracowaliśmy nad nią, przy zaangażowaniu Jadwigi Emilewicz, w ścisłej współpracy ze środowiskiem firm rodzinnych.

– Budownictwo, mieszkalnictwo i zagospodarowanie przestrzenne mają wspólny mianownik i jest nim człowiek. Dlatego główna myśl, jaka towarzyszyła nam w prowadzeniu ministerialnych projektów, to rodzina, bezpieczeństwo, wolność oraz lepszy komfort życia naszych obywateli.

Oferujemy zatem zróżnicowany program mieszkaniowy dla osób o różnych potrzebach i statusie majątkowym. Jednym z jego ważnych elementów jest powołanie przez nas nowej formy prawnej: Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Ich powstanie ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach – podkreśla wiceminister Robert Nowicki.

Natomiast wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur dodaje: – W gospodarce potrzebujemy gry zespołowej. I tak właśnie działaliśmy w Ministerstwie Rozwoju. Graliśmy zespołowo razem z biznesem w obliczu wyzwań i problemów w tym szczególnym roku. Inspirowaliśmy firmy, aby postawiły także na grę zespołową między sobą, łączyły swoje potencjały i działały razem na szerszą skalę. Działaliśmy już nie tylko jako regulator, ale także staliśmy się akcelatorem - kimś ktoś zaprasza firmy, które działają w perspektywie tylko indywidualnego zysku, do tego, żeby zrobić coś jeszcze lepszego dla dobra wszystkich. Staraliśmy się też grać w ten sposób na arenie międzynarodowej.

– Od przeszło pół roku polska i światowa gospodarka zmagają się z największym kryzysem od dekad. Przez ten czas – wraz z wicepremier Jadwigą Emilewicz – uczestniczyłam w posiedzeniach rządowego sztabu kryzysowego oraz w regularnych konsultacjach z przedstawicielami ponad 40 branż. Finalnym efektem tych spotkań były kolejne odsłony tarczy antykryzysowej, w tym także szereg regulacji prawnych, które przyczyniły się do utrzymania płynności finansowej wielu firm i ochrony ok. 6 mln miejsc pracy oraz – przygotowane razem z GIS – wytyczne, które ułatwiły przedsiębiorcom z różnych sektorów polskiej gospodarki w czasie jej odmrażania oraz wszystkim Polakom, powrót do bezpiecznego funkcjonowania – uzupełnia wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Projekty w liczbach

- 140, 12 mld zł – wartość pomocy przyznanej dzięki tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej

- 2,55 mln aktywnych firm w CEIDG

- 26,9 mld zł – wartość inwestycji deklarowanych w Polskiej Strefie Inwestycji

- 11 592 – nowych miejsc pracy w Polskiej Strefie Inwestycji

- 1 mln aktywnych bonów turystycznych

- 285 070 beneficjentów Małego ZUS-u Plus

- 18 tysięcy ustanowionych zarządców sukcesyjnych

- 2 437 firm, które skorzystały z ulgi B+R

- 1 734 145 kW – moc mikroinstalacji fotowoltaicznych

Stan Polskiej Gospodarki

PKB w II kwartale br. spadł o 8,2% (r/r), choć – w związku z trudnym kwietnim – oczekiwaliśmy spadku na poziomie ok. 10%. Na tle średniej UE (-13,9%), Polska z wynikiem -7,9% (wg metodologii UE) jest 6. gospodarką z najmniejszym spadkiem w II kwartale br. w całej UE, ustępując jedynie Irlandii, Litwie, Finlandii, Estonii i Szwecji. Zdaniem analityków Ministerstwa Rozwoju spadek PKB w całym roku może sięgnąć ok. 4%, a w przyszłym oczekiwany jest jego wzrostu o ok. 4%. Analitycy Ministerstwa Rozwoju szacują, że polska gospodarka osiągnie poziom sprzed pandemii na koniec 2021 roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.10.2020, 16:56
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii